Állítólag néhány kutató és a Világgazdasági Fórum (WEF) szerint túl nagy karbonlábnyomot hagyunk magunk után, ezáltal tönkretesszük a bolygót, ha zöldséget termesztünk a kertünkben – írja a magyarnemzet.hu.

A hír szerint a szervezet azt követeli, hogy a kormányok tiltsák meg az embereknek, hogy a saját kertjükben zöldséget, gyümölcsöt termesszenek. Utóbb kiderült, ez mégsem volt igaz. A Világgazdasági Fórum cáfolta, hogy valaha szorgalmazta volna az otthoni zöldség- és gyümölcstermesztés betiltását.


Az említett tanulmányban különböző típusú városi gazdaságokat vizsgáltak, hogy kiderítsék, mennyi szén-dioxid keletkezik az élelmiszer-termelés során. A megállapításaik szerint átlagosan egy adag, hagyományos gazdaságból származó élelmiszer 0,07 kilogramm (kg) CO2-t termel, egyes városi kertek esetében azonban a környezetre gyakorolt hatás majdnem ötször nagyobb, 0,34 kg/adag.

A tanulmány vezető szerzője azt mondta, az általuk vizsgált városi mezőgazdasági területek szén-dioxid-kibocsátásának legjelentősebb hozzájárulója az élelmiszer-termesztéshez használt infrastruktúra volt: emelt ágyások, kerti fészerek, utak, melyeknek a megépítésébe sok szén-dioxidot fektettek be. De veszélyesnek tartják például az éghajlatra nézve a rosszul kezelt komposztot is. Ezen túlmenően arra jutottak, hogy a kertek karbonlábnyomának kétharmadát maga a kert hozza létre.

Sőt, úgy vélik, az sem feltétlenül elég környezetbarát, ha valaki szobanövényeket tart otthon, mert a növényeket szállító teherautók, a műanyag cserepek és a szintetikus műtrágyák szén-dioxid-kibocsