Mint ahogy azt a nemrégiben közzétett jelentésben is olvashattuk, jelentősen nőtt az elmúlt évben az új fűkaszák eladása. Kaszaválasztásnál ma már egyre többen döntenek a félig függesztett és vontatott típusok mellett, viszont a kaszaszerkezet kialakítását tekintve már nem olyan egyértelmű a gazdák álláspontja, mint ahogy azt sokszor különböző fórumokon is olvashatjuk.

Míg közel két évtizede inkább a dobos rotációs kaszák és az önjáró rendre vágók voltak túlsúlyban a hazai gazdaságoknál, addig manapság már a szálastakarmányok betakarításában legnagyobb arányban tárcsás rendszerű kaszálógépeket alkalmaznak erre a feladatra. A hazai géppiac a nyugati mintát követve – nem törődve a hazai gazdák termelési körülményeinek helyzetével és igényeivel – szinte csak a tárcsás rendszerű kaszákat kínálja napjainkban már.

kasza

A piacon ma is elérhető vontatott dobos kasza dobonkénti talajkövetéssel – fotó: static.landwirt.com

Mindössze egy hazai gyártó és néhány importmodell érhető el azok számára, akik a dobos rendszerű kaszák mellett teszik le a voksukat. Sok gépbemutatón és szakmai rendezvényen halljuk azt, hogy eljárt a dobos rendszerű kaszák felett az idő, pedig számtalan gazda keres ilyen rendszerű kaszálógépeket, mivel ezek kevésbé kényesek a gyepek és rétek talajegyenetlenségeire, sőt egyes típusok dobonkénti talajkövetéssel is rendelkeznek.

kasza

A tárcsás kaszák könnyebbek, így kaszakombinációban is jobban alkalmazhatók – fotó: claas.com

A tárcsás modellek között sajnos sok olyan van, amely kicsit rosszabb terepviszonyok esetén már eltömődik, illetve meghajtása sérül. Egy tárcsás kasza merev gerendelyében egy hirtelen megjelenő földhát akár jelentősebb kárt tud tenni, amennyiben a kasza tárcsáinak meghajtó rendszere nem rendelkezik túlterhelés-biztosítással. Csak kevés konstrukciónak van megoldva igazán jól a tárcsánkénti külön-külön túlterhelés-biztosítása.

gépTárcsás kaszánál fontos a tárcsánkénti túlterhelés-biztosítás – fotó: Agroinform.hu

Amikor a gépforgalmazók elárasztották az országot ezekkel a kaszákkal, messze nem gondoltak arra, hogy a hazai kaszálók zöme messze nem olyan felületű, mint tőlünk nyugatra; talán a lucerna-termőterületek bizonyos hányadáról lehet elmondani, hogy a tárcsás kaszákkal hatékonyan betakarítható. Főleg nagy munkaszélességű, 6-8 tárcsás modellek már nagyon nehezen követik a talajegyenetlenséget, a nagy súrlódás miatt a kaszatalp is gyorsabban kopik.

Természetesen számos előnye is van a tárcsás modelleknek, hiszen könnyebbek, csendesebbek, gyorsabban leállíthatók, kisebb az energiaigényük, így kevesebb költséggel üzemeltethetők, és gumihengeres szársértőkkel is kiegészíthetők.

kasza

Telepített gyepeknél, illetve pillangósok és herefélék kaszálásánál jobb vágásminőséggel dolgoznak a tárcsás rendszerű kaszák – fotó: hesston.com

Egyenletes területen, telepített gyepeknél, illetve pillangósok és herefélék kaszálásánál egyértelműen jobb vágásminőséggel dolgoznak a tárcsás rendszerű kaszák, és a talajjal, illetve a vágás után visszamaradt lucernatarlóval is kíméletesebben bánnak.

Mint fentebb már említettük, előnyös lehet olyan tárcsás kasza kiválasztása, amelynek vágótárcsái egyenként rendelkeznek terhelésbiztosítással, így a tárcsa hirtelen akadályba ütközése esetén sem történik károsodás a kaszameghajtó rendszerben. Viszont ahhoz, hogy rossz terepviszonyok között is biztonságosan üzemeltethessük, nagyobb vágásmagassággal kell dolgozni velük, amely főlek gyepek kaszálásánál már sokszor hátrányt jelent a dobos modellekkel szemben.

claas

A korszerűbb függesztett dobos kaszák ékszíjas meghajtásúak – fotó: claas.com

Hazánkban kevés a telepített gyep, leginkább nagyobb talajegyenetlenségekkel tűzdelt rétek, legelők és folyótöltések kaszálásával próbálják a gyepszénaigényeiket kielégíteni az állattartó gazdaságok, így többen is ezekhez a területi adottságokhoz alkalmazkodva a dobos típusokat keresik. Függesztett modellekből inkább az ékszíjas, míg a vontatott típusokból a csuklós tengellyel hajtott változatok az elterjedtebbek.

A fentieket áttekintve tehát egy kasza kiválasztásánál az első és legeslegfontosabb szempont, hogy milyen területen és milyen növényfajta betakarításához milyen arányban kívánjuk majd alkalmazni, minden más szempont csak ezt követi.