Ami korábban alap dolognak számított, az most ismét előtérbe került.

Tejesüvegek a boltok polcain

Ismét megjelenhetnek az üzletekben a régi tejesüvegek, valamint az újratölthető palackok. Úgy tűnik, hogy a gyártók kénytelenek lesznek átalakítani a csomagolásaikat. Ha belegondolunk, nem ez az első eset, hogy üvegekben vásároljuk a különféle folyadékokat. A csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló uniós jogszabályok felülvizsgálata ugyanis azt eredményezheti, hogy újra megjelennek majd a boltokban a rég nem látott üvegek. A cél, hogy 2030-ig meredeken csökkenjen a csomagolási hulladék mennyisége, így igyekeznek minél több terméket újrafelhasználható köntösben piacra dobni - írja a Magyarnemzet.

Az élelmiszergyártók tehát nagy változásokra számítanak, ha az Európai Bizottság tényleg felülvizsgálja ezeket a jogszabályokat. Alapos reform várható ezen a területen, hiszen igen fontos lenne a közösség számára, hogy a lehető legkevesebb hulladék keletkezzen.

15 százalékos csökkenés lenne a cél

Európa célja, hogy 2040-re a tagállamokban a csomagolási hulladék egy főre vetítve 2018-hoz képest legalább 15 százalékot csökkenjen. Éppen ezért szeretné az EB visszafogni a műanyag csomagolások használatát, ami helyett újratölthető és újrafelhasználható megoldások felé terelné a gyártókat. Ennek hatására jelennének meg újra a tejesüvegek az üzletekben.

Bár az igaz, hogy az utóbbi 20 évben nagymértékben sikerült visszaszorítani a csomagolási hulladékot, még mindig nem tartunk ott, ahol kellene. A hírek szerint az EB előírná a cégek számára, hogy a termékeknek hány százalékánál kellene az "újfajta" csomagolást használni. A reformhoz hozzátartozna, hogy a műanyag palackok, valamint az alumíniumdobozok kapcsán kötelező lenne a betétdíjas rendszer. Ez ugyanis visszafogná a vásárlókat abban, hogy ezeket az élelmiszereket válasszák.

Csomagolási kiszerelések szabványosítása?

Sor kerülhet továbbá a csomagolási kiszerelések szabványosítására, míg az újrafelhasználható üvegek, illetve dobozok új címkéket kapnának. Fel kell tüntetni továbbá, hogy az adott csomagolás miből készült, milyen hulladékkategóriába sorolható. Az újfajta műanyag csomagolásokon pedig már jelezni kell az újrafeldolgozott anyagot arányát is, amely tudatosabbá tenné a vásárlókat. Emellett megkönnyítené a szelektív hulladékgyűjtést is. Végre nem lenne országok közötti eltérés, a termékek egységes jelrendszert kapnának.

A bizottság szeretné betiltani az éttermekben, valamint kávézókban elfogyasztott italok és élelmiszerek egyszer használatos csomagolását is, így nem lennének többé miniatűr csomagolások egy olyan helyen, ahol az adott ételt vagy italt azonnal elfogyasztjuk.

Az Európai Bizottság véget vetne a miniatűr csomagolásoknak - fotó: pexels.com

Ehhez pénzre van szükség

Bár sok akadálya van annak, hogy mindez megvalósuljon, az egyik fő probléma az átállás költsége, amely nem lenne túl olcsó. A gyáraknak igen komoly beruházásokat kellene végrehajtaniuk. Viszont az ösztönzés várhatóan 600 ezer új munkahelyet eredményezne egész Európában, főleg helyi vállalkozásoknál.

A javaslat természetesen hazánkat is érinti. A tervezetet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának juttatják majd el az érintettek.