Előző cikkünkben a bemutatott grubberekről és rövidtárcsákról számoltunk be, ma a felvonultatott magágykészítőket és vetőgépeket mutatjuk be.

gép

A magágykészítő gépek sorát a lengyel EXPOM WICHER nyitotta meg – fotó: Agroinform.hu

A magágykészítő gépek sorát a lengyel EXPOM WICHER nyitotta meg. A 4,5 m munkaszélességű vontatott eszköz a talaj felső részét lazítja, összetöri a rögöket, és a megemelkedett talajfelszínt lenyomja, javítva a víz mozgását a talajban mindkét irányban.

A három sor erősített kivitelű, 180 mm széles lúdtalpkapák után simítólécek felelnek a jó minőségű magágyért. A rögtörésért és a talajkövetésért a pálcás hengerek felelősek, amiken a sűrűn elhelyezkedő élére állított vasak, mint a kés, aprítják a rögöt.

gép

A három sor erősített kivitelű, 180 mm széles lúdtalpkapák után simítólécek felelnek a jó minőségű magágyért a lengyel gépnél – fotó: Agroinform.hu

A gép utolsó eleme egy speciális öntvényhenger, ami kialakításának köszönhetően a talajfelszín alatt tömörít, abban a mélységben, ahova a mag fog kerülni. Így a gyökérzóna kellően tömör lesz, ezzel is biztosítva a megfelelő vízellátást a növénynek.

A mag feletti részt lazábban hagyja a gép, ezzel kedvezve a csíra felszínre törésének. Ez az öntvényhenger szabadon mozog, és csak a saját súlyával nyomja a talajt, így dombos környezetben is kiválóan követi a gép a talajt. A magágykészítő teljesítményigénye: talajtól függően 130-150 lóerős traktorral lehet vontatni.

gép

A lengyel gépet a dán DAL-BO Rollomaximum XL magágykészítő követte a bemutatkozásban – fotó: Agroinform.hu

A lengyel munkagépet a dán DAL-BO Rollomaximum XL professzionális magágykészítő követte a bemutatkozásban. A hengerek és kultivátorkapák kombinációjaként felépített géppel a beállított munkamélység pontosan tartható. A kapasorokat megelőző rugókkal felfüggesztett simítórúd munkamélysége hidraulikusan állítható, és a Crosskill-gyűrűvel kombinálva finom morzsalékos magágyat készítenek.

Minden egyes 1,55 méteres boronaszakasz paralelogramma-felfüggesztéssel és 4 kapasorral rendelkezik. Az egyes kapák 80 mm-enként dolgoznak, a sorok között pedig 300 mm van, így az anyagáram könnyedén keresztülhalad a gépen. Ez a felépítés egyenletes munkamélységet és kiváló talajkövetést biztosít a teljes munkaszélességben.

gép

Egyenletes finom magágy maradt a DAL-BO után – fotó: Agroinform.hu

A kapasorok és a hátsó Crosskill-henger között a RolloMaximum XL rugós simítósorral van felszerelve. A simító egyenletesre szintezi a talajt, melyet a hátsó Crosskill 45/50 cm átmérőjű henger finoman tömörít, így egyenletes finom magágy marad a gép után. A Crosskill-gyűrűk helyett a 45 cm átmérőjű pálcás hengerrel is rendelhető.

A Rollomaximum XL minden modellje hidraulikus súlykihelyezéssel rendelkezik, mely a szárnyakra helyezi ki a középső váz súlyát erős munkahengerek segítségével, így a teljes munkaszélességen egyenletes a talajnyomás. A magágykészítő két szárnya teljesen hidraulikusan nyitható-felcsukható, így a gép szállítási szélessége csak 3 méter. Ennek köszönhetően a Rollomaximum könnyedén, gyorsan és biztonságosan szállítható az egyes területek között.

gép

A magágykészítők sorát záró VFK 4,5VH forgókapás munkagép új fejlesztés – fotó: Agroinform.hu

A magágykészítők sorát záró VFK 4,5VH forgókapás munkagép a Vadkert-Agrotechnika Kft. legújabb fejlesztésű gépcsaládjának egy tagja. Legfőbb elemei a két sorban elhelyezkedő balos és jobbos forgókapák. A forgókapák az Agrikon Kecskemét által kifejlesztett FNR-típusú forgókapa továbbfejlesztett változatai.

