Számos növénykultúrában nagyon fontos szerepet kap az állományszárítás, mivel ezzel a technológiával elősegítjük a betakarítást, növeljük a termés mennyiségét, minőségét, védelmet biztosítunk egyes kórokozókkal szemben.

Deszikkálás során nem az érési folyamatokat gyorsítjuk fel, hanem a kultúrnövény leszárításával növeljük a betakarítás gyorsaságát, és csökkentjük az ehhez szükséges energiát. Az állományszárítás tervezhetőbbé teszi a betakarítási munkákat, kiszámíthatóvá válik a technológiailag optimális betakarítási idő megválasztása.

A növények nedvességtartalma a kezelés hatására a technológiai optimumra csökkenthető, ezzel fokozható a betakarítógépek teljesítménye is. Az egyenletes érés hatására csökken a pergésből származó szemveszteség is, ami e nélkül akár a 10-15 százalékot is elérheti. A jól időzített deszikkálás és a kedvező időjárás az utószárítási munkát nemcsak jelentősen csökkentheti, hanem akár feleslegessé is teheti.

A magas szántóföldi növények deszikkáláshoz – a korábban elterjedt, de a környezetre esetleg veszélyt jelentő légi úton történő vegyszerkijuttatás helyett – megfelelő lehetőséget nyújtanak és biztonsággal alkalmazhatóak a megnövelt hasmagasságú hidas önjáró permetezőgépek.

A gépek egy részénél a szabadmagasság hidraulikusan változtatható, közúton alacsony helyzetben biztonsággal lehet nagyobb sebességgel közlekedni, munkahelyzetben pedig a kezelendő növényzet magasságának megfelelően történhet a beállítás. A gépek általában 2000-5000 dm3 térfogatú permetlétartállyal és 18-36 m munkaszélességű szórókerettel készülnek. Az alvázat úgy alakítják ki és a részegységeket úgy helyezik el, hogy egyaránt kiegyenlített kerékterhelést érjenek el üres és teletöltött permetlétartály esetén.

deszikkálás

fotó: Valkon 2007 Kft.

A Valkon 2007 Kft. meglátása szerint az elsődleges kérdés az önjáró permetezőgépekkel kapcsolatban a hasmagasság, ami minimálisan 1,70-1,80 méteres kell, hogy legyen. Több cikket is olvashat az Agroinform.hu-n a kukoricamoly és gyapottok bagolylepkék károkozásával kapcsolatban. Ennek kapcsán egyre inkább felmerül az a kérdés, hogy megéri-e bemenni a magas állományú termésbe permetezni vagy sem. A gazdának mindig mérlegelnie kell.

Egyre jellemzőbb, hogy a profi gazdálkodók nagyon odafigyelnek az időfaktorra, tehát időben el kell végezni a tervezett beavatkozást, vagyis minél rövidebb időintervallumban történjen meg az aratás, a talajművelés, a talaj-előkészítés, és ez különösképpen igaz a permetezésre. Tehát olyan permetezőgépet kell választani, ami nagy felületteljesítménnyel le tudja permetezni azokat a növénykultúrákat, ahol egy-egy nap is számít.

Az általunk forgalmazott Hagie önjárópermetezőgép-családot az amerikai kukoricaövben fejlesztették ki, és ott is gyártják. 1,90 méteres hasmagasságával minimális növénykárosítással képes akár nagy sebességgel – 20-25 km/h-val – is haladni, mindemellett megfelelő dózis kijuttatására is képes magas kultúrákban, napraforgóban és kukoricában is – nyilatkozta Jócsák Attila a Valkon 2007 Kft. erőgépkereskedelmi vezetője.

A napraforgónál külön figyelmet igényelnek a sorokba behajló tányérok, melyek miatt lényeges, hogy mekkora szélességgel bír a gép a kerékagynál. Ez a méret a Hagie esetében 48 cm, ezért könnyű ezt a típust a sorok között tartani, illetve további fontos tényező a progresszív összkerékkormányzás, ami képes az első kerekek nyomában vezetni a hátsókat, így fordulásnál nem 3 vagy 4 nyomot taposunk a tábla végén, hanem csak kettőt. Magyarországon a Valkon 2007 Kft. által forgalmazott gépek olyan kerettel vannak szerelve, amin van egy permetlécsatorna, -csövezés. Ezeken a csövezéseken három pozíciójú szórófejállást találunk, tehát gyorsan át tudjuk fordítani a kijuttatási technológiának megfelelően.

A fő permetlészivattyú 1000 liter/perc kapacitással bír, és ez lehetővé teszi azt, hogy a kijuttatandó dózis esetében akár 300 literrel is 20-25 km/órával tudjon haladni a permetező, hiszen van elég légmennyiség a keretre és a permetlé folyamatos keringetésére is. Az önjáró permetezőgépeknél nagyon fontos a megfelelő tömegeloszlás. A Hagie esetében a frontkeret ellensúlyozására hátul található, egy 300 lóerős motor, a permetlétartály pedig a két kerék között, pontosan a gép hosszanti közepén található. Így érjük el azt, hogy ha tele van a tartály, vagy ha folyamatosan ürül, akkor is 50-50 százalékos a kerekekre jutó tömeg – tette hozzá.

permetezőfotó: Axiál Kft.

