Erről a területről mindenkinek a hajdúsági löszhát jut eszébe, de interjúalanyunk hatszáz hektáros gazdasága a rosszabb talajadottságú bihari részen található. Szikestől a teljesen kötött talajig minden előfordul, akár egy táblán belül is.

Milyen kultúrákból állítják össze a vetésforgót?

– Alapvetően szántóföldi növénytermesztést folytatunk, árpa, búza, kevés repce, napraforgó, kukorica. A legutolsó szezonban a kalászosok nem szerepeltek rosszul, az őszi betakarításúakat az aszály nagyon megviselte.

Ön az első az interjúalanyaink között, aki először használt Väderstad gépekkel fejlesztette a gazdaságát. Miért?

– Mivel a területbeli adottságaink kedvezőtlenek, ezért a nyereségességért nagyon meg kell dolgoznunk. Új gépeket csak akkor vásároltunk korábban is, amikor pályázati lehetőség volt a fejlesztésre. Eddig a használt gépek ár-érték aránya nekünk megfelelőbb volt az újakéhoz képest.

Fónyad Ákos, gazdálkodó és a Vaderstad gép

Fónyad Ákos gazdálkodó és kedvenc vetőgépe – fotó: Väderstad

Hazai gazdáktól vásárolták a gépeket vagy külföldről hozták be?

– A legtöbbet hazai gazdáktól vettük, csak az egyik hengerünk jött külföldről. Öt éve egy 5 méteres Carrier tárcsa volt az első eszközünk a svéd gyártótól. Előtte nem volt tarlóhántásra, sekélyművelésre alkalmas gépünk. A korábbi tulajdonos nagyobbra kívánt váltani, azért adta el a tárcsát. Nagyon jók voltak a tapasztalataink vele tarlóhántásnál és magágykészítésnél is, jól aprítja a rögöket. A búzavetés talajelőkészítésénél száraz körülmények között is meghibásodás nélkül használhattuk, extrém viszonyok között is állta a sarat. Kopó alkatrészre volt csak szükségünk az elmúlt években, csupán három csapágy cseréjére került sor.

Mik voltak a következő lépések a tárcsa után?

– Repcevetésre vásároltunk egy Rapid 400-as vetőgépet, a gazdája ugyanennek egy nagyobb verziójára szeretett volna váltani. Mi korábban egy levegős, 6 méteres vetőgépet használtunk, de nagyon megtetszett a mechanikus Rapid vetése egy szomszéd gazdánál. Sokkal szebb, homogénebb volt a kelés azon a területen. Mi is elsősorban repcevetés miatt vettük, de azóta a kalászosoknál is használjuk, nagy megelégedéssel. Nagyon jó a nagy magtartály, nagy előnye az első dupla tárcsasor. Ez egy idősebb gép, még a hagyományos vezérléssel használjuk, és ennél is csak kopó alkatrészt kellett cserélni.

Egy 8,2-es Rexius henger volt a következő, ezt külföldről szereztünk be. Kiváló állapotban vásároltuk meg, azóta már 2-3 szezont futott, gond nélkül. Vetés utáni hengerezésre szoktuk általában használni. Nagyon jónak találom a gumírozott ágyban lévő csapágyat, minimális karbantartást igényel. 2-300 hektáronként kis zsírzás elég.

A szemenkénti vetéshez is megtalálták a Väderstad gépeit?

– Igen, a legnagyobb áttörést a Tempo T 6-soros kukoricavető gép hozta a gazdaságunkban. Ezt is egy környékbeli gazdától vásároltuk, aki újat vett helyette. Ez 2014-es gyártású, tavaly próbáltuk ki először napraforgóban. A szomszéd területén már láttuk, hogy mind napraforgóban, mind kukoricában nagyon szép, egyöntetű kelés volt a táblákon. Nálunk ezekbe a kötött feketeföldekbe is szépen beleteszi a magot, jó a mélységtartása. Az első napon, a kipróbálásakor a Väderstad szerelője kijött átnézni, üzembe helyezni, ez a többi gépnél is így volt. Első nap 40 hektár napraforgót vetettünk el, négy táblában. Tavaly augusztusban repcében is használtuk, 76-os sortávban, gyönyörűen ment.

Úgy hallottam, új gépek is érkeznek majd a Väderstadtól.

– Igen, van egy megnyert precíziós pályázatunk, amivel egy új, 6-soros Tempót fogunk vásárolni és egy 400-as Rapid C vetőgépet. Szeretnénk a teljesítményt növelni ezekkel. Augusztusban jönnek az új gépek. Az összes korábbi használt gép jó vétel volt, ezért az újak esetében nem is volt kérdés, hogy Väderstadot veszünk.

Fodor Mihály

További információkért keresse fel a Väderstad munkatársait az alábbi elérhetőségek valamelyikén:

Vaderstad logó

2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
+36 22/709-000
infohu@vaderstad.com
www.vaderstad.com/hu
www.vaderstad.com/hu/kapcsolat/

Vaderstad 25 logó