A gép nemrég hígtrágya-kijuttató rendszerrel bővült (erről itt írtunk), a tesztről az agrarheute.com számolt be.

Mint írták, a Nexattal a szántóföldi gazdálkodást teljesen újra kell gondolni, még hozzá XXL méretben. Az óriásgépet két dízelmotor mozgatja, összesen 1100 lóerőt biztosítva. A hígtrágya-kijuttatáshoz a monstrum egy 32 köbméter kapacitású Wienhoff tartályt kapott, amely csak egy a számos munkaeszköz közül, melyek hordozására a Nexat képes.

A traktor elve nem teljesen új: már számos megközelítés született az úgynevezett széles fesztávú, más néven portáltraktorokra. Az egyik leghíresebb gyártó az Asa-Lift. Az ötlet lényege, hogy a munkagépek nem a traktor hátsó felfüggesztésére kerülnek, hanem a kerekek közé. A vezetés hosszirányban történik az úton és keresztirányban a terepen. A szántóföldön mindig ugyanazokat a sávokat használják, így a taposási kár az év folyamán jelentősen csökkenthető.

A kerekek egymástól 14 méterre helyezkednek el, így a Nexat a terület 95% -át érintetlenül hagyja, az azonos, állandó nyomvonalak pedig szilárd felületet biztosítanak minden művelethez.

A 32 köbméteres acéltartály táplálja a csúszótalpas, vagy tárcsás applikátorokat, a precíziós isobus-vezérlés, az infraérzékelés pedig tűpontos kijuttatást és szakasz-szabályozást tesz lehetővé.

A német Wienhoff specialistával közösen kifejlesztett hígtrágya-kijuttató modul kapcsolódik a Vaderstaddal közösen kidolgozott meglévő termesztési, vetési és ültetési modulokhoz, valamint a Dammann gémmoduljához, amellyel akár 70 méter is permetezhető egy menetben.


A Nexat kifejlesztett egy gabonabetakarító modult is, amely állítólag több mint 50% -kal nagyobb kapacitással rendelkezik, mint egy hagyományos nagy kombájn.

A nagy fesztávolságú traktoregység prototípusai már több éve dolgoznak tesztgazdaságokban, idén pedig a gyártó megkezdte a legújabb generációs kialakítás sorozatgyártását, melyeket világszerte forgalmaz majd.

A koncepció célja a taposási kár csökkentése, kevesebb műtrágya és növényvédő szer használata, költséghatékonyabb termelés, továbbá alacsonyabb károsanyag-kibocsátás mellett magasabb hozamok elérése.