Az AXIÁL Kft. álláspontja alapján permetezőgép vásárlásakor mindenképpen figyelembe kell venni a tartály térfogatát, és fontos, hogy ez összhangban legyen a vízszállító tartály kapacitásával, így elkerülhető az üresjáratok kialakulása. A szórókeret szélessége lehetőség szerint a gabonavetőgép munkaszélességének páratlan számú többszöröse legyen, a permetezőszivattyú teljesítménye pedig elegendő legyen a legnagyobb dózisú alkalmazás esetére is, továbbá tartalmazzon valamilyen szintű permetlé-szabályozást.

Az elmúlt években az önjáró permetezőgépeknél megfigyelhető legnagyobb technológiai változás abban áll, hogy a leginkább piacképes típusok hidraulikusan változtatható, szabad hasmagassággal rendelkeznek. A Berthoud Raptor önjáró permetezőgépet ajánlanám 125 és 180 cm közötti hidraulikushasmagasság-állítással. Nagyon gyors reakcióidejű, nyomásalapú permetlé-szabályozást tartalmaz. Térszerkezetű, központi forgócsapos felfüggesztésű, szórókerete kiváló keresztirányú, szórós egyenletességet garantál – mondta Berta János, az AXIÁL Kft. termékmenedzsere.

Deszikkálószerek használatához nem kell a permetezőgépet átalakítani, azonban érdemes légbeszívásos, úgynevezett injektoros fúvókákat alkalmazni, hiszen ezek nagyobb nyomáson (5-6 bar) dolgoznak, és ezáltal jobb az állományba történő behatolási képességük, kevésbé sodródik el a permetlé oldalirányba. Ez a művelet nem okoz a terményben minőségromlást, hiszen pl. a felszívódó glifozáttartalmú szerek a hajtás- és gyökércsúcsokra hatnak, nem csökkentik az olajtartalmat a kezeletlenhez képest – tette hozzá.

A Magtár Kft. deszikkáláshoz a nagy hasmagasságú, hidas permetezőgépeket ajánlja. A repülőgépes, helikopteres anyagkijuttatás megszervezése bonyolult, óvni kell a szomszédos területeket a műveletek folyamán, és ezek együttese a földi permetezőgépek irányába mozdítja el a deszikkálószer kijuttatásának lehetőségeit. Az önjáró permetezőgépek esetében nagyon fontos a hasmagasság, hiszen az állományban minimalizálni kell a veszteséget, ezért az 1,7-2 méter körüli magassági méretekkel célszerű számolni.

Ugyancsak fontos a kerékvédő burkolatok és a haspáncél használata, melyek csökkentik a munkavégzésből adódó károkat, és megakadályozzák a gép kopását, sérülését. Az összkerékkormányzás is rendkívül előnyös, hiszen az ilyen tulajdonságokkal bíró gép a tábla végi forduláskor csak egy nyomot hagy, csökkentve ezzel a taposási kárt, a homogén minőségű állomány betakarításhoz pedig elengedhetetlen az egyenletes szerkijuttatás.

deszikkálás

fotó: Magtár Kft.

Az elmúlt években egyre több, nagy hasmagasságú gép jelent meg a piacon. Egyes gépek egyszerre több szert is képesek kijuttatni akár két vegyszerkörrel, vagy osztott tartállyal, sőt a dombos, hegyes területekre lejtőszintezős rendszerek is rendelkezésre állnak, oldalankénti keretszintezéssel kiegészítve, precízebb keretvezérléssel, lengés kiegyenlítéssel, drónos gyomtérkép használatával permetezéskor.

A deszikkálás minőségromlást nem okoz, hiszen a betakarítás optimális időpontját lehet vele leginkább szabályozni. Abban az esetben, ha a deszikkálás után hosszú és esős időszak következik, amely miatt elhúzódik az aratás, akkor lehet jelentős romlásról, és jelentős veszteségekről beszélni.

A Magtár Kft. részéről a DAMMANN önjáró permetezőgépeket kínálják, amelyek véleményük szerint a fent említett felhasználói előnyöket kínálják, vagyis megtalálható bennük a hidraulikus nyomtávállítás, a hasmagasság-emelés rövid idő alatt, az összkerékhajtás és kormányzás, valamint több éves tapasztalatok alapján kialakított kerékvédő burkolatok és haspáncél alkalmazása. De ugyancsak megtalálható a légrásegítéses, dupla légáramú keret a legnagyobb lefedettség érdekében légbeszívásos fúvókákkal, egyenletes légszállítás dugattyús membránszivattyúval alacsony fordulaton is, automatikus fúvókák közti kapcsolás a menetsebesség-változása függvényében állandó nyomáson, állandó liter/ha mennyiség tartásával, nagynyomású belső rotációs keverő és tartálykimosó-rendszer.

A deszikkálás befejezése után a keretkimosás befejezésével, nagynyomású levegővel kitisztítható a csővezeték és a fúvókasor, így a permetező-rendszer szermaradvány nélkül végezhet munkát más növényi kultúrákban – nyilatkozta Kövesdi Sándor, a Magtár Kft. értékesítési vezetője.

Ha a jövőben permetezőgépet, vagy a permetezéssel kapcsolatos eszközt vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.