Célok másképpen

Az agráriumban elég nehéz mérni vagy csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást mint a klímavédelmi célok legfőbb meghatározóját, de az úgynevezett klímasemlegesség szó szerinti értelmezése sem egyszerű. Inkább egy olyan függvényhez hasonlítható, ami folyamatosan csökkenthető, de soha sem lehet nulla.

Azonban közvetve, illetve más módon már elérhetők komolyabb környezetvédelmi eredmények, az ökológiai lábnyom minimalizálása. Mind az elkezdett fejlesztéseket, mind a mindennapos alkalmazás bevezetését fel kell gyorsítani.

Ennek jegyében alapították meg az EXXACT Robotics leányvállalatot is 2 évvel ezelőtt, amelynél ma 25 nagy tapasztalatú szakember dolgozik. Céljuk, hogy a gazdákkal együttműködve úttörő gyakorlati megoldásokat és fenntartható technológiákat ültessenek át a mindennapokba szerte a világon.

A mezőgazdaság megreformálása, avagy az ENSZ fenntarthatósági fejlődésére irányuló célkitűzései

Az ENSZ 2015 elején tette közzé a fenntartható fejlődésre vonatkozó célkitűzéseit, amelyet 2050-re kívánnak elérni. Először hívták fel a figyelmet a mezőgazdaságra, az élelmiszer-termelésre – mint az egyik fenntarthatósági célkitűzésre –, amely szintén jelentős hatást gyakorol Földünk ökoszisztémájára és a klímaváltozásra. Sőt, a mezőgazdaság a párizsi klímaegyezmény egyik központi eleme lett, amelyet 195 ország képviselői írtak alá, ugyanakkor kiemelik, hogy a mezőgazdaság a globális élelmiszer-biztonság kulcsa.

Ez már nem a megszokott szórókeret: a legújabb high-tech képfelismerő rendszer, mint érzékelők és mesterséges intelligencia, frissíthető adatbázissal

„A farmtól a villáig" – Európai Zöld Célok, egy ambiciózus politika az európai mezőgazdaságért

Az Európai Zöld Paktum egyértelműen kimondja, hogy 2050-re meg kell szüntetni az üvegházhatású gázok kibocsátását a fenntartható jövő érdekében. A Zöld Célok 11 pontjának „A Farmtól a villáig" fejezete kimondottan a mezőgazdaságra irányul, és egyértelműen kimondja, hogy csökkenteni kell az élelmiszer-termelés ökológiai és klímalábnyomát.

Három konkrétum:

• 50 százalékkal csökkenteni kell a rovarölő szer vagy más veszélyes vegyianyagok használatát,
• Legalább 50 százalékkal csökkenteni kell a tápanyagveszteséget, és közben megőrizni a talaj termőképességét, ami legalább 20 százalékkal kevesebb műtrágyát jelent,
• A természetes gazdálkodás (biogazdálkodás) részarányát legalább 25 százalékra növelni az Európai Unióban mind a szántóföldi, mind más kultúrákban.

Sőt, vannak további, köztes célkitűzések: 2024-től már elkezdődik a műtrágyák és más növényi tápanyagok alkalmazásának csökkentése. 2025-től a gombaölő szerek, míg 2026-tól a rovarölő szerek alkalmazásának célirányos csökkentése veszi kezdetét.

Precíziós permetezés – az iránymutató megoldás

A világ népessége jelen számítások alapján eléri a 10 milliárdot, ami más számokkal kifejezve azt jelenti, hogy 2,7 helyett 3,5 milliárd tonna alapvető gabonafélére lesz szükségünk évente (búza, rizs, kukorica). Nem egészen 30 évünk van arra, hogy jelentősen csökkentsük a mezőgazdaság negatív hatásait az ökoszisztéma megóvása érdekében. De ez nem lehetetlen!

1970 és 2020 között (50 év) megduplázódott a mezőgazdaság termelése, miközben a felhasznált vegyszerek mennyisége kétharmadával csökkent!

Az EXEL Industries – mint a világ vezető permetezéstechnológiai cége – teljesen új műszaki megoldásokkal jelent meg, ami már az ismert precíziós gazdálkodás körébe tartozik. Leegyszerűsítve: a megfelelő dózist a megfelelő helyre és a kellő pillanatban. (Ez olyasmi, mintha kis kézi virágpermetezővel mi mennénk oda és fújnánk le a gyomnövényeket egyesével. – A szerző.)

Sokan nem is gondolnák, hogy a legkorszerűbb és már létező technológiák egyesítésével milyen komoly eredményeket lehet elérni a környezeti terhelés csökkentése érdekében. Például a szórókeret mozgásait kompenzáló szórófejek, változó átfolyási mennyiség a kijuttatási sebességgel szabályozva, az átfedések és kihagyások elkerülése, a visszafordulási kompenzáció, GPS-alapú navigáció stb.

A legfontosabb változás azonban a gyomnövények vizuális felismerése a célzott beavatkozáshoz. A teljes rendszer hatékonysága meghaladhatja a 80 százalékot is, azaz ennyivel kevesebb permetszerre van szükség!

gép

Az EXEL Industries minden gyártmányára kiterjeszti az újításokat

3S foltpermetező szenzor

Az EXXACT Robotics által kifejlesztett megoldás begyűjti és valós időben elemzi a képeket, mesterséges intelligencia segítségével. Nemcsak felismeri a gyomokat, a növénybetegséget, a kártevőket, de a szükséges védekezést is meghatározza.

A nagy precizitású, permetezőgépen, -berendezésen lévő érzékelők, a 3S Spot Spray Sensor® technológia lehetővé teszi az azonnali adatátvitelt és valós idejű elemzést. Ez alapján fognak működni a szórófejek, a megfelelő dózissal és megfelelő helyen. Mind csupasz földterületen, mind növénykultúrában, éjjel és nappal egyaránt használható, maximum 25 km/órás munkasebességig. Az érzékelők alapesetben 3 méterre, precíziós gazdálkodáshoz 1 méterre vannak egymástól felszerelve.

A 3S Spot Spray Sensor® technológiát 2022 végétől kívánják a piacra bevezetni gyomirtókhoz, és fokozatosan alkalmazni az EXEL Industries minden gyártmányán.

A cél nem más, mint megbízható és precíz permetezési megoldásokat kifejleszteni, azokat a világ minden részén bevetni a mindennapos gyakorlatban. Továbbá a permtezőberendezésnek egyaránt alkalmasnak kell lennie növényegészségügyi szerek és műtrágya kijuttatására.

Az érzékelőegységek közvetlenül a szórókeretre vannak felszerelve, és közvetlenül a vezérlőegységhez csatlakoznak a maximális hatékonyság érdekében, míg a kezelőkonzol a permetezőgép vezetőfülkéjében kerül beépítésre. Elsőként a 2022-es Agritechnica szakkiállításon látható az új fejlesztés a nagyközönség számára.

A technika adott, de a döntés, a felelősség továbbra is a gazdák kezében marad, mikor, milyen időjárási körülmények között végzik el a szükséges növényvédelmi vagy tápanyag-kijuttatási munkákat.

Forrás: www.exxact-robotics.com