A következő cikk alapján úgy tűnik, még mindig vannak tartalékok a meglévő módszerekben és technikában, és talán minimális módosításokkal szintén jelentős terméshozam-növekedés érhető el.

Michael Richardson meggyőződéses gazdálkodó, a család már négy generáció óta vezeti a Lancashire szívében található tejgazdaságot, ahol 150 tehenet tartanak, és ehhez kapcsolódóan van mintegy 75 hektáros földterület is, amelyen többek közt kukoricát termesztenek a jószágoknak. Fontos számára, hogy mindig minden folyamatot optimalizáljon, a legjobb feltételeket teremtse meg a takarmánytermeléséhez, mert a takarmányellátás az elmúlt években nehézségekbe ütközött.

Nagyobb hozam a több fény, levegő és tápanyag által

Richardson nemrég szerzett tudomást a Lemken Azuritról. Ez a gép a kukoricát az innovatív DeltaRow-módszerrel veti (egyenlő oldalú háromszög), amelynél a növények álló térelosztása a szántóföldön biztosítja az erőforrások, például a fény, a levegő és a tápanyagok jobb kihasználását, ami nagyobb hozamot eredményez.

A kifinomult technológia részletes megismerése érdekében Richardson meghívta Johannes Kisterst, a Lemken helyi képviselőjét, aki elmagyarázta, hogyan is működik az eljárás, és milyen előnyökkel jár.


A precíziós vetéstechnológián alapuló úgynevezett DeltaRow (deltasor) két részsorból áll, amelyek 12,5 cm távolságban, egymáshoz képest eltolva vannak elhelyezve. A részsorok szinkronizálása biztosítja a pontos vetést háromszög alakzatban, amely 70%-os állománytérelőnyt biztosít az egysoros vetéshez képest, ezáltal több vizet, több tápanyagot, valamint fényt biztosít minden egyes növény számára.

A tesztek akár 4,5%-os többlethozamot is bizonyítottak, valamint a növények akár 8,2%-kal több energiát és 5,4%-kal több gázhozamot adnak, ha az Azurittal vetik őket. A műtrágyasáv a DeltaRow-n belül a gyökérzónában kerül lerakásra, ami a műtrágya optimális hasznosulását és a gyors sorzáródást eredményezi a növényzet fejlődése során. Az erózióra hajlamos területeken az egysoros vetéshez képest az intenzívebben gyökeresedő talaj egyértelmű előnyt jelent.

Azurit

A deltasor kelés után – fotó: lemken.com

Problémamentes kombináció a meglévő betakarítási technológiával

Nagyon fontos, hogy a deltasoros állományok a meglévő, hagyományos technológiával problémamentesen betakaríthatók, a sorfüggő és a sorfüggetlen betakarítófejekkel egyaránt. Továbbá kombájnnal vagy silóbetakarító géppel szintén betakarítható a termés, és ez teljes rugalmasságot biztosít a gazdáknak. Sőt, a kukoricán kívül a szója és a napraforgó is vethető precíziós vetéstechnológiával, deltasorokban.

Azurit

Deltasoros vetés, Lemken Azurit géppel és a meglévő eszközökkel is betakarítható a termés – fotó: lemken.com

A mikrogranulátumok elősegítik a fiatal növények fejlődését

A műtrágya hatékony felhasználása és mennyiségének csökkentése egyre fontosabb kérdés, ezért Richardson megfontolja a precíziós, sűrített levegős vetőgépének MicroHubbal történő kiegészítését. Ez egy olyan szóróberendezés, amely lehetővé teszi a mikrogranulátumok vetőmagközeli kijuttatását, ami számos előnnyel jár.

A vízben oldódó tápanyagok nagyon gyorsan a növények rendelkezésére állnak, ami nagyon fontos a vetemény fiatalkori fejlődéséhez, és rendkívül hasznos a hideg és száraz tavaszokon. Emellett jobb gyomelnyomó képességet, intenzívebb gyökérnövekedést és nagyobb biomassza-fejlődést biztosít, azaz viszonylag kis mennyiségű mikrogranulátummal a növények kezdeti szükségletei jól kielégíthetők.

Látható, hogy több meggyőző érv szól az Azurit sokoldalúsága és hatékonysága mellett. A jövőben a DeltaRow-eljárás innovatív precíziós vetéstechnológiája biztosíthatja a kiváló minőségű takarmányalapot a gazdálkodók tejelő tehenei számára, s természetesen nemcsak Angliában.

Forrás: www.futurefarming.com