E heti körkérdésünkben a telepi kutak és az üzemanyag-szállítás kritériumaival foglalkoztunk. Akik ezúttal válaszolnak:

AK-S Kft., Derby-Túr Kft., Farkas Szerviztechnika Kft., Hungaro Mobiltank Kft., Hunitech Trade Kft., GWT System, KITE Zrt.

Zsombók Imre – AK-S Kft., Magyar Tartálytechnikai és Nyomástartó Berendezés Szövetség főtitkára

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

Folyékony tüzelőanyagok közúti szállításának feltételeit a 20/1979. (IX. 18.) KPM rendeletben szabályozza a jogszabályalkotó részletesen. Van azonban néhány eset, amelyekben nem, vagy csak részlegesen kötelező az ADR előírásai szerinti feltételeknek megfelelni, mégpedig az ADR 1.1.3.6 bekezdésében leírtak szerint. A mentesség megfelelő alkalmazásához alapos jogszabályi ismeretek szükségesek, és érdemes szakemberrel is konzultálni egy-egy döntés meghozatala előtt, hogy kizárjuk a hibákat.

üzemanyag

De akkor, hogyan szállíthatok mégis szabályosan gázolajat, tehetik fel a kérdést, teljesen jogosan.

A fuvarokmányban meghatározott információtartalom:

  • Helyes szállítási megnevezés gázolaj esetén: UN 1202 Gázolaj, 3, III (a sorrend is fontos!);
  • Küldeménydarab száma és fajtája;
  • Szállított anyag mennyisége;
  • Szállító, feladó és címzett neve, pontos címe;
  • Szállítólevél bejegyzés megléte: „A rakomány nem haladja meg az 1.1.3.6 bekezdésben előírt mentességi határt”!

Szállítmány megfelelően rögzítve.

Technikai feltételek:

  • Tűzoltó készülék szükséges: egy darab, A, B és C tűzosztályú tüzek oltására alkalmas, legalább 2 kg mennyiségű, por oltóanyagú (vagy más oltóanyagú, de azonos oltási képességű) hordozható tűzoltó készülék – érvényes, felülvizsgált;
  • Érvényes minősítéssel rendelkező ADR csomagolóeszköz, IBC tartály vagy egyéb kifejezetten üzemanyag szállítására készített műanyag tartály
  • A csomagolóeszköz megfelelő jelölése: kisbárca, UN szám; Bárca: Piros, sarkán álló négyszög, alján a 3-as számmal.
  • A 3-as csoportba tartozó anyagok jelölésénél: UN 1202, „Robbanás veszély, nyílt láng használata tilos!” felirat is kell. Ezeket a jelöléseket a tartály mindkét oldalán fel kell tüntetni.

közúti szállítás

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

Jelenleg, az elmúlt években megszokott 10-20 Ft-os helyett inkább a 40-50 Ft-os bruttó árrés jellemző. Ezen felül a fogyasztók a vállalt forgalmuk függvényében kaphatnak még 3-5 Ft kedvezményt. Ezek már olyan számok, amelyekkel egy saját kútra való beruházás megtérülése jól számítható, és a kapható eredmény több mint elgondolkodtató.

A nyilvánvaló gazdasági előnyök mellett azonban számos tényező terelheti a gépparkkal rendelkező tulajdonosokat abba az irányba, hogy saját töltőállomást létesítsenek. Ilyen előnyök, a teljesség igénye nélkül:

  • megszűnik a készpénzforgalom
  • egy kézben van a teljes készlet, a tulajdonosnak rálátása van a felhasználásra, az adminisztráció is sokkal egyszerűbb
  • áremelés előtt nagyobb készlet felhalmozása lehetséges

Töltőállomást mindig szakember bevonásával célszerű tervezni, elkerülendő egyaránt az alul, illetve túltervezést. Tipikus példája az alultervezésnek, amikor néhány százezer forint kiadáscsökkentés érdekében egyel kisebb tartályt választanak, vagy kisteljesítményű kiszolgáló egységet szereltetnek fel. Egy ilyen hiba rövid időn belül a megtakarítás többszörösébe fog kerülni, egyrészt a tankolás során előálló várakozási idők, másrész a tartály gyors, egy-két naponta bekövetkező leürülése miatt, amikor a tartályautó nem ér oda időben, és a közeli kútról kell üzemanyagot vásárolni.

