A Romániai Kukoricatermesztők Egyesülésének (APPR) előrejelzése szerint Románia ebben az évben az EU legnagyobb kukoricatermelő országává léphet elő, mivel a tavalyi, mintegy 10 millió tonnával szemben várhatóan több mint 13 millió tonnát takarít be – olvashatjuk a financialobserver.eu hírportálon. A tavalyi termés értéke – az elmúlt évek nagyon jelentős gépi beruházásainak eredményeként – 1,5 milliárd eurót tett ki, amelynek közel egyharmada exportra került.

Románia más fontos növényekből is folyamatosan növeli évenkénti termését, így napraforgóból a második, búzából pedig a harmadik helyet foglalja el Európában. Alina Cretu, az APPR Egyesülés elnöke kijelentette, hogy az ország az adottságai alapján évente 20 milliárd euró értékben tudna mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket exportálni, egyelőre azonban a tényleges export csak évi 4 milliárd euró körül mozog, vagyis a magas termés előnyeit a románok nem tudják igazán kihasználni, kénytelenek nyersanyagokat exportálni, miközben egyre nagyobb mennyiségben importálnak feldolgozott termékeket.

Románia folyamatosan növeli a termelését – Shutterstock

Ennek oka az, hogy nem rendelkeznek megfelelő feldolgozási kapacitással és jól kiépített szállítási infrastruktúrával, sem pedig elegendő létszámú állatállománnyal, amellyel a termés jelentős részét fel lehetne etetni, így az ország kereskedelmi mérlege az adott cikkcsoportban évente 2 milliárd euró körüli negatív szaldót mutat. Cretu szerint mihamarabb el kell érni, hogy az agrártermékeket magasabb feldolgozottsággal lehessen exportálni.

A cikk román nyelvű változata ugyanakkor megjegyzi, hogy keleti szomszédunk a jelenlegi rekordot kukoricából, többnyire öntözetlen körülmények között, egy közepes (hektáronként legfeljebb 4 és 5 tonna közötti) átlagtermés mellett éri el, ami azt vetíti előre, hogy az átlagtermés javításával vezető szerepe tovább erősödhet.