A kisebb benzinkutak helyzetén csak az ársapka eltörlése segítene, és a készletek feltöltéséhez is erre lenne szükség – mondta Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője - írja az index.hu.


Normalizálódni látszik a kereslet

Bujdos Eszter elmondta, hogy a kereslet most normalizálódni látszik, hiszen véget értek a nyári szabadságolások és a turistaszezon, mostmár nem kell attól tartani, hogy üzemanyaghiány lép fel. Szerinte az is állhat a kereslet csökkenése mögött, hogy a családok tartalékolnak, valamint a mezőgazdaságban dolgozók a szükséges készletek nagy részét már beszerezték.

Ha az árstop fennmarad, számítani lehet arra, hogy kisbenzinkutak a következő fél év során százas nagyságrendben zárnak be – fotó: pixabay.com

A kisbenzinkutak még mindig nehéz helyzetben vannak

Bujdos Eszter elmondta, hogy a Mol elsősorban még mindig a nagy partnereinek szállít, és csak korlátozottan biztosít a kisbenzinkutaknak üzemanyagot. Ráadásul a kutak üzemeltetői még most is  lassan és nehézkesen jutnak hozzá az állami támogatáshoz.

Ez ráadásul valójában nem is 20 forint literenként, hanem csak 16, de még azok a kutasok sem mind kapták meg a kiegészítést, akiknek már sikerült megkötniük az állammal a támogatási szerződést

– tette hozzá a szakértő.


A benzinkutak helyzetén csak a hatósági ár megszüntetése javíthatna

Bujdos Eszter szerint, ha az árstop fennmarad, számítani lehet arra, hogy kisbenzinkutak a következő fél év során százas nagyságrendben zárnak be, mert képtelenek a veszteségeiket finanszírozni.

Bujdos Eszter közölte, hogy ezen a helyzeten csak a hatósági ár megszüntetése javíthatna, majd hozzátette, hogy ugyanerre lenne szükség a készletek normalizálásához is.

Ahhoz, hogy a kutakon lévő készleteket normális szintre töltsék föl a nagykereskedők, illetve a benzinkutak, mindenképpen a hatósági ár kivezetése kell, bár még azt követően is hetekre lesz szükség ahhoz, hogy a hiányt pótolják

– mondta a holtankoljak.hu ügyvezetője.

A jelenlegi az üzemanyagárstop és más ársapkák október 1-jéig maradnak érvényben, de elképzelhető, hogy a következő napokban a kormány hosszabbítást jelent be. Ugyanakkor Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a közelmúltban arról is beszélt, hogy meg kell fontolni, hogy fenn akarják-e tartani ezeket.