üzemanyag

A korszerű töltőállomások felszereltségéhez tartozik az elszámolást és nyilvántartást megkönnyítő elektronikus szintmérő, és hitelesíthető kútoszlop, amelyek hosszú időre megnyugtató megoldást kínálnak tulajdonosaiknak.

Kovács József Mihály kereskedelmi igazgató, tulajdonos – Derby-Túr Kft.

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

A Derby-Túr-nál a legnépszerűbb két kategória a mobiltartályok, valamint az IBC-tartályok. A 450 liter alatti mobiltartályok előnye, hogy az ADR 1.1.3.1 c) alapján használójuk mentességgel, lényegesen kevesebb szabály betartásával szállít, mint az IBC-tartálynál.

Figyelem: a magyar piacon a legtöbb forgalmazó nem hívja fel vásárlói figyelmét a tényre, hogy a mentességgel való szállítás az ADR, valamint a katasztrófavédelem állásfoglalása alapján csak saját telephelyi gázolajkútból lehetséges, benzinkútról való tankoláskor ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint az IBC-tartályokra, ilyenkor például a mobiltartálynak is rendelkeznie kell ADR-vizsgával.

üzemanyag-szállítás

IBC-tartályok tekintetében lényegesen több szabályozást kell betartani, mint a 450 liter alatti, mentességgel szállított mobiltartályoknál, például a műanyag verziók 5 évig szállíthatók közúton (2,5 évnél újraellenőrizve), az autóba a teljesség igénye nélkül szükséges poroltó, zseblámpa és kerékkitámasztó ék, valamint a tartálynak is több szabálynak kell megfelelnie, például rendelkeznie kell belesütött számokkal, bárcamatricákkal, és szállítás közben megfelelően is kell rögzíteni.

A Derby-Túr-nál csak minősített tartályokat forgalmazunk, ráadásul minden tartály mellé adjuk a saját ADR-szakértőnk által összeállított, betartandó szabályokat tartalmazó útmutatót, így ügyfeleink biztosan szabályosan szállíthatnak termékeinkkel. Ajánlott termék: Kingspan TruckMaster 430 prémium mobiltartály ADR minősítéssel

üzemanyag-szállítás

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

Egy gázolajkút átlagosan 20-30 forintot spórol használójának a kúti árhoz képest literenként csak az árkülönbségen, ehhez jönnek hozzá az egyéb költségek, például hogy a gépek nem kopnak míg kijárnak a benzinkútra.

A nagyobb forgalmazók 6.000 liter üzemanyagot szállítanak ki nagykereskedelmi áron, ezért bár a  Derby-Túr-nál 3.000 és 30.000 liter között kínálunk tartályokat, mégis magasan a 9.000 literes a legnépszerűbb méret. Ez két fő tényező miatt van így:

  • az ilyen tartályok jellemzően 95%-ig tölthetőek, ráadásul az aljban benne marad 400-500 liter, ahova az esetleges szennyeződések kerülnek, ezért a 6.000 liter lefogadása nemhogy egy 6.000, de még egy 7.000 literes tartállyal is rendkívül problémás
  • nagyobb gázolajkúttal áremelkedés előtt könnyebben letárolható egy új szállítmány, így ügyfeleink további összegeket spórolhatnak.

Bátran mondhatom, hogy a fenti minta az egész piacra igaz, hiszen a Derby-Túr Kft abszolút piacvezető telephelyi gázolajkutak forgalmazásában Magyarországon.

Legnépszerűbb extráink közé tartoznak a tankolóautomaták, a tömlődobok, vagy az AdBlue-tartály fogadására kialakított hosszított konténerek. Legnépszerűbb termékünk: Righetto CD90 9.000 literes konténeres gázolajkút

gázolajkút

Farkas Gábor ügyvezető – Farkas Szerviztechnika Kft.

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

A Farkas Szerviztechnika Kft. összes szállítható tartálya alkalmas az üzemanyag biztonságos és szabályos közúti szállítására. Az Agroinform oldalán is megtalálható termékeink két fő csoportra oszthatók:

1. 450 liter alatti ADR mentes tartályok az 1.1.3.1.C pont alapján.

2. Carrytank 220, 330, 440, 400 + 50, kacsolt tartályban 440+440 literes tartályok, normál és PICK-UP kivitelben.

Jellemzők:

  • a piacon egyedi; minden a 12 V-os kivitel extra hosszú, 6 m elektromos vezetékkel, biztosítékkal, extra motorvédelemmel rendelkezik, létezik 230 V-os kivitel is
  • alapból 4 m nyomótömlővel, opcionálisan 330 l-től nagyobb kiviteleknél 8 m nyomótömlővel is elérhető
  • úszós szintjelző 330-nál nagyobb kivitelnél
  • digitális mérőóra, szűrő opció

450 liter felett ADR tanúsítvánnyal rendelkező tartályok az 1.1.3.6. pont alapján.

  • műanyag IBC tartályok

A termékeink között elérhetőek IBC tartályok is 600 illetve 1000 literes kivitelben.

  • fém IBC tartályok

– TRASPO tartályaink 450, 610, 910 modell

TANKUBE 440 és 960 literes kivitelek

IBC tartály

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

Kevesebb idő-és energiaráfordítás mellett kiemelendő a gazdaságosság; akár 40-50 Ft-ot is megtakaríthat literenként a kúti árhoz képest. Fontos előny a felügyelhetőség, erre nyújt megoldást az akár meglévő tartályára is telepíthető FTS prémium okleveles tankolóautomata, mely képes egyszerre egy tartályban több céges készletet és több folyadéktípust kezelni (gázolaj, AdBlue). Kettős azonosítás felel az adatbiztonságért, valamint precíz szintjelzővel rendelkezik. Robusztus kivitele, nagy nyomógombjai igen kedveltek a felhasználók körében. Kétféle havidíjas csomagban elérhető.

Az Agroinform oldalán is megtalálhatóak telepített tartályaink, melyek a Farkas Szerviztechnika Kft. siófoki telephelyén elérhetőek Magyarország legnagyobb raktárkészletéből.

Legnépszerűbb termékeink a műanyag dupla falú tartályok, melyek alkalmasak az olajnagykerek egész országban ingyenes szállítási mennyiség – 6000 l – tárolására.

Elérhető 7500 és 10000 literes kabinetes kivitelben. A 2500 és 5000 literes álló kivitel kisebb felhasználók részére ideális. Magyarországon igen népszerűek a fém konténerkutak robusztusságuk és tűzvédelmi előnyük miatt; 9000 és 15 000 literes kivitelben raktárról. Alacsony bekerülési költségük miatt népszerűek a kármentő medencés tartályok – elérhetőek 9000 literes kivitelben raktárról.

gázolajtartály

Lakatos Csaba – Hungaro Mobiltank Kft.

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

Cégünk alapvetően kétféle jellegű berendezést kínál a partnerei számára a közúti szállításhoz. Az egyik az ADR mentességgel használható eszközök, a másik az ADR előírásai szerint alkalmazható berendezések. Az első körbe tartózó eszközök főleg műanyag ötvözetből, 125, 200, 430 literes, 12-24V-s kimérő szerkezettel ellátott kivitelben készülnek. Különböző kiegészítőkkel rendelhetőek.

