A felhasználási, hasznosítási módok közül a legegyszerűbb a talajba való bedolgozás talajszerkezetjavítás céljából, aztán a bálázás következik a sorban, de használható például az építő-, a papíriparban, valamint hőerőművekben is hasznosítható.

Az agrárium szempontjából azt hiszem, a bálázás érdemel kiemelt figyelmet. Napjainkban a széna- és szalmafélék betakarítása világszerte bálázással történik, melynek két legelterjedtebb formája a kisbálás és nagybálás begyűjtés. A nagybálák a bálázó géptől függően hengeres és szögletes bálák egyaránt lehetnek.

A kisbálás és a nagybálás betakarítási módszer markánsan elkülönül egymástól. Ami azonban közös: mindkét bálázási technológiánál szükség lehet rendsodrásra. A kisbálázást megelőző rendsodrás csak szénakészítés, illetve kis növénymennyiség esetén lehet indokolt, a nagybálázást megelőzően azonban szinte mindig javasolt. Ugyanis így nagyobb területteljesítmény érhető el, továbbá tömörebb, tartósabb, jobb minőségű nagybálák készíthetők. A kisbálás technológiában jelentős szerep jut a kézi munkaerőnek a készítés és a kazalrakás során is, a nagybálás technológiában azonban a több 100 kilogrammos kész bálák mozgatása, kazlazása csak munkagép segítségével történhet.



A kisbálázók közül Magyarországon a lengődugattyús bálázó terjedt el. A kisbálás betakarítás a nagyobb kézi munkaerő-szükséglet és a kisebb területteljesítmény miatt elsősorban a kisebb gazdaságoknak, magán- és családi gazdálkodóknak javasolható.

A nagybála-készítő gépekkel végzett betakarítás rendkívül termelékeny, teljes folyamatában gépesített eljárás. A nagybálás betakarításnak két, tulajdonképpen csak a bála formájában eltérő technológiája terjedt el: a hengeres nagybálás és a szögletes nagybálás technológia. Számos bálázó aprítókéssel is ellátott, így a termény szecskázására is képes. Szenázs készítésekor bálafóliázó-csomagoló eszköz alkalmazása is szükséges a végtermék előállításához.

Ennyit hát a bálázásról, de azért  azt tegyük hozzá: vannak egyedi esetek, mint ahogy az az alábbi videón is látható. A Csőke Farmon ugyanis nagy körbálából csinálnak kis kockabálát. Hogy miért? Kiderül a videóból, érdemes megnézni. Egy nagy körbálát 15-20 perc alatt alakítanak át, s lesz belőle 17 kisbála.

Indexképünk forrása: Youtube