Hazánk mezőgazdasági adottságai átlagon felüliek, de az, hogy az ágazat egyszerre okozója és elszenvedője is a klímaváltozás negatív hatásainak aggodalomra adhat okot. A szektornak ugyanis a jelenleg növekvő ütemű üvegházhatású-gázkibocsátásait úgy kellene csökkentenie, hogy közben nem szenved csorbát az élelmiszerbiztonság és nem kerül veszélybe az ágazatban dolgozók egzisztenciája sem.

megújuló energia

A mezőgazdaság egyszerre okozója és elszenvedője is a klímaváltozás negatív hatásainak— fotó: pixabay.com

Akadályt jelent az átállásban a pénz és a tudáshiány

Ennek megvalósításában nagy segítséget nyújthatna a klíma-orientált okos mezőgazdaság  - a Climate Smart Agriculture, ami olyan technológiai újításokat vagy már meglévő technológiák újszerű felhasználását jelenti, amelyekkel  elérhetővé válnának a kitűzött célok. Az átállás azonban nem elég  gördülékeny: a hazai gazdák nagy részét a pénz- és tudáshiány mellett a bizalmatlanság is akadályozza az új módszerek használatában.

Az éghajlatváltozás egyre fokozódó hatásaival szemben a mezőgazdaság rendkívül kiszolgáltatott . Egyszerre kell alkalmazkodnia a klímaváltozáshoz, biztosítania kell a termelékenységet és az élelmezésbiztonságot, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátását is csökkentenie kell.

Azt, hogy milyen esélyekkel vág bele a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar az Európai Unió következő hétéves költségvetési ciklusába, illetve azt, hogy milyen lehetőségei vannak az agrár- és élelmiszeripari vállalkozásoknak már korábbi cikkünkben is boncolgattuk.

Nagy szükség van a klímabarát, okos mezőgazdaságra

A klíma-orientált mezőgazdaság egyszerre alkalmazza a technológiai újításokat, és a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok továbbfejlesztéseiből létrejött innovációkat. Szerencsére a magyar gazdák hajlanak arra, hogy modernizálják a termelést és a csúcstechnológia segítségével hatékonyabbá tegyék a munkát. Érzékelőket, szenzorokat használnak a talaj savasságának megállapítására, nyomon követik az egyre pontosabb és részletesebb időjárás előrejelzéseket, drónokat alkalmaznak a földjeik feltérképezéséhez. A robotika segítségével csökkenthetik a termesztéssel kapcsolatos munkát.

Növekvő termelési adatok mellett növekszik az üvegházhatású-gázkibocsátás is

2015 óta Magyarországon a mezőgazdasági termelésből származó jövedelem növekvő tendenciát mutat, aminek azonban van árnyoldala is:a szektor üvegházhatású-gázkibocsátása is  nő 2020-ban 4,6 %-al. Jelentős gondot jelent az is, hogy a talajainkat 50-100-szor gyorsabban pusztítjuk, mint ahogy az képes lenne regenerálódni. A talajromlás növeli a klímaváltozás káros hatásait,csökkenti az élelmiszerbiztonságot.

innováció

A gazdák csak részben használják ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket — fotó: pixabay.com

Az innovatív eszközökkel szemben a gazdák egy része jelenleg még bizalmatlan

A gazdák csak részben használják ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket, pedig az okos mezőgazdasági megoldások alkalmazása hozzájárulhatna a klímaváltozás mérsékléséhez. Az okoseszközök használatának széleskörű elterjedését akadályozza az pénzügyi források, a gyakorlati tapasztalatok és a szakképzett munkaerő hiánya.

jó gyakorlatok és információk átadása  nagy segítséget jelenthet abban, hogy a gazdák elfogadják és alkalmazzák az agrárinnovációs lehetőségeket.Tudás- és tapasztalatcserével szakirányú továbbképzések, konferenciák, előadások, workshopok szervezésével a szektor tagjai előreléphetnek a klíma orientált mezőgazdaság bevett gyakorlatainak alkalmazásában.

drón

2015 óta Magyarországon a mezőgazdasági termelésből származó jövedelem növekvő tendenciát mutat, ezt innovatív eszközök használatával még tovább lehetne fokozni — fotó: pixabay.com

A Közös Agrárpolitika hatásai a hazai mezőgazdaságra

„Egy korszak küszöbén van az ágazat. A mezőgazdaság működését mindig nagy mértékben meghatározza a Közös Agrárpolitika rendszere, és most egy új rendszer következik" – mondta Tresó István  a Magyar Bankszövetség Agrár munkabizottságának elnöke korábbi cikkünkben.

A fenntarthatósági és környezetvédelmi előírások betartása miatti jövedelemkiesés kompenzálása lesz a leghangsúlyosabb kérdés az új Közös Agrárpolitikában.  Bár Magyarországon a bankok nincsenek forrásszűkében és rendelkezésre áll a legmodernebb technológia is, van néhány olyan tényező, amit sem a banki hitellel, sem a pályázati forrásokkal nem lehet pótolni: ilyen a korszerű szaktudás és a motiváció.

"A mezőgazdaság számára az egyik legfontosabb kitörési lehetőség az lenne, ha a felvevőpiac, azaz a hazai élelmiszeripar végre szárnyra kapna, a termelésben a lehető legmodernebb és leghatékonyabb működést eredményező eszközöket alkalmaznák. A szükséges hozzávalók közül sok minden rendelkezésre áll már: „hegyben áll" a támogatás, a bankok hitelkihelyezési lehetőségei nagyok. Sajnos azonban sok még a hiányzó adalék, de bízzunk abban, hogy az új KAP Stratégiai program megadja a választ a kérdésekre "– összegzett Tresó István az Agroinform cikkében.