Alapvetően arra fejlesztették őket, hogy könnyen, egyszerűen kezelhetőek és szállíthatóak legyenek. Optimális megoldás a kisebb mennyiség szállítására.

ADR mentes üzemanyagtartály

A második csoportba tartózó berendezéseknél már lényegesebben nagyobb választék elérhető, az anyagminőség tekintetében a műanyag ötvözet mellett léteznek acél kivitelű nagyobb űrmértékű eszközök is 200 – 3000 literes űrmértékig.

gázolajtartály

Hasonlóan 12-24 V-s kimérő szerkezetekkel ellátott, de ezeknél a változatoknál létezik 230 V-ról működő kimérő szerkezet is. Ezeket főleg azoknak ajánljuk, akik nagyobb mennyiségű üzemanyagot szeretnének szállítani. Ezeknél a berendezéseknél viszont az ADR előírásait kell alkalmazni.

Az első kategóriában gyakran választott berendezés a TT-Easy típus, a másodikban az 1000 literes IBC tartály.

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

A mai üzleti környezetben az üzemanyag forgalmazó cégeknél egyre nagyobb kedvezmények érhetőek el egy üzemei jellegű saját töltőállomás üzemeltetése esetében a kiskereskedelmi töltőállomások áraihoz képest. Ez az egyik fő előnye. A literenkénti megtakarítás egy átlag felhasználónál (50-100.000 liter/év), milliós nagyságrendű is lehet éves szinten.

A felhasználói igényeket és felhasználást megismerve egy optimális technológiai rendszert lehet az adott felhasználónak javasolni ami a gyakorlati tapasztalatok alapján 2-5 éven belüli megtérülést tud eredményezni. A másik fontos előnye az ilyen saját üzemeltetésű töltő állomásoknak, hogy kontrollált körülmények között történik a felhasználás, ami további megtakarítást jelenthet az üzemeltető cégnek.

üzemanyagkút

A műszaki tartalmat nagyban befolyásolja az ügyfél elképzelése, de alapvetően az elsődleges javaslatunk minden esetben a felhasználáshoz, és a tárolási körülményekhez megfelelő tároló kapacitás, és kivitel, valamint a pontos elszámoláshoz szükséges megfelelő kimérő szerkezet, szintjelző berendezés, esetlegesen automatizált vezérlő rendszer.

Ebben a kategóriában a legjobb keresett a kármentőteres és konténeres berendezések.

Knapp Zoltán – Hunitech Trade Kft.

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

Örömmel tudatom a kedves olvasókat arról, hogy a üzemanyag szállítása, azon kevesek szabványa szabályozza, amit Magyarországon semmikor sem változtathatnak, sem megyei sem országos szinten. Ez úgy gondolom, egy nagyon jó hír, de ez azt is jelenti, hogy pontos megadott leírások alapján, biztonsággal lehet előre tervezni és berendezéseket vásárolni erre a célra.

Ezen a kikövezett mezsgyén elindulva pontosan behatárolható, melyik berendezés alkalmas az üzemanyag-szállításra és melyik nem. Melyik az, amiért büntetést kaphatunk és melyik az, amelyikkel nyugodtan dolgozhatunk. Sajnos itthon még mindig komoly kiadás egy cég számára egy szabályokban előírt berendezés vásárlása, de érdemes beruházni, mivel a bírság sajnos nagyon borsos, amiből akár 4-5 berendezést is vehetnénk erre a célra.

szállítható gázolajtartály

Az utóbbi időben nem csak a berendezéseknek, hanem a gépkocsivezetőknek is 450-1000 liter közötti gázolaj mennyiség szállítása esetén egy úgy nevezett „kis ADR” oktatásban kell részt venni, amiről egy okmányt kapnak a résztvevők. Ez az okmány 2 éves érvényességgel bír.

