A bemutatót Timo Wessel agrárvállalkozó területén szervezték, ahol az újságírók működés közben, testközelből is megtekinthették a gépeket, sőt még ki is próbálhatták az újdonságokat.

A bemutató további érdekessége volt, hogy a gépeket az őket tervező mérnökök és felsővezetők üzemeltették, tanúbizonyságot téve arról, hogy nemcsak a tervezőasztalon találkoztak a gépekkel, hanem gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek a gépek üzemeltetésében és használatában. Az újdonságok között találhatunk teljesen új mozgó padlós pótkocsit, rendfelszedő pótkocsit, rendkezelőt, kaszákat és egyéb intelligens gépkezelő rendszereket.


KX – mozgópadlós pótkocsi

A Krone cégcsoport tagja a Knapen pótkocsigyártó vállalat is, így most nyáron együtt mutatták be az új közös fejlesztést, a KX névre keresztelt termékcsaládot, mely 2 típusból áll: KX 650 és KX 770.

A pótkocsik mozgópadlós kivitelben készülnek, melyek a gyártó szerint kézzelfogható költségelőnyt biztosítanak a hagyományos pótkocsikhoz képest: az alacsony önsúly és hatalmas, 65 m3-es vagy 75 m3-es raktér jelentős üzemanyag-megtakarítást ígér az élettartam során, illetve billentő felépítmény hiánya miatt jóval kedvezőbb méretű és árú gumiabroncsokkal tudják szerelni a pótkocsit, így hosszú távon jelentős költség-megtakarítást biztosít a pótkocsi üzemeltetése más mezőgazdasági pótkocsikhoz képest.

Kétféle hidraulikai rendszerrel rendelhető, melyek segítségével 6 perc vagy akár 3,5 perc alatt kiüríthető a teljes vontatmány. A pótkocsi univerzális célú, ezért egész évben használható különböző ömlesztett és darabáru szállításra.. Hidraulikusan nyitható hátfallal rendelkezik, valamint az ürítő funkció távvezérelhető és több lépcsőben szabályozható. Természetesen automata takaróval, kamerával és egyéb kiegészítőkkel is rendelhető a vevői igényeknek megfelelően.

Krone

KX 770-es pótkocsi munka közben – fotó: Krone

RX és ZX rendfelszedős pótkocsik

Három új modellt találhatunk a kisebb RX szériában, a 33 m3-től a 40 m3-es térfogatig, míg a nagyobb testvér ZX szériában szintén három új modellt kaptunk, esetükben a 43 m3-től az 56 m3-es térfogatig terjed a méretük. Mindkét széria megújult dizájnnal és jelentősen módosult műszaki tartalommal mutatkozott be, mellyel új szintet képviselnek a profi kategóriában.

A pótkocsi lelke az EasyFlow névre keresztelt rendfelszedő, mely valamivel több mint 2 méter szélességű rendet képes felszedni és továbbítani a másik kulcsfontosságú, OptiGrass névre keresztelt nagy teljesítményű szecskázóegységhez, mely impozáns, 2500-3000 Nm es nyomatékkal képes rendkívül egyenletes szecskát képezni.

Krone

Krone Easyflow és OptiGrass – fotó: Krone

A szecska hossza kétféle méretben választható a kések számától függően: 28 milliméteres vagy 37 milliméteres hosszúságú szecska készíthető a két különböző kivitellel. A gyártó ígérete szerint a legnagyobb anyagáramú berendezés a piacon. A Krone SplitCut-technológiának köszönhetően, mely visszavezeti a széleken esetlegesen átcsúszó hosszabb szárakat, egyedülállóan homogén és optimális szerkezetű takarmányt eredményez az óriási anyagáram ellenére is.

Krone

RX és ZX pótkocsik munka közben – fotó: Krone

Hidraulikus hátfal

A legkisebb modell kivételével (RX 330) mindegyik modell hidraulikusan állítható hátfallal rendelkezik, mely több pozícióban rögzíthető. A különböző beállítások segítségével elősegíthető a rakodás, illetve a száraz/nedves anyagáramhoz igazítható hátfal optimalizálja az anyagáramot és a rakodáshoz felhasznált energiát.

Krone

Hidraulikusan állítható hátfal – fotó: Krone

EasyCut B 880 CV/CR Collect és EasyCut 1050 CV Collect

A Krone két új kaszamodellel jelentkezik idén, mindkettő egy hármas kombinációjú kivitel, melynek alapja a jól bevált 4 méteres frontkasza: a két új modell az EasyCut B880 CV/CR és EasyCut 1050CV Collect. A nagyobbik modell 10,45 méter maximális munkaszélességgel bír, mely teleszkóposan állítható az optimális átfedés és tiszta vágás érdekében, míg a kisebbik testvére mechanikusan állítható kettő fokozatban.

