A pandémiának sajnos nemcsak az egészségügyre vannak súlyos következményei, hanem mostanra elérte az ipart is. Az elmúlt időszakban jelentős alapanyagár-emelkedést tapasztaltak a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) tagvállalatai. Az acél ára több mint 50%-kal nőtt, a Kínából szállított konténerek szállítási költsége több mint négyszeresére emelkedett. Ennek hátterében az áll, hogy óriási igény van a távol-keleti logisztikára.

Nehezíti a helyzetet, hogy a szállítókapacitások csökkentek, az alapanyag-ellátás akadozik, a szállítmányozók sokszor nem tudják tartani a határidőket, a logisztikai cégek emberhiánnyal küzdenek, a beszállítóknál növekedtek a COVID-dal kapcsolatos kiadások (pl. fertőtlentő, maszk stb.), a belföldi szállítási díjak is emelkedtek (pl. a Magyar Posta 8,5%-kal emelte az árait vállalati ügyfelei számára). A csomagolóanyagokból (pl. kartondoboz) is hiány alakult ki, ami tovább lassítja az ellátási láncot.

Ezek a tényezők egész Európában jelentősen drágítják a termelést, a forint árfolyamváltozása pedig további kockázatot jelent a külkereskedelemben.

traktor

A kialakult folyamatok előrevetítik a mezőgazdasági gépek áremelkedését – fotó: Pixabay

A kialakult folyamatok sajnos előrevetítik a mezőgazdasági gépek áremelkedését. Ezt a kedvezőtlen tendenciát – remélhetőleg – az elkövetkező időszakban várható gépberuházási támogatások enyhíteni fogják.

Nem érdemes azonban várni a gépbeszerzésekkel, mivel az áremelkedés hosszú távon fennmarad.

A Gépforgalmazók Országos Szövetsége és annak tagjai természetesen mindent meg fognak tenni az Agrárminisztériummal együttműködésben, hogy a hazai mezőgazdasági termelés és élelmiszer-ellátás folyamatos legyen. A termelők versenyképességét és munkájuk zavartalan működését a korszerű eszközök és gépek segítségével, valamint a megfelelő alkatrész-utánpótlással és szervizeléssel szeretnék fenntartani.