Több mint 120 étteremben és élőhalárusító helyen tartott kiemelt ellenőrzést az őszi-téli időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata - írja a portal.nebih.gov.hu

halak

A forgalmazott halak eredetét igazolni kell — fotó: pixabay.com

Az ellenőrzöttek 10 %-ánál kellett eljárást indítaniuk

Az akció során 17 esetben, azaz az ellenőrzöttek több mint 10%-ánál indult eljárás - összesen 300 kg igazolatlan, illetve jelöletlen hal és haltermék forgalmazása miatt. A szakemberek a legnagyobb fogásokra Törökszentmiklóson és Miskolcon csaptak le.

A halkereskedelmi egységek ellenőrzésének az volt a célja, hogy az év minden szakaszában csak igazolt eredetű, jó minőségű és biztonságos haltermékek kerüljenek az üzletekbe és az étkezőasztalra.

Ez a szempont illetve a hatályos jogszabályi előírások is sérültek abban a 17 esetben, amikor az állami halőrök eljárást kezdeményeztek. A legnagyobb mennyiségű, 57 kilogrammnyi igazolatlan eredetű halat, - köztük harcsát, pontyot, busát és pisztrángot a szakemberek Miskolcon foglalták le, míg 54 kg hal jutott hasonló sorsra Törökszentmiklóson is.

Halvédelmi bírság jár a szabálysértésért

A Nébih a halkereskedelmi egységek figyelmét felhívja arra, hogy a származást igazoló dokumentumokkal nem rendelkező, valamint a jelöletlen vagy nem megfelelően jelölt hal és haltermék  élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent minden esetben, éppen ezért sem a vendéglátóhelyeken, sem a hazai üzletekben nem kerülhet forgalomba. A Nébih amellett, hogy az ilyen termékeket haladéktalanul kivonja a forgalomból, 100.000-500.000 forintig terjedő halvédelmi bírságot szabhat ki a szabálysértő kereskedővel szemben.

A Nébih arra kér mindenkit, hogy segítse a jogosulatlan halászat, horgászat és haltelepítések, valamint az illegális halkereskedelem felszámolása érdekében folytatott küzdelmüket! Ezért amennyiben bárki jogsértő tevékenységet tapasztal, írja meg az allamihalor@nebih.gov.hu címre.