Az összes kasza alapfelszereltségéhez tartozik a teljes élettartam kenéssel ellátott, teljesen körbehegesztett EasyCut kaszagerendely, a SafeCut, illetve a SmartCut rendszer és az integrált ütközésvédelem.

Krone

EasyCut B880 CV különböző rendképzéssel – fotó: Krone

A szabadalmaztatott, szabályozható DuoGrip-felfüggesztés a legnehezebb körülmények között is kiváló talajkövetést biztosít a tökéletes minőség érdekében. Mindkét típus esetén a CV variánsok a már jól bevált V alakú verőujjas szársértővel vannak felszerelve, míg a CR verzió poliuretán hengeres szársértővel készülnek. Ezenkívül létezik még egy acélhengeres szársértős alternatíva "M-hengerek" névvel.

A kaszára szerelt rendképzők alapesetben szalagos rendképzők, mely segítségével többféle rendkombinációt és rendméretet lehet beállítani menet közben, így előkészítve a következő munkamenet számára a tökéletes rendet. Alternatívaként a nagyobb modell esetében rendelhető a gépkombináció a Big Swath névre keresztelt 45 centiméter átmérőjű csigákkal, amellyel már találkozhattunk a Krone Big M esetében. A kaszák vezérlése tökéletesen illeszkedik a Krone PreSelecthez, így együttes használata esetében gyerekjáték a kaszkombináció pontos üzemeltetése.

Swadro TC 1570

A nagyobb testvér sikeréből merítve (mely mellesleg a világ legnagyobb rendkezelője) a Kronénál elkészítették a 15,70 méter maximális szélességű négyrotoros változatot is. Megtartották a jól bevált V alakú vázkoncepciót, melyet fejlett vezérléssel és kifinomult műszaki megoldásokkal tettek egy elképesztően jól használható, egyenletes járású rendterítővé.

A két V alakú tartókart egy-egy támasztókerék segíti a helyes magasság tartásában, de a V alak két szára külön-külön is vezérelhető, így könnyen elkerülhetőek az esetleges akadályok, és kiváló minőségű munka végezhető a géppel. A négy rotoron összesen 15 fogtartó kar biztosítja az egyenletes anyagmozgatást.  A vezérlést ISOBUS-on keresztül egy kifinomult vezérlő segítségével valósították meg, melyen minden paramétert könnyen szabályozhat a gépkezelő. A hátsó, hidraulikusan állítható karok segítségével 1,4 és 2,9 méter közötti rendeket képezhetünk, így igazítva a következő gépsorhoz a szükséges rendméreteket.

Krone

Swadro TC 1570 munka közben – fotó: Krone

A megemelt vázmagasság biztosítja a nagyobb tömegáram esetén is az akadálymentes áramlást, valamit a precíz talajnyomás beállítás segítségével biztosítható, hogy tiszta, szennyeződésmentes takarmányt takaríthassunk be. A ránézésre bonyolult gép karbantartása egészen egyszerű: a rotorhajtóművek például élettartamra kentek, így nem igényel rendszeres utánzsírzást és időigényes karbantartást.

Krone

Swadro TC 1570 rendképzés közben – fotó: Krone

Krone Digital

Nemcsak új gépekkel, hanem új digitális megoldásokkal is jelentkezett a Krone, melyek jelentősen megkönnyíti a gépkezelők életét: Krone PreSelect DS 50 és Krone PresSelect Digital. A két digitális vezérlő lehetővé teszi, hogy ISOBUS-on keresztül, előzetes beállítás után vezérelhessük a traktor kihelyezett hidraulikus köreit a vezérlők segítségével, így egyszerűen változtathatjuk a talajnyomást, a gépek kiemelését vagy egyéb funkciót, miközben könnyen átlátható kezelőfelületen visszajelzést kapunk a működési állapotokról.

A PreSelect DS 50 esetében egy saját kontrollert és kezelőfelületet kapunk, míg a PreSelect Digital esetében a traktor saját monitorját használva tudjuk a beállításokat elvégezni.

Krone

Krone PreSelect DS 50 és PreSelect Digital kezelő és kijelző – fotó: Krone

Az újdonságok élőben is megtekinthetők lesznek a több éves kihagyás után, a hamarosan nyíló Agritechnica 2023-as kiállításon Hannoverben november 12. és 18. között.