Litvániáról és az AGUA-csoportról röviden

A közel 2,8 millió lakosú, 65.200 km² területű ország 30 százalékát erdők, mocsarak és tavak borítják, jelentős a vadállománya is. és három nagy nemzeti parkkal rendelkezik. Legmagasabb pontja csupán 292 méter. és az ország jelentős része 100 méter alatti a Balti-tenger szintjéhez képest, és dimbes-dombos, alföldies táj.

Az éves csapadékmennyiség eléri a 900 mm-t, de az éves átlaghőmérséklet +6 °C. Ezekből is látszik, hogy a növénytermesztési lehetőségek nem igazán kedvezőek.

Az AUGA Group jelenleg Európa egyik legnagyobb növénytermesztő és állattenyésztő vállalkozása, a vilniusi tőzsdén is jelen van. Elkötelezettek az új, fenntartható megoldások és precíziós gazdálkodás terén. Közel 30 ezer hektáron dolgoznak, és a teljes kollektíva meghaladja az 1200 főt.

traktor

Az első BNG/hibrid traktor prototípusa (BNG - Bio-Nautral Gas)

Egyik fő kutatási területük, hogy hogyan lehetne minél nagyobb mértékben csökkenteni a mezőgazdaság termelte üvegház hatású gázok mennyiségét – műtrágyázás, állattartás stb. –, illetve a keletkezett gázok hasznosítása, kiváltva a fosszilis energiahordozókat. Az első ilyen komoly projekt az AUGA M1 típusjelű, biogázzal hajtott hibrid traktor, amely 12 órás folyamatos üzemidővel rendelkezik egy tankolással. Ez már versenyképes alternatíva a betakarítási időszakban is. Természetesen tisztán elektromos üzemmód is lehetséges.

Úttörő próbálkozás, hogy a megszokott, kompresszorállomásos töltés helyett akár a szántóföldön cserélhető gáztartálymodulban gondolkoznak. Igaz, ez némi pluszlogisztikát igényel egyelőre.

A teljes technológia nemcsak az ökológiai lábnyomot csökkenti, de jobb minőségű és egészségesebb élelmiszereket is kaphatnak a vásárlók, s ez a tény növeli a termények, a belőlük készült élelmiszerek, valamint az állati takarmányok értékét is.

Az AUGA-csoport 3 évvel ezelőtti felmérése szerint az agrárium okozta környezeti terhelés 30 százaléka a gépek által elhasznált gázolajból származik kipufogógázok formájában. Ezért lenne fontos a gépek meghajtásának mielőbbi reformja, globálisan.

A cégcsoport nem fejleszt és gyárt mezőgazdasági gépeket, hanem olyan meglévő megoldásokra alapoznak a gyakorlatban, amelyek bárhol a világon alkalmazhatók, hiszen csak így érhetünk el érdemi áttörést.

Az AUGA felvállalta, hogy a teljes cégcsoport 2030-ra klímasemlegessé teszi tevékenységeit.

Forrás: www.auga.lt