A magágykészítés a vetés előtti legfontosabb feladat, hiszen célja a vetőmag igényét optimálisan kielégítő vetőágy kialakítása. A tökéletes magágy eléréséhez lényeges kérdés a magágykészítés idejének helyes megválasztása, a talaj típusához legjobban alkalmazkodó gép alkalmazása, illetve nem árt tisztában lenni a helytelen magágykészítés által okozott hibákkal, hibalehetőségekkel.

A magágykészítő eszközökkel szemben támasztott igények a következők lehetnek:

  • a talajt a vetési mélységnek megfelelően lazítsák és porhanyítsák,
  • a talaj felszínét egyengessék,
  • alkalmazkodjanak a talajfelszín egyenetlenségeihez,
  • egyenletes mélységű aprómorzsás szerkezetű réteggel borított, tömör alapú magágyat hozzanak létre,
  • irtsák a kelőfélben lévő és még meg nem erősödött gyomnövényeket,
  • végezzenek megfelelő keverőmunkát az indító műtrágyák gyom és rovarölőszerek talajba dolgozásánál,
  • a különböző növények eltérő igényének kielégítését a munkavégző elemek, egységek cseréjével tegyék lehetővé.

A magágykészítő gépeket általában több munkaeszköz kombinációjából állítják össze. A munkaeszközök a következők lehetnek:

  • boronák (fogasak),
  • kultivátorok, rugós szárú boronák,
  • simítók, egyengetők,
  • hengerboronák, hengerek,
  • ásó- és forgóboronák.

A jól választott gép eredménye, a hibátlan, egyenletes felszín – fotó: Lemken Hungária Kft.

A Lemken Hungária Kft. meglátásai alapján a forgóboronák nagy fejlődésen mentek keresztül az elmúlt években, mivel a hajtásház nagy igénybevételű elemeinek, csapágyainak a manapság egyre gyorsuló munkatempó mellett is fel kell aprítania a rögöket, göröngyöket és hantokat. Mindemellett a növények fejlődéséhez még az is fontos, hogy a szétzúzott rögöket egyenletesen terítse szét a felszínen, és biztosítsa a talaj hosszú távú stabilitását.

A gazdák a nyugat felől érkező trendeknek, technológiáknak mindig is örültek, hiszen a fejlesztések és az új irányvonalak főként onnan érkeznek, illetve ha Magyarországon a forgóboronák használatát nézzük, látható, hogy nyugat felől terjednek ezek a gépek és gépkombinációk.

Egyszerű műveletnek tűnik, ám ezzel alapozzuk meg termésünk jövőjét – fotó: Lemken Hungária Kft.

Általános hibának mondható, hogy a gazdák vetés előtt nem készítik elő megfelelően a talajt, de előfordul, hogy rosszkor állnak neki a magágy előkészítésének, vagy épp jóval a kívánt vetési mélység alá mennek a berendezéssel, ami sokkal nagyobb kopást és felesleges üzemanyag felhasználást eredményezhet, sőt az sem ritka, hogy a helytelenül végrehajtott művelettel kiszárítják a földet. Sok gazdálkodó hajlamos nagyban gondolkodni, tehát nagy traktorhoz nagy munkaszélességű berendezést vásárol. Viszont figyelembe kell venni, hogy nagyobb lóerőtartalékkal, egy forgóboronával ideálisabb magágyat lehet készíteni, valamint a növelt munkasebességnek köszönhetően azonos munkateljesítményt érhetünk el.

A forgóborona az egyetlen aktív magágykészítő eszköz,

ami nem csak a vontató jármű sebességéből adódóan dolgozik jobban vagy kevésbé jobban, illetve mivel leggyakrabban vetőgéppel kombináljuk, egy menetben a tökéletes és visszazárt magágyba már a vetés is elvégezhető – mondta Póczik Balázs, a Lemken Hungária Kft. értékesítési vezetője.

