A mezőgazdaság teljes spektrumát lefedik a Pest megyei mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások, amelyeknek az eddig megítélt 2500 milliárd forintból 100 milliárd forint jutott – mondta Viski József, az Agárminisztérium vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára a Kiskunlacházán tartott sajtótájékoztatóján.

NAK Kiskunfélegyháza

Kiskunlacháza, sajtótájékoztató — fotó: Agrárminisztérium

A magyar agrárium soha nem látott lehetőség előtt áll

Az Agárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakmai fóruma előtti sajtótájékoztatón Viski József kifejtette, hogy soha nem látott lehetőség előtt áll a magyar agrárium, ugyanis a kormány tavalyi döntésének köszönhetően az EU-s vidékfejlesztési támogatások nagymértékben megnövekednek.

A közös agrárpolitikára fordítható támogatások összege az uniós költségvetési ciklusokban folyamatosan csökken, így a hazánknak adottak összege is. A tagállamok nemzeti társfinanszírozással egészítik ki ezeket, amit a magyar kormány tavaly az adható maximumra, 80 százalékra emelt.

A 2021-27-es időszakban 4265 milliárd forint áll rendelkezésre a Vidékfejlesztési Program keretében arra, hogy a mezőgazdasági-, és élelmiszeripari vállalkozásokat-, illetve a vidéki térség egyéb vállalkozóit is és a települési önkormányzatokat is különböző támogatásokhoz juttassa - tette hozzá.

31 termelői piac is  2 milliárd forintnyi támogatási összeghez tudott jutni

"A 2014-20-as időszakban 1400 milliárd forint állt rendelkezésre, amelyből 1100 milliárd forintot - tehát a források közel 80 %-át már kifizettünk"- emelte ki a helyettes államtitkár. Amikor már láttuk azt, hogy átmeneti évek lesznek a közös agrárpolitikában és megszületett a tagállami döntés is a nemzeti társfinanszírozás emeléséről, akkor a 2021-es és 2022-es évre 1500 milliárd forint értékű forrás rendelkezésre állásával számolt a tárca. Erre 1100 milliárd forint összegű beruházási pályázatot írtunk ki, amelyre 1600 milliárd forint értékű igény érkezett be, valamint különböző terület és állatlétszám alapú támogatások formájában további 600 milliárd forintnyi támogatási kérelem - egészítette ki Viski József.

"Úgy gondolom, hogy a mezőgazdaság teljes spektrumát lefedik a Pest megyei mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások, amelyeknek az eddig megítélt 2500 milliárd forintból 100 milliárd forint jutott, amelyből 30 milliárd került kifizetésre. 66 település 7 milliárd forintot kapott a mezőgazdasági külterületi útjai fejlesztésére, amiből közel 200 kilométer út korszerűsítése, illetve építése valósulhat meg. 31 termelői piac tudott 2 milliárd támogatási összeghez jutni, illetve további 23 települési önkormányzat az ingatlanjai energetikai korszerűsítésére forrásokat szerezni. Összesen 3 milliárd sorsáról tudott dönteni négy, Pest megyei LEADER akciócsoport"- zárta szavait az agrártárca vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára.

traktor

Az agrár- és élelmiszergazdaság meghatározó ágazat — fotó: pixabay.com

A magyar gazdák komoly versenyelőnyre tudnak szert tenni

Jakab István, az Országgyűlés elnöke kifejtette, hogy a magyar gazdák komoly versenyelőnyre tudnak szert tenni a nemzeti támogatások kifizetésének köszönhetően. Az agrár- és élelmiszergazdaság meghatározó ágazat, az 5 millió hektár mint erőforrás, feltétlen szükséges a magyarok számára – tette hozzá. Jakab István részletesen ismertette a gazdák lehetőségeit a KAP reform tükrében.

Pánczél Károly, a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy a mezőgazdaságnak is sok nehézséggel kellett tavaly megküzdenie, mégis a támogatási formák és a gazdák kitartása nagyon szép évet hozott. Köszönetet mondott a magyar agráriumban dolgozóknak, hiszen a koronavírus-járvány idején is megtermelték az élelmiszereket és számukra nem adatott meg a home office.