A mezőgazdasági épületek legfontosabb feladata a benne folyó tevékenység legoptimálisabb, tartós és gazdaságos kiszolgálása. A funkció zavartalan biztosítása ugyanakkor gyakran speciális igénybevételeket is támaszt az épületszerkezetekkel szemben, amelyre a megfelelő műszaki megoldást csak körültekintően megtervezett szerkezeti rendszerek és helyesen megválasztott építési termékek adhatják meg.

Erre mutatunk néhány testreszabott, életszerű példát a
Swedsteel-Metecno mintacsarnokain keresztül, amelyek kitűnően megmutatják, hogy eltérő funkciók mennyiben más megoldásokat és szempontokat követelnek meg, amelyeket fontos szem előtt tartani. Az itt található épületek ötletébresztésként, kiindulási alapként szolgálnak, és jól szemléltetik mindazokat a specialitásokat, műszaki részleteket, amelyek a funkció mentén meghatározzák az épületek tulajdonságait.

terménytároló csarnok

Terménytároló csarnok
A szemes termények biztonságos síkpadozatos elhelyezésére szolgáló csarnokok méretét, építészeti megjelenését és műszaki megoldásait alapvetően a gabona fajtája, jellemzői (pl. ömlesztett testsűrűség, súrlódási szög, tárolási mennyiség), továbbá a be- és kitárolási technológia akadálymentes biztosítása határozza meg. Ennek megfelelően kell az ideális műszaki és szerkezeti megoldásokat meghatározni. A mintacsarnok egy magtár optimális építészeti kialakítását mutatja be, amely téglalap alaprajzú, viszonylag meredek tetőhajlású acél csarnokszerkezet.

Az épület méretei lehetővé teszik nagyságrendileg 4-5000 tonna ömlesztett gabona elhelyezését a belső tér megfelelő kihasználásával. A magas gerinc alatt megfelelő hely áll rendelkezésre végigfutó szállítószalag felfüggesztésére. A szemestermény oldalnyomását vasbeton támfal veszi fel, amely az acél főtartó keretszerkezet belső oldalán, attól függetlenül kerül kialakításra, így az acéloszlopok nem képeznek közlekedési akadályt a belső térben történő technológiai műveletek számára. Az acél főtartó alapozása vasbeton pontalapokkal történik, a síkpadozat megfelelő szilárdságú és fagyálló beton padlószerkezet. A példaként bemutatott terménytároló tető- és falburkolata (a támfal felett) hőszigetelés nélküli, egyrétegű acél trapézlemezzel készül, amely a leggazdaságosabb megoldás.

terménytároló csarnok

Nagyon fontos, hogy a belső, általában magas páratartalmú légtér miatt kiemelt figyelmet kell fordítani a párakicsapódás jelenségére, amely hőszigeteletlen fedés esetén elkerülhetetlen. Gazdaságos megoldást nyújt erre a problémára a speciális, gyárilag belső páramegkötő filcréteggel ellátott tetőfedő trapézlemezek alkalmazása, amely a kicsapódó párát megköti, vékony szivacsrétegként magába szívja, és így megakadályozza az alatta tárolt terményre való visszacsepegést.

Ugyanakkor önmagában ez nem elegendő, a belső tér megfelelő (természetes vagy gépi) átszellőztetésére is szükség van, hogy a filcréteg rövid idő alatt ki is tudjon száradni. Természetesen, műszakilag még fejlettebb megoldást jelent, ha hőszigetelt tetőfedést, például előregyártott szendvicspanelt alkalmazunk, amely jelentősen csökkenti a párakicsapódás lehetőségét

Terménytároló csarnokra van szüksége? Keresse a  csapatát, kérjen műszaki, szakmai segítséget, akár helyszíni konzultációt. Ingyenesen elkészítjük az Ön igényeinek megfelelő csarnok árajánlatot, sőt, 3D látványtervvel tesszük az épületet még kézzelfoghatóbbá.
Swedsteel-Metecno (1) 781 0833 vagy info@swedsteel.hu