A fejlesztés fő irányelvei a stabilabb, hosszabb élettartamú csapágyazás, valamit a 10 db kés biztonságos rögzítése volt. A kés anyaga bóracél, és Olaszországban készül. A rotor átmérője 660 mm. A bemutatott gép forgókapák utáni eleme a simító, melynek feladata a forgókapák után keletkező hullámok simítása.

gép

A forgókapák az egykori  Agrikon Kecskemét által kifejlesztett FNR-típusú forgókapa tovább fejlesztett változatai – fotó: Agroinform.hu

A gép utolsó eleme az ékgyűrűs henger, mely kötött talajokon eredményesen töri és tömöríti a talajfelszínt. Az ékgyűrűs henger helyett más rögtörő és tömörítő egységek kialakítása is lehetséges.

A gép eredményesen használható szántáselmunkálásra, magágykészítésre, gyomirtásra, vegyszerbekeverésre. Ideális munkasebessége 10-14 km/óra, munkaszélessége 4,7 m, ezzel biztosítja a művelőutak teljes átfedését. A bemutatott gép vonóerőigénye sík területen 160 LE.

gép

A Multiva Combi mechanikus vetőgép – fotó: Agroinform.hu

A közös gépbemutatón két vetőgépet láthattak munka közben az érdeklődők. A Multiva Combi mechanikus vetőgép. A Combi csoroszlyái kiviteltől függően akár 200 kg csoroszlyanyomásra is beállíthatók. A hátsó, tömörítő/járókerekektől független csoroszlyafelfüggesztés, illetve a csoroszlyánkénti mélységtartó és lezáró kerék garantálja az állandó mélységtartást.

A kijuttatott magmennyiség precíz, fokozatmentes váltóművel szabályozható, a precízen szabályozott mechanikus adagolásnak köszönhetően a magok elhelyezése a sorokon belül is egyenletes, akár 1,5 kg/ha magmennyiségtől.

gép

A hátsó, tömörítő kerekektől független csoroszlyafelfüggesztés garantálja az állandó mélységtartást – fotó: Agroinform.hu

A műtrágya és a vetőmag egyazon csoroszlyán keresztül, időben eltolva kerül a talajba, így a műtrágya a vetőmag alatt néhány centiméterrel, optimális pozícióban adja le hatóanyag-tartalmát. A 3 méteres gép 3500 literes, a 4 méteres kivitel 4800 literes tartállyal rendelkezik, és nem utolsó szempont az üzemidő-kihasználást tekintve, hogy a géppel teljesen feltöltött állapotban is lehet vonulni.

gép

A Pöttinger Terrasem C6 vontatott gabonavető gép a WAVE DISC elnevezésű új magágykészítő egységgel munka közben – fotó: Agroinform.hu

A Pöttinger Terrasem C-sorozatú vontatott gabonavető gépnél az igazi újdonságot a WAVE DISC elnevezésű új magágykészítő egység nyújtotta. A WAVE DISC lehetővé teszi a víztakarékos sávos művelést: a talajnak a vetési sorok kb. 50 cm-es sávjában művelünk, a többi felület művelés nélkül marad. Így optimálisan tudjuk fékezni a kipárolgást.

A nem művelt területek megtartják a nedvességet. Azonkívül a sávokban megmarad a finom talajszerkezet, ahol a növény mindenekelőtt a csírázási szakaszban optimálisan fejlődik.

gép

A WAVE DISC hullámos tárcsa 510 mm átmérővel készül, 12,5 cm vagy 16,7 cm sortávolsághoz rendelhető – fotó: Agroinform.hu

A WAVE DISC hullámos tárcsa 510 mm átmérővel készül, 12,5 cm vagy 16,7 cm sortávolsághoz rendelhető. A művelési mélység hidraulikusan, fokozatmentesen állítható. Ezáltal menet közbeni mélységállítás is lehetővé válik.

Minden tárcsalap nonstop túlterhelés-biztosítással van ellátva: a gumiágyazású szorítóelemek a mechanikus biztosítással együtt kb. 100 kg tárcsanyomásra vannak beállítva. A WAVE DISC-rendszer 100 százalékig karbantartásmentes.

A következő beszámolónkban a hígtrágya-kijuttatókkal és a permetezőgépek bemutatójával folytatjuk.