Nehéz megállapítani mi is az igazság az orosz mezőgazdaság terén. Míg korábbi hírek szerint jól megállja a helyét az ország az import hiányában is, ezúttal más információkat hallani: A belső termelés felfuttatása sokkal lassabban halad annál, ahogy azt a belső propaganda hirdeti, ugyanakkor az élelmiszerárak emelkednek, ami zúgolódást vált ki a lakosság körében – írja a faz.net. Az orosz mezőgazdaság bizonyos sikereket valóban elért az embargó bevezetése óta, a fogyasztók azonban elsősorban azt érzékelik, hogy a boltokból egyik napról a másikra eltűntek a megszokott élelmiszerek, és helyettük gyengébb minőségű termékeket lehet kapni, magasabb áron. Egyébként az orosz mezőgazdasági teljesítmény az utóbbi két évben 3-3 százalékkal nőtt, tehát igazi boomról nemigen lehet beszélni.

A helyzetet mindennél jobban jellemzi, hogy 2013 végétől 2017 júniusáig a zöldségek ára 46, a tejtermékeké 39, a halaké 50, a gyümölcsöké 61 százalékkal szökött feljebb az országban, bár ehhez más tényezők is hozzájárultak. Ezek közül különösen érzékenyen érintette az orosz gazdaságot az olajár összeomlása és a rubel jelentős árfolyamvesztése, és utóbbinak a hatására a külföldi mezőgazdasági gépek csaknem megfizethetetlenné váltak az orosz gazdák számára.

gyümölcs

A gyümölcsök ára 61 százalékkal szökött feljebb az országban – fotó: Shutterstock

Nyugat-Európából nem vásárolhatnak mezőgazdasági termékeket, az importált élelmiszerek aránya a lakosság ellátásában azonban a korábbi 43 százalékról mindössze 36 százalékra csökkent. Csupán annyi történt, hogy a fő beszállító szerepét az EU-tagországok helyett Kína vette át. Nem biztos, hogy az import 7 százalékos visszaszorításáért érdemes volt feladni a jól kiépített kereskedelmi kapcsolatokat és gyengíteni az ellátás színvonalát.