Mindannyian ismerjük a problémát. A haszonnövényeket precízen telepítjük, ahova kell, ahogyan szeretnénk, és minden egyes parcellában egyfajta van. A gyomnövények bárhol megjelennek, és nem is egyféle, mind más, nemcsak küllemre, de nagyságra is. Éppen e tényezők nehezítik meg a gépesített eltávolítást, mindezt elfogadható haladási, munkasebesség mellett.

A legújabb németországi fejlesztés gyakorlati tesztje egy macskagyökér-ültetvényen kezdődött meg, előzetes próbákat, teszteket követően, az FH Münster Egyetem és számos cég bevonásával. A kisméretű, gyorsan forgó, négy ágú, villanymotoros meghajtású vágófejeket a legújabb high-tech elektronika vezérli, a villámgyors szintállítás sűrített levegővel történik. Ezen megoldások ma már általánosan beváltak az ipari robotok és szerelőszalagok működtetésénél.

kép

A fejlesztőgárda, háttérben a 12 késes prototípussal.

Az ikerkések szinte összeérnek, a gyomnövény véletlenül sem csúszhat át köztük. A sorkövetés a legprecízebb szántóföldi GPS-RTK technológiával történik. Bár a tesztekhez csak egy vágóegység volt felszerelve, de a gyakorlati alkalmazáshoz már 6 pár, azaz 12 darab kerül felszerelésre a hátsó függesztett kivitelű, gyomtalanító berendezésre. A hordozó vázszerkezet felső részén a komplett vezérlőegység kapott helyet, por- és vízmentes dobozban.

gép

A vágókések.

A gyomlálógép még egyelőre prototípus, de a kutató-fejlesztő stáb természetesen más méretben és rugalmasan állítható pozíciójú vágóegységekben is gondolkodik, a jövőre nézve.

gép

Az első próbák egy parkolóban. A fatipliket kellett levágni, a gumiujj jelképezte a haszonnövényt.

Szöveg és képek forrása: www.lectruranews.com