A tokiói tudományegyetem kutatói megállapították, hogy a világszerte előforduló és a szántóföldeken gyomnak tekintett menta növényekből kivonható mentolos vegyületek aktiválják a növények immunrendszerét. A mentoloknak a növények szervezetében valine-mentil észterré, ("Ment-Val"-lá) alakítása pedig erősíti azt a hatást – írja az eurekalert.org, angol nyelvű hírportál. Ezek az észterek fontos szerepet játszanak azokban az (emberek által közvetlenül nem érzékelhető) jelzésekben, amelyekkel a növények veszély – többek között kártevők támadása – esetén figyelmeztetik egymást. A kutatók kísérletekkel bizonyították, hogy az ilyen jelzések nagy mértékben felerősítik a növények önvédelmi mechanizmusát.

Menta

Gyorsan terjed és igénytelen növény a menta – Fotó: pixabay.com

A kutatócsoport vezetője Gen-icsiro Arimura professzor szerint ezen vészjelzések működésének és a mentolos vegyületek hatásmechanizmusának alaposabb megismerése elvezethet az erősen mérgező növényvédő szerek tömeges kiküszöböléséhez és a környezetszennyezés csökkentéséhez.

A szabadalmaztatott „Ment-Val” vegyület gyártására Japánban már létre is hoztak egy vállalatot, amelytől a közeljövőben több millió dolláros forgalmat várnak. A kutatások eddigi eredményeit a Plant Molecular Biology folyóiratban közölték.