Gajár János egy CASE IH Puma 185 CVX traktor- és egy Pöttinger Servo eke gépkapcsolatával dolgozik a családi gazdaságukban és a környékbeli termelők szerint

a fiatalember úgy szánt, hogy nem lehet megmondani, hogy hány fejes ekével dolgozik.

Ez nagy elismerés a gazdatársaktól, ezért megkérdeztük Jánost, hogy milyen beállításokat végez el a munka előtt.

– Nagy öröm számomra, amikor ilyen visszajelzést kapok a gazdálkodóktól, ugyanis én is azt vallom, hogy a szántás megmutatja, hogy a gazda mennyire végzi jól a munkáját.

Mutasd meg, hogyan szántasz  – és megmondom, hogy ki vagy? – kérdeztük Jánost.

– Ez fogós kérdés, mert valóban sok múlik a beállításokon és a gazda igényességén. De hozzá tartozik az igazsághoz, hogy a munkagép minősége is sokat tehet hozzá a sikerhez és a szép munkához.

A váltvaforgató ekék tekintetében már több mint 10 éves tapasztalattal rendelkezem. Ennél a Pöttinger Servo ekénél minden beállítás hidraulikusan állatható a traktorfülkéből, amely nagyon megkönnyíti a gazda dolgát.

Bevallom őszintén, hogy az első váltvaforgatós ekémnél több évbe tellett, mire pontosan be tudtam állítani a gépet, ugyanis amikor azt megvásároltuk, akkor még a közelben hasonló sem volt sehol és nem nagyon tudtam segítséget kérni senkitől.

Általában mindig az a problémája a gazdáknak az ekékkel, hogy a táblán belül, munkavégzés közben elhúznak, illetve nem lehet velük egyenesen szántani. – Ez szinte minden esetben a rossz beállítás eredménye.

CASE IH traktor Pöttinger eke

A mi ekénk esetében az utánfutást és a barázda falnak feszülést is a traktorfülkéből, menet közben lehet állítani, ami nagy segítség, ugyanis nem kell kiszállni, a csavarorsóval bajlódni – ha érzi az ember, hogy nem jár egyenesen az eke – menet közben is lehet korrigálni a beállításokat.

Szerintem egy ilyen géppel a kezdő gépkezelő is könnyebben megtanulja és produkálni tudja a szép szántást – ha igénye van rá.

Fontos számomra, hogy ne csak a szántás elkezdése után állítsak az ekén, hanem a munka folyamán folyamatosan korrigáljak, amikor szükséges.

Táblán belül is nagy különbségek adódhatnak a talajok szerkezete, összetétele és minősége tekintetében. Amikor érzem, hogy valamelyik irányba húz az eke, azonnal korrigálok és kihasználom a munkagép adta lehetőségeket.

Úgy gondolom, hogy ezek az apró dolgok is sokat jelentenek –  és ez is fontos eleme a precíziós gazdálkodás hitvallásának.

szántás, eke beállítás

Több múlik az eke beállításán, mint először azt gondolnánk – fotó: Agroinform.hu

A mostani gépbemutatóra választott tábla számomra ismeretlen volt. Amikor szántottam, nagy különbségeket táblán belül nem éreztem. Amikor elkezdek dolgozni, nagyjából beállítom  az ekét – már tudom, hogyan kell beállítani a munkahengereket,  beengedem a földbe – és utána már csak korrigálok a hidraulika-karok segítségével.

Mire kell figyelni szántásnál a költséghatékonyság szempontjából? Első sorban az üzemanyag fogyasztásra gondolok.

A kulcskérdés itt is a jól beállított eke. De természetesen már előre jól kell kiválasztani az ekét a talajaink ismeretében - és az erőgép lóerő igényéhez méretezve.

Sok múlik a fogásszélességen is. Kötöttebb talajon összébb kell venni a fogásszélességet.

Ha könnyen viszi a traktor az ekét, akkor lehet növelni a fogásszélességet. Ilyenkor nagyobb területteljesítménnyel dolgozunk, ezért kedvezőbb az üzemanyag fogyasztás.

A traktor váltója fokozatmentes, így automatikusan "érzi, hogyan kell húzni". Én 9-10 km/h sebességgel szoktam szántani ezzel a gépkapcsolattal a mi talajviszonyaink mellett.

45 cm-re kinyitva ez a traktor az 5 fejes ekét is elviszi nehezebb körülmények között 8 km/h-val.

Mi a véleményed a laza lakatról?

– Meggyőződésem, hogy minden körülmények között lehet laza lakattal szántani – egy jól beállított ekével.

pöttinger és case ih

Hogyan vált be nálatok a Case IH Puma 185 CVX traktor?

– Amit egy nagyon jó találmánynak tartok, az a CVX fokozatmentes váltó, ugyanis ez üzemanyag-fogyasztásban és kényelmi szempontból is hasznos technológia.

Gazda társaimnak azt tudom ajánlati, hogy ha megtehetik és saját maguk fognak a traktorral dolgozni, mindenképpen olyan erőgépet vegyenek, amely relatíve magasabb felszereltségű, ugyanis a traktorfülkében töltött munkaidő alatt ez a beruházás meghálálja magát.

Mi 13 éve dolgozunk CASE IH erőgépekkel. Dolgoztunk már 4 fejes váltvaforgató ekével MXM-mel és 165 lóerős Pumával is – és az ő munkájukat váltotta le most az új gépkapcsolat.

Mi nem használunk ikerkereket, mert elég sűrűn váltogatjuk a munkagépeinket. Éppen ezért az új Puma kapott egy viszonylag széles kerekezést – 710-es és 600-as első kerekekkel szereltük fel. A keréksúlyozás a trágyaszóró  és a tandemtengelyes pótkocsik szempontjából volt fontos.

A front hidraulika és front kardán-kihajtás a Pöttinger front-kaszák miatt volt fontos plusz felszereltség.

A Pöttinger eke miatt a traktor további hidraulika körökkel is fel lett szerelve – és egy Optum orrsúlyt is szerettem volna az elejére, egészen egyszerűen, mert praktikus és ez tetszett a rejtett szerszámos láda-funkcióval.

A mi gazdaságunk állattenyésztés profilú, így ezzel a Puma traktorral bálázom is és terményt is hordunk. Igazi telepi mindenes.