A talajba beágyazott és csírázó magoknak vízre, hőre és levegőre van szükségük a fejlődéshez. Fontos, hogy a magokat fedő laza rögökön a csírák könnyen átnőhessenek. A művelet után a vetőmagok alatt olyan enyhén visszatömörített horizont marad, amely a kapilláris vízellátást biztosítja. A jól előkészített magágyban ezek a tényezők optimálisak, és így megalapozzák a növényzet megfelelő fejlődésének alapfeltételét. Ennek a magágynak a kiváló munkagépe lehet a Lemken forgóboronája a Lemken Zirkon – tette hozzá.

A vetés előkészítésével alapozzuk meg a termés sikerességét – fotó: MG Agrocenter

Az, hogy milyen eszközt használjunk magágykészítéshez, összességében talajállapot függő, azonban a folyamat zárásaként a henger lehet a legjobb megoldás – tudtuk meg az MG Agrocentertől.

A magágykészítés berendezései között kétségkívül vannak örök bútordarabok, viszont a technika és a számítógépes tervezésnek köszönhetően apróbb változtatásokkal igen komoly eredményeket lehet elérni a hatékony működést illetően. A gazdálkodók a legtöbb esetben próbálják követni a legújabb technológiákhoz kapcsolódó trendeket, de

sokan esnek abba a hibába, hogy inkább a megalománia irányába fordulnak

mintsem a minőségibb munkavégzés felé. Egyre kevésbé jellemző az eszközök specifikus megválasztása, a minél nagyobb terület megmunkálása érdekében legtöbben inkább a munkamenetek lerövidítését tartják szem előtt, gépek összekapcsolásával vagy kombinálásával. Általánosságban mondható, hogy a legtöbb hiba az idő hiányából adódó kapkodásból ered.

A Maschio Sandokan magágy kultivátort ajánlom. Ennél a berendezésnél az összecsukható váznak köszönhetően pontosan elvégezhető a magágykészítés dombos talajviszonyok közepette is, hiszen a gép egyes szekciói egymástól függetlenek. A masszív egységek biztonsági rugóval felszereltek és nagy mennyiségű szármaradvány illetve köves talaj esetén is biztonságos munkavégzést tesz lehetővé – nyilatkozta Berbekár Tamás az MG Agrocenter ország felelőse.

Kombinált eszköz a gyomos terület megműveléséhez – fotó: Köckerling

A Köckerling GmbH & Co. KG magyarországi képviseletének tapasztalatai szerint a megfelelő eszköz kiválasztása talajállapottól, és a rendelkezésre álló vetőgéptől is függ. Egyenletes, porhanyós, laza talajszerkezet esetén minimális talajmunka is elegendő lehet, ebben az esetben pedig egy henger vagy könnyű borona is jó munkát végezhet. Ezzel szemben az egyenetlen, letömörödött és gyomok vagy akár takaró növénnyel ellátott terület

intenzívebb magágykészítést igényel.

Egyengetés és lazítás céljából a késes eszközök előnyben vannak a tárcsás berendezésekkel szemben, de mégis azt lehet tapasztalni, hogy akár egy simítóval felszerelt rövidtárcsa is sok esetben jó magágyat készít elő. Gyomok vagy takarónövény kimunkálásának érdekében a teljes talajfelszín átművelése elengedhetetlen, ilyenkor pedig szintén fontos, hogy megfelelő keresztmetszetekkel ellátott eszközt válasszunk annak érdekében, hogy akadálymentesen dolgozhassunk.

A magágykészítő berendezések modernizációja egyértelműen tapasztalható az elmúlt évtizedekben, hiszen a gyorsan fejlődő traktorokkal lépést kellet tartania a munkagépeknek is. Egyrészt, egyre szélesebb eszközökre, és ezzel egyetemben stabil és erős vázszerkezetre van szükség, ha nagy erőgépekkel dolgozunk, másrészt pedig a többlet vonóerő áltál megnövekedett művelési sebességhez is megfelelően kell felkészíteni, illetve felépíteni a berendezéseket.

A madártávlatból is jól látható hatékonyság – fotó: Köckerling

Ennél a műveletnél gyakori hibának számít, hogy az erőgép teljesítményéhez képest kisebb munkaszélességű berendezést választunk, és gyorsabb haladási sebességgel, azonos területteljesítményt akarunk elérni. Ilyenkor kérdéses, hogy az optimális sebességet jóval túllépve problémamentesen fog-e dolgozni a gép, illetve a sebesség exponenciális hatással van az üzemeltetési költségekre, vagyis megtakarítással járhat, ha nagyobb munkaszélességű eszközt használunk optimális munkasebesség mellett.

