A krizantém az ősz jelképe. Pompás színei a kertünk és otthonunk díszeivé válnak az őszi hónapokban. Nem véletlenül lett a  japán császári család címernövénye is ez a csodás virág. Sokak kertjében áll a ház bejárata mellett egy-egy nagy cserép krizantém, vendégfogadónak. Szeretteink sírjára is sokszor teszünk le ezekből a gyönyörű virágokból. De otthonunknak is dísze az alacsonyabb, cserépbe ültetett változata.

Sokan azt gondolják, hogy ezeket a virágokat be kell vinni, hogy túléljék a telet, pedig néhány dolgot betartva kint is át tudjuk teleltetni a krizantémot. Akár kint, akár bent tartod, különleges törődést igényel, ha azt szeretnéd, hogy túlélje a telet. Ám, ha ezeket a szabályokat betartod, egészen biztosan jövőre is tündökölni fog a kertedben, vagy az otthonodban.

krizantém teleltetés

A krizantém ezernyi csodás színben pompázhat. Fotó: 123rf.com

Így teleltesd a krizantémot

  • Ahhoz, hogy a krizantém túlélje a telet, már az ültetésénél is be kell tartani pár szabályt. Nagyon fontos, hogy jó vízelvezetésű talajba ültesd, hiszen a legtöbb esetben nem a hideget nem bírja, hanem azt, hogy a cserépben pangó víz megfagy, és így a gyökérzete körül jég alakul ki.
  • Ügyelj rá, hogy védett helyre ültesd. A legjobb, ha szélvédett területet nézel ki neki a kertedben.
  • Nagyon fontos, hogy gondoskodj a hőszigeteléséről. Ehhez először is távolítsd el az elhalt leveleit, majd metszd vissza a szárait. A talajtól számítva körülbelül 10 centiméterre vágd el a növényt. Az új hajtások jövőre ezeknek a száraknak a tövénél fognak majd kihajtani. Ezután takard be vastagon mulccsal, szalmával vagy száraz levelekkel. Így biztosítani tudod, hogy a fagyott talaj nehogy felengedjen, amikor egy kicsit melegszik az idő a tél alatt. Ez azért fontos, mert ha megfagy a talaj, majd kienged és újra megfagy, ez több kárt okoz a növényben, mint az, ha fagyott talajban tölti a telet.

Így gondoskodj róla

1. Tavasszal és ősszel a legcélszerűbb elültetni. A tavaszi ültetéssel már augusztusban gyönyörködhetsz benne. A krizantém kedveli a napsütést, és fontos számára a  jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talaj.  A töveket ültesd egymástól 30-50 cm távolságra, hiszen ősszel várható a bebokrosodása. Tavasztól, ahogy az idő egyre melegebbre fordul, úgy kell egyre inkább gondoskodnod  a krizantém vízellátásáról. Ne legyen túl nedves a talaj, de ne hagyd kiszáradni sem. Ha cserépben tartod, nyáron akár minden nap meg kell öntöznöd.

2. Tavasszal és nyár elején adj neki egy kis komposztot, vagy érlelt trágyát, hogy kellő mennyiségű tápanyaghoz juthasson. Hogy folyamatosan gyönyörködhess a virágaiban, az elnyíltakat rendszeresen távolítsd el. Ha magot szeretnél, akkor ezekből be tudod gyűjteni ősszel.

3. A magas nyári hőmérsékletet károsíthatja, ezért nem szabad tűző napra tenni. Sok vízre és tápanyagra van szüksége, hogy átvészelje a forró nyári napokat.

4. Ősszel ne metszd meg, de tavasszal vágd vissza az elszáradt ágait, amikor megjelentek az új hajtások.

5. Ügyelj rá, hogy az öntözés alkalmával a leveleit minél kevesebb nedvesség érje, így elkerülhető a gomba- és baktériumos betegségek kialakulása. Rendszeresen lazítsd fel a talaját és távolítsd el a gyomokat.

krizantém teleltetés

A krizantém a házadban és a házad mellett is szép látványt nyújt. Fotó: 123rf.com

6. Ha a csúcshajtásokat kéthetente eltávolítod, a növény oldalirányban is növekedni fog és gyönyörű virágokat fog hozni. A virágok eltávolítása előtt és után adj neki mindig tápoldatot.

7. A krizantémot főként hajtásdugványozással szaporíthatod. Az 5-6 cm-es dugványokat május és július között kell kiültetni napos helyre. A dugványozáson kívül szaporítása maggal és tőosztással is megoldható.

8. Több, mint 5000 fajtája között találhatsz egynyári és évelő fajtát is. Egynyári fajta a cserjés margaréta, amely a Kanári szigeteken őshonos, és magassága 50-100 cm között változik. Csak a neve egynyári krizantém, hiszen fagymentes, kellően világos helyen sikeresen lehet teleltetni. Azonban szabadban nem fog megmaradni.  Az évelő krizantém a szabadban is átteleltethető.

9. A növény magassága a 20 centimétertől egészen a másfél méterig terjedhet.

10. A krizantém virágának befolyásolható a mérete. Hagyd meg a fő hajtásának a csúcsán megjelenő virágbimbók közül a legfejlettebbet, a többit pedig csípd le. Ezzel a megmaradt bimbóhoz jut az összes tápanyag, így semmi sem állhatja útját a fejlődésének.

11. A cserépben tartott krizantém csodálatosan mutat a házban, és a ház körül is, hiszen megőrzi bokros formáját. Télre olyan helyre vidd, ahol kellően világos van, és a hőmérséklet plusz 5 és 15 Celsius-fok közé esik. Csak annyira locsold, hogy ne száradjanak ki a gyökerei. Tavasszal ültesd át tápanyagban gazdag földbe, és újra kiteheted őket, hogy ékesítsék a  kertedet.

12. A krizantémnak számtalan színe és formája létezik. Megkülönböztetünk egyszerű, fél telt, telt, labda és pompon alakú virágzatú fajtákat. A virágok színe lehet sárga, rózsaszín, piros, narancssárga, fehér és ezek árnyalatai.