A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöksége úgy döntött, hogy a szövetség nem vesz részt a májusi agrárkamarai választáson, mert tisztességtelennek tartják a választást.

Kifogásolják, hogy csak a győztes listáról lehet megyei küldötté válni, a vesztes listára szavazók képviselet nélkül maradnak. Nincs kompenzációs lista, így egy képviselőjük sem kerülhet be a Kamara testületeibe.

Azt is nehezményezik, hogy nincs érvényességi küszöb, nem számít hányan mennek el szavazni, a tagság töredékének a megjelenése is elég ahhoz, hogy érvényes legyen a szavazás, így álláspontjuk szerint a kamara nem képviseli az egész gazdatársadalmat. "A megyei listák ismertek, de az, hogy a megyei küldöttek kiket fognak megválasztani országos küldöttnek (akik a valódi döntéshozók), nem. Gyakorlatilag egy biankó csekkre szavaznak a kamarai tagok" - írják.

A MOSZ közleményében további kifogások is megjelentek az Agrárkamara működésével kapcsolatban, ezért a szervezet ilyen feltételekkel nem legitimálja sem a választást, sem a Kamara képviseleti, működési rendjét.

A MOSZ kezdeményezi az agrárkamaráról szóló törvény módosítását.

Javaslataik:

  • Meg kellene szüntetni a kötelező kamarai tagságot. A nemzetgazdaság teljesítményében érdemben nagyobb súlyt képviselő Magyar Kereskedelmi és Iparkamrához hasonlóan önkéntes tagságot kell bevezetni.
  • Olyan választási rendszert kellene kidolgozni, amely minden tagnak közvetlen beleszólási jogot biztosít, ami képes a választói akarat arányos megjelenítésére.

Korábban, Jakab Istvánnal készült interjúban azt járta körbe az Agroinform, hogyan helyezték új alapokra az agrárkamara működését, és hogy miért indokolt a kötelező tagság. Az interjú ITT olvasható.

Indexkép: Envato