Az elmúlt években megfigyelhető, hogy egyre kiszámíthatatlanabb az időjárás, így inkább az univerzális gépek kerültek előnybe, mivel ezeket

szélsőségesebb viszonyok mellett is megbízhatóan lehet használni.

Mindez pedig hozzájárul ahhoz, hogy a gazdák növekvő tendenciával vesznek inkább univerzális eszközöket a specifikus berendezések helyett.

A Köckerlingnél elsősorban az Allrounder gépcsaládot ajánljuk magágykészitéshez. Az Allrounder Classic munkaszélessége 3,00 m-től 6,00 m-ig terjed, és a traktor hárompont-felfüggesztéséhez csatlakoztatható. A félig függesztett Allrounder profiline univerzális eszközt 6,00 méteres kiviteltől egészen a 14,50 méteres munkaszélességig tudjuk kínálni a gazdálkodóknak. A Rebell classic és Rebell classic T rövidtárcsaink simítóval is felszerelhetőek, így akár magágykészítésben is jó eredménnyel használhatóak – mondta Michels Jens a Köckerling GmbH & Co. KG magyarországi képviselője.

Bevetésre várva – fotó: Omikron

Az Omikron Kft. meglátásai szerint magágykészítéshez szét kell választani az őszi illetve a tavaszi magágykészítés gépeit. Tavasszal, amennyiben a talaj megfelelően szétfagyott a könnyű kombinátor lehet a megfelelő eszköz, még az őszi munkavégzéshez a több művelőelemmel rendelkező nehezebb kombinátor, kompaktor szükséges a szántás elmunkálásához. A magágykészítéshez használt berendezések fejlesztése folyamatos, minden gyártó a tapasztalatokat felhasználva próbálkozik az optimális gép kialakításával.

Az új technológiák követése nagyon fontos a gazdálkodók számára,

hiszen a megfelelő magágykészítéssel alapozzák meg jövőjüket. Ma már mindezt legtöbben tudják és megpróbálnak az igényüknek megfelelő magágykészítőt választani.

Természetesen ennél a műveletnél is előfordulhatnak hibák, melyek jelentős része a nem megfelelő munkagép kiválasztásból akad. Nehéz kombinátorral, kompaktorral történő tavaszi magágykészítés esetén a magvak tömörödött környezetbe kerülnek, nehezen indul meg a csíraképződés, nem lesz egyenletes a kelés. Szárazság esetén fontos a rögök felaprítása, a felső réteg lezárása, a kiszáradás megakadályozása. A fenti technológia a magasabb bekerülési költség miatt nem mindenki számára érhető el, illetve sokan nem látják szükségességét.

A nagy munkaszélesség nem okoz gondot szállításnál sem – fotó: Omikron

Nagyon fontos, hogy megfelelő munkagép választással jelentős idő és üzemanyag megtakarítás érhető el, illetve a jól elkészített magágy, optimális környezetet biztosít a növények egyenletes fejlődéséhez. Szerencsére azt látjuk, hogy egyre többen választják meg specifikusan a szükséges eszközöket, és már a legtöbben megértik, vagy saját kárukon tapasztalják, hogy „mindenre jó munkagép” nem létezik – nyilatkozta Gubacsi Imre, az Omikron kft. ügyvezetője.

Cégünk tavaszi magágykészítéshez a 3 sor rugóskapával, 1 sor rugóterhelésű simító sorral, és 2 sor törőhenger felszerelt OSK, illetve az első sorban farkasfogas, rugóterhelésű simítókkal, 4 sorban elhelyezett rugóskapával, 1 sor rugóterhelésű, sima simítóval, és 2 sor törőhengerrel szerelt OSK – 4+2 típusú berendezéseket ajánlja – tette hozzá.

Ha a jövőben a magágykészítéshez kapcsolódó berendezést vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.