Az orchidea sokak kedvence. Nem is csoda, hiszen igazán elegáns és csodaszép növény. Gyakran ajándékozzuk meg vele szeretteinket, sőt, saját magunkat is, és méltó helye van sok menyasszonyi csokorban is.

Azonban gyakran csak pár hétig gyönyörködhetünk a csodálatos virágaiban, és hosszú ideig csak a szárait és a leveleit kell nézegetnünk, ami valljuk be, nem túl szemet gyönyörködtető látvány. De mit tehetünk azért, hogy újra virágozni kezdjen az orchideánk? Érdemes megőrizni, és kipróbálni ezt a négy tippet, hiszen cserébe csodálatos virágokkal fog megajándékozni bennünket!

orchidea cserépben

Az orchidea szereti a fényt, de a tűző napfényt nagyon nem jól viseli. Fotó: Shutterstock

Ismerd meg az orchideát

1. Az orchideának közel harmincezer faja létezik, de ennek csupán töredéke vásárolható meg virágüzletben.

2. Leggyakrabban a lepkeorchideákkal találkozhatunk az üzletek kínálatában. A lepkeorchideák a természetben fákon élnek, epifita, nem parazita növények. Ez azt jelenti, hogy nem vesznek el táplálékot a fáktól, de csak rájuk telepedve képesek életben maradni, így a fákat támasztó növényként használják. Mivel a táplálékot nem a földből veszik fel, léggyökereket növesztenek. Ezeket nem szabad eltávolítani és az orchideát soha nem szabad virágföldbe ültetni, mert megfullad.

Az átlátszó cserép azért hasznos, mert azon keresztül a gyökerek is képesek a fotoszintézisre. Természetes körülmények között a fák lombjain át, a levelek által megszűrt fény éri csak őket. Éppen ezért, bár az ablakpárkány ideális hely számukra, fontos, hogy soha ne tegyük ki őket tűző napsütésnek, mert azt nem kedvelik. A növekedésükhöz és a virágzásukhoz szükséges tápanyagot a madarak ürülékéből szerzik.


3. 10-15 fok közötti hőmérsékleten az orchidea növekedése leáll.  A lepkeorchidea hőmérséklet igénye télen 18-23 fok, nyáron 18-27 fok.

4. Leggyakrabban kétféle földben árulják az orchideát: mohában és fakéregben. Mindkettő különböző gondozást igényel. A moha sokkal ritkábban szárad ki, a fakéreg rövidebb ideig tartja meg a vizet, viszont így sokkal kevesebb az esély a túlöntözésre. Mindig a talaj kiszáradása előtt egy nappal öntözzük csak meg az orchideát, így elkerülhetjük, hogy kiszáradjon, vagy hogy túlöntözzük.

5. Némelyik orchideán találhatunk úgynevezett "keikit". Ez egy aprócska sarjnövény, amely akár 6-8 cm-es gyökeret is képes hozni. Ekkor kell leválasztani a növényről és elültetni. Ültetés után két hétig nem szabad locsolni, csak spriccelni.

Ha nem virágzik az orchidea, ezek lehetnek az okai

1. Ha az orchidea nem jut elegendő fényhez, nem fog virágozni. Azonban a túl sok fény sem tesz jót neki, így olyan helyre tegyük, ahol bár kap fényt, nem éri tűző napsütés.

2. A nem megfelelő hőmérséklet hatására is elmarad a virágzás. Nagyon fontos az orchidea számára, hogy a virágzás előtt 2-3 héten keresztül az éjszakai és a nappali hőmérséklet között legalább 5-8 fok különbség legyen.

3. Ha túlságosan kicsi a számára választott cserép, szintén nem fog virágozni. Így időnként érdemes nagyobb cserépbe ültetni.

orchidea

Az orchidea akkor a legszebb, amikor virágzik. Fotó: Shutterstock

4. Ha a gyökereinek színe zöld, akkor ne öntözzük. Ha szürkés, itt az ideje az öntözésnek. De úgy is megnézhetjük, hogy megemeljük a cserepével együtt, és ha nagyon könnyű, akkor meg kell locsolni. A legjobb, ha heti egyszer vízbe merítjük, majd lecsepegtetve visszatesszük a helyére.

Vigyázzunk rá, hogy soha ne maradhasson pangó víz a cserépben. Ha a levelei lógnak, akkor valószínűleg kevés vizet kapott, ellenben ha lankadtak, és a gyökerek megpuhultak, akkor túl lett öntözve. A túl sok tápoldat gyökérrothadáshoz és a levelek sárgulásához vezethet.

5. Az orchidea szereti a párás környezetet. Ehhez lespriccelhetjük időnként vízzel, ügyelve arra, hogy ez kora délután történjen, és estére a levelei meg tudjanak száradni.

6. Nem szükséges túl gyakran tápoldatozni, így a kifejezetten orchideák számára vásárolható tápoldattal a virágzási időszakban 3 hetente, télen 2 havonta öntözzük meg.

7. Ha hideg időben vásároljuk meg, ügyeljünk rá, hogy út közben ne fázhasson meg.

8. Ne érje dohányfüst, és huzat.

9. A növényen maradt virágszárat vágjuk le, így serkentjük újabb virág meghozatalára.

Ezt tedd, hogy újra virágozzon az orchidea

Ha tehát az orchidea nem virágzik, akkor nem kapja meg az öntözés, a tápoldat, a fény és a hőmérséklet megfelelő kombinációját. .

1. Figyeljünk oda az öntözésre és a páratartalomra

Ne hagyjuk, hogy két öntözés között az orchidea gyökerei teljesen kiszáradjanak. Növelhetjük a páratartalmat, ha az orchidea cserepét kavicsos tálcára állítjuk, azonban arra ügyeljünk, hogy a cserép alja ne álljon a vízben; hanem kicsivel a víz felett legyen.

2. Tápoldatozzuk a virágzás alatt és után is

Vásároljunk kifejezetten orchideának való tápoldatot, és a virágzás alatt 3 hetente, utána kéthavonta gondoskodjunk a tápanyag pótlásáról.

3. Ne legyen a fényből se túl sok, se túl kevés

Az orchideát olyan helyre állítsuk, ahol elegendő mennyiségű fényhez jut, mégsem tesszük ki tűző napfénynek. A legjobb, ha keleti vagy nyugati fekvésű ablakba kerül.

4. Éjszaka nem kedveli a meleget

Ha azt szeretnénk, hogy az orchidea tovább virágozzon, gondoskodjunk róla, hogy éjszakára 8-10 Celsius-fokos hőmérséklet csökkenésben legyen része a nappali hőmérséklethez képest. Azonban ez nem azt jelenti, hogy kedveli a fagyot. Csupán a napközbeni lakáshőmérséklethez képest éjszakára tegyük egy hűvösebb helyiségbe, és meg fogja hálálni nekünk gyönyörű virágaival.

Virágokban gazdag orchideát kívánunk!