Ma már ez is fontos része a szabályszerű üzemanyag szállításnak, gázolaj esetében 1000 liter a felső határ. 450 literig ADR mentesség van a szállítási feltételek és a berendezéssel szemben támasztott elvárásokból.
450 és 1000 literes berendezéseknél, már az 1.1.3.6 előírások a mérvadóak.

Nálunk a vásárló, mindent készre kap. A dokumentációt, a leírásokat a szabályok betartásához és betartatásához, illetve tájékoztatást arról, ha lejárt a berendezésének az ADR vizsgája. Nekünk is fontos, ha a vállalkozó rászánja azt összeget a berendezésre, akkor biztonságban érezze magát, ne csak törvényesség szempontjából, hanem műszaki szempontból is.

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

Általában logisztikai, megfontolásból merül föl a kérdés és azután merül föl a hosszú távú anyagi megtérülés.
Logisztikai indokok: A gépek eljutása a benzinkúthoz sok időt vesz igénybe, vagy mindig telephelyről indulnak és oda érkeznek vissza, ezért teli tankkal indulhatnak minden nap.

Anyagi indokok: Nagykeráron lehet beszerezni az üzemanyagot így spórolhatunk, vagy biztosak akarunk lenni, hogy a megvásárolt üzemanyag tényleg a cég autójába kerül. Itt például sokkal többet lehet spórolni, mint a nagyker- kisker ár különbözeten!!!

A műszaki tartalom általában a felhasználó igényei alapján alakítható ki. Van aki csak tankol a gépeibe és nem szükséges különösebb adminisztráció, de van aki tudni akarja pontosa ki, mikor és melyik gépbe tankolt, így látva fogyasztásokat és a beruházás megtérülését, Ők általában un. tankoló automatákat szereltettnek fel a tartályukra.

Rendkívül sokféle technológia áll rendelkezésre most már a felhasználóknak, hogy kényelmesen, akár egy mobiltelefonról láthassák a tankolási adatokat és a raktárkészletet. Kimondhatjuk, hogy csak a pénztárcánk szab határt az igényeink kielégítésére.

Varga József ügyvezető – GWT System

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

Bár 1000 liter felett is vannak esetenként nem olcsó lehetőségek a gázolaj szállítására, cégünknél csak 1000 liter, vagy az alatti megoldásokkal foglalkozunk. Ezek között megkülönböztetjük a 450 liter alatti mobiltartályokat és az akár 1000 literes IBC-tartályokat. Előbbiekre a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás, azaz ADR 1.1.3.1 c pontja alapján mentesség is elérhető! Ez abban az esetben hivatalos, amennyiben a tulajdonos cég azt saját főtevékenységének megfelelően, például mezőgazdaságban használja, és rendelkezik saját telephelyi gázolajtartállyal. A benzinkútról mentességgel tankolni, ill. azt szállítani hivatalosan nem lehet.

tankolás

Cégünknél mind mobiltartályok, mind IBC-tartályok elérhetőek, akár a saját fejlesztésű és gyártású, három választható azonosítási lehetőséget biztosító Tankoló automatával is. Melynek használatával, segítségével, a puszta közepén is ellenőrzött körülmények között történhet a tankolás.

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

Egy saját telephelyi gázolajkúttal körülbelül literenként 20-30 forint megtakarítás érhető el, ráadásul a gépek ellenőrzött üzemanyagot tankolhatnak a nap 24 órájában, de nem kell számolni a benzinkútra való utazás költségével sem.

üzemanyagár

A telephelyi gázolajkút választásánál, a tartályméret meghatározása után a kimérő szerkezet kiválasztása következik. Korszerű Tankoló automata vagy a régi normál kimérő szerkezet? Egy tankoló automatával, mint például a saját fejlesztésű és Magyarországon gyártott GWT Tankoló automatánkkal amellett, hogy lehetőség nyílik a sofőr és a gép ellenőrzésére, akár több cég is tud egy tartályból tankolni. Ezáltal a költségek is megoszlanak. Mindezt a tulajdonos bármely internetkapcsolattal rendelkező eszközről, például telefonról vagy számítógépről valós időben követni tudja. A Rendszer által biztosított lehetőségek pedig az elszámolást, a könyvelés munkáját könnyítik meg.

Mindenképpen érdemes még szűrőt is választani a leendő tartályhoz, hiszen így mindig tiszta üzemanyagot tankolhatunk gépeinkbe.

üzemanyagár

Csigi Péter, kereskedelmi és marketing menedzser – KITE Zrt.

Milyen biztonságos és szabályos megoldások léteznek az üzemanyagok közúti szállításához?

Az üzemanyagok közúti szállítását a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (közismert nevén ADR rendelet) szabályozza.

ADR mentesen műanyag üzemanyagtartályban maximum 450 liter űrtartalomig szállíthatjuk a gázolajat, amely előírásnak maximálisan megfelel a KITE Zrt. által forgalmazott 430 literes üzemanyagtartály, mely automata pisztollyal és 40 liter/perc teljesítményű szivattyúval van ellátva. Ezen kívül ADR mentességet élvez még a speciális védőkerettel ellátott fém tartályban 999 liter űrtartalomig szállított gázolaj is.

450 liter és 999 liter között ADR vizsgával rendelkező műanyag IBC tartály vagy megfelelő merevítéssel rendelkező műanyag tartály segítségével szállíthatunk gázolajat a vonatkozó törvényi előírásokat betartva. A tartályok ADR engedélye a vásárlástól számított 2,5 évig érvényes, amit csak egyszer lehet meghosszabbítani. Az üzemanyag közúti szállításához nem csak a tartálynak kell rendelkezni az előírt engedéllyel, hanem a szállító járműnek és a személyzetnek is meg kell felelni az előírásoknak!

A KITE Zrt. által forgalmazott ADR engedély köteles tartályok minden esetben a szükséges dokumentációval ellátva kerülnek átadásra a partnernek.

Milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepi kút létesítése, milyen műszaki tartalommal érdemes ezeket ellátni?

A nagykereskedelmi mennyiségben (minimum 6000 liter) vásárolt gázolaj a benzinkúton beszerzett üzemanyag árához képest kb. 20-30 Ft-tal kedvezőbben beszerezhető, így egy telepített tartály feltöltésénél akár 200.000 Ft-ot is megtakaríthatunk. Ezen kívül költségként kell még számolnunk a telephely/üzemelési helyszín és a benzinkút közötti távolságon fogyasztott üzemanyag mennyiségével, és az ezen idő alatt a mezőgazdasági gépet vezető gépkezelő munkabérével is.

KITE gázolajkút

Ezen költségeket összesítve jól látható, hogy milyen gazdasági előnyökkel jár egy telepített üzemanyag kút, mint például a KITE Zrt. által forgalmazott Righetto CD90 9.000 literes fém konténer kút. Emellett nem elhanyagolható szempont, hogy a saját üzemanyag kutunkba csak ellenőrzött minőségű üzemanyag kerül, és ezzel az általunk üzemeltett gépek karbantartási költsége is csökkenthető.

konténerkút

Alapvetően 9-10.000 literes fém vagy műanyag tartály telepítése javasolt, ezzel a mérettel biztosítható a tartályban lévő üzemanyag folyamatos frissülése. A mindennapi zökkenőmentes használathoz a KITE Zrt. a következő műszaki felszereltségű telepített gázolajkutakat ajánlja:

  • 70-80 liter/perc teljesítményű szivattyú
  • digitális átfolyásmérő
  • automata töltőpisztoly
  • 8 m tömlő
  • vízmegkötő gázolajszűrő

Az üzemanyag-szállítás eszközeit, sőt a mobil gázolajkutakat is megtalálod az Agroinform Piactéren, ahol minden nap soktízezer hirdetés között böngészhetsz.

Azok a vállalkozások pedig, akik most hirdetést adnak fel, egy Everun rakodógépet nyerhetnek.