Mint arról már többször beszámoltunk: a növényvédő szerek használatát korlátozni kívánó javaslat azt fogalmazta meg célként, hogy 2030-ig 50 százalékkal csökkenjen a vegyszerek felhasználása, a kockázatosabb növényvédő szerek alkalmazását pedig meg is tiltják.

Mint azt ennek kapcsán a napi.hu írja, az Európai Unió tagállamainak agrárminiszterei a legutóbbi luxemburgi csúcstalálkozón újabb kockázatokra hívták fel a figyelmet: a növényvédő szerek felhasználásának 2030-ra megvalósuló ilyen mértékű korlátozása gyakorlatilag azonnal tönkretenné az EU harmadik országokba irányuló agrárexportját. Ugyanis a nemzetközi kereskedelem feltétele a szigorú növényegészségügyi szabályok betartása.


A miniszterek arra figyelmeztettek: a Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény (IPPC) részeként az EU-nak kötelessége a kártevők nemzetközi elterjedésének megakadályozása. A harmadik országok által elfogadott behozatali szabályok ráadásul jellemzően kötelezővé is teszik a növényvédőszerek használatát nemcsak a termelésben, hanem a feldolgozás során is.

Egy amerikai hatástanulmány szerint a növényvédőszer-felhasználás 50 százalékos korlátozása súlyos következményeket vetít előre. Egyebek mellett az európai mezőgazdasági termelés jelentős visszaesését, a nettó exportőri szerep elvesztését és az árak jelentős megugrását eredményezheti.



Az USDA jelentése mellett több neves európai egyetem is készített tanulmányt a Farm to fork stratégia lehetséges következményeiről. A stratégia célja, hogy 2030-ra fenntarthatóbbá és környezetbarátabbá tegye az európai mezőgazdaságot és átalakítsa a fogyasztói szemléletet. Ezt azzal érné el Brüsszel, hogy 2030-ig 50-50 százalékkal csökkentené a növényvédőszerek és a műtrágyák felhasználását, illetve korlátozná a haszonállat-tartás során alkalmazható antibiotikumok körét.

permetezés

Akár Európa élelmiszer-önellátása is veszélybe kerülhet – fotó: iStock

A hatásvizsgálatok mindegyike azonos következtetésre jutott: amíg nem lesz valós alternatívájuk a növényvédelemben általánosan alkalmazott hatóanyagoknak, addig minden ilyen korlátozás az uniós termelés jelentős visszaesését fogja eredményezni.

A hozamcsökkenés mértékét mindegyik jelentősnek becsüli. Megállapításuk szerint az átgondolatlan tilalom az EU önellátását veszélyeztetné, eltűnne a kontinens globálisan meghatározó élelmiszerexportőr szerepe, sőt, akár importra is szorulhatna. Ezen kívül az unióban előállított élelmiszerek ára jelentősen emelkedne, a hazai élelmiszereket egyre szűkebb kör engedhetné meg magának. Ezzel párhuzamosan tovább nőne az olcsó és kevésbé biztonságos import élelmiszerek aránya.

A vitában a következő mérföldkő az lehet, amikor átfogó tanulmányával elkészül az Európai Bizottság. Erre azonban még várni kell.