Az együttműködés sikerével kapcsolatban az ukrán külügyminiszter meg is fogalmazta néhány nappal ezelőtt, hogy erősen kételkedik.

A legfrisseb hírek szerint a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy nem született megállapodás Törökországgal az ukrán gabonaszállítmányok Fekete-tengeren keresztüli exportjáról.

Törökország szorgalmazza, hogy a két háborúban álló fél között létrejöjjön a megállapodás a globális élelmiszerválság enyhítésért. A napokban tárgyaltak a fekete-tengeri kikötőkben rekedt gabona biztonságos szállításáról, de Törökország erőfeszítései komoly ellenállásba ütköztek, mivel Ukrajna szerint Oroszország észszerűtlen feltételeket szabott, a Kreml szerint pedig a szállítás a szankciók megszüntetésétől függ.

Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter orosz kollégájával, Szergej Lavrovval együtt azt mondta, hogy az ukrán gabonaexportnak egy tengeri folyosón történő újraindítására vonatkozó ENSZ-terv észszerű, és további tárgyalásokat igényel Moszkvával és Kijevvel a hajók biztonságának garantálása érdekében, írja a Guardian.

Korábban írtuk

Törökország és Oroszország előzetes megállapodást kötött az ukrán mezőgazdasági termékek tengeri exportjának újraindításáról és egy – aknamentesítéssel együtt járó – kereskedelmi folyosó kialakításáról a Fekete-tengeren. Ukrajna hivatalosan nem kommentálta a tervezetet, írta meg az HVG.

Recep Tayyip Erdogan, török elnök katonai segítséget ajánlott fel Odessza kikötője körüli vizek aknamentesítésére, sőt arra vonatkozóan is vannak tervek, hogy hadihajóival biztosítanák az ukrán kereskedelmi flottát.

Ukrajna azonban attól tart, hogy az aknák eltávolítása elsősorban nem a kereskedelmi utak megnyitását segítené, hanem  az oroszok számára könnyítené meg a kikötp bevételét. Az ukrán flotta mozgásának irányítására és biztonságának szavatolására Törökország Ankarában állítana fel központot.

odessza kikötő

Odesszai kikötő 2021 augusztusában – Fotó: Shutterstock

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Twitter-bejegyzésében fejtette ki, hogy nem bíznak meg az orosz elnökben.

A Bloomberg értesülései szerint Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter szerdán Ankarába utazik, hogy tovább tárgyaljon az elképzelésről. A Kreml ragaszkodik ahhoz, hogy az Odesszába tartó ukrán hajókat átvizsgálja fegyverszállítmányok után, amitől Kijev elzárkózik.


Nagy István szerint a katasztrófa akkor kerülhető el, ha a szárazföldi folyosó megnyitásával sikerül kiszabadítani a gabonát Ukrajnából

Az agrárminiszter Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt erről. Nagy István agrárminiszter szerint az ukrán gabona „kiszabadításához" óriási nemzetközi összefogásra lenne szükség, ugyanis a 20 millió tonna gabona fogadásához és szállításához szükséges infrastruktúra nem áll rendelkezésre jelen pillanatban, ki kell építeni.

A megvalósítás azonban immár halaszthatatlan: ha a gabona nem jut ki az országból, az súlyos társadalmi feszültségekkel és akár a háború kiszélesedésével járhat. Mint mondta, Magyarország szerencsés helyzetben van, hiszen kétszer annyi élelmiszert tudunk előállítani, mint amennyire szükségünk van, a globális piac alakulása azonban a magyar gazdaság helyzetét is befolyásolja.

Az ukrán gabona szárazföldi szállításának nehézségeiről korábban ebben a cikkünkben írtunk.