Mi az az AdBlue?

Először is, az AdBlue egy márkanév, melyet a német autóipari szövetség birtokol (VDA), és az ISO22241 szerinti AUS32-es folyadék bejegyzett és Európában elterjedt márkaneve. Más régiókban is találkozhatunk vele, de mint DEF, ARLA32 és AUS32. Elsődleges célja, hogy csökkentse a dízelmotorok károsanyag-kibocsátását és segítsen megfelelni a szigorú EURO 4-5-6-os kibocsátási normáknak.

AdBlue üzemanyag adalékanyag

AdBlue utántöltése – fotó: iStock

Az AdBlue használata

Alkalmazása az SCR (szelektív katalitikus redukciós) rendszeren belül történik, ahol a fő feladata a NOx-ok (nitrogén-oxiodok) megkötése és átalakítása. Az SCR-rendszer a kipufogógáz-elvezető rendszerben található a részecskeszűrőknél. A rendszer érzékeli a NOx-tartalmat, és ennek megfelelően AdBlue-t adagol hozzá, hogy csökkentse a károsanyag-kibocsátást.

A katalizátor és a kémiai folyamat eredményeképpen a káros nitrogén-oxidok helyett vizet, nitrogént és szén-dioxidot kapunk a végén a következő képletnek megfelelően: NoX + CO(NH2)2 = H2O + N2+ CO2

Összetétele

Az AdBlue folyadék 32,5% karbamid és 67,5% ioncserélt (sótlanított) víz keveréke. Tartálya rendszerint az üzemanyagtartály mellett található, és a beöntőnyílása is az üzemanyag-beöntő nyílás közelében szokott helyet kapni. Az erőgépeken külön kijelző jelzi az AdBlue mennyiségét, és ha bizonyos szint alá csökken a mennyisége, akkor a legtöbb erőgép automatikusan csökkenti a teljesítményét, ezért mindig figyeljünk oda, hogy megfelelő mennyiség álljon a rendelkezésünkre.

Az AdBlue tárolása és tisztítása

Mivel az adalékanyag nagy értékű munkagépekben kerül felhasználásra, fontos, hogy távolt tartsuk a szennyeződéseket a tárolás és feltöltés során, hiszen az apró szennyeződések eltömíthetik az adagolórendszert. Célszerű egy tiszta és pormentes helyet kialakítani a telephelyen, és utántöltések között mindig zárva tartani a tárolót.

A tároló anyaga sem mindegy, hogy milyen: mivel az AdBlue erősen korrozív, fémtartalmú tároló esetén elkezdi feloldani a fémet, amely az SCR-rendszerbe kerülve hosszú távon problémát okozhat.

Az AdBlue a nagyobb hidegekre kevésbé érzéken,y és erősebb mínuszok, fagy sem árt neki, bátran használható kiolvadás után is. Az erős nyári nap viszont ártalmas az AdBlue-ra, ezért tároljuk árnyékos, közvetlen napfénytől árnyékolt helyen.

AdBlue-t használó berendezéseket és tárolót soha ne tisztítsuk csapvízzel, hanem használjunk speciális tisztítószert vagy ioncserélt vizet.

AdBlue üzemanyag adalékanyag

Soha ne csapvízzel tisztítsuk az AdBlue tárolót – fotó: pixabay

Mitévők legyünk, ha kifogyott az AdBlue?

A rendszer először figyelmeztet, majd ha egy kritikus szint alá csökken az AdBlue mennyisége a tartályban, akkor elveszi a motorteljesítmény jelentős részét. A maradék teljesítmény arra elég, hogy a telephelyig vagy a legközelebbi utántöltő állomásig el tudjunk menni a munkagéppel.

Semmi esetre se próbálkozzunk vizet vagy más folyadékot tölteni az AdBlue-tartályba,

mivel a vízben található ásványi anyagok károsítják a az AdBlue-rendszert, valamint a komolyabb érzékelőkkel felszerelt munkagépek képesek érzékelni a helytelen folyadékot, és akár le is tilthatják az indítást, míg a rendszert fel nem töltik AdBlue-val.

Forrás: palamaticprocess.comolajshop.hu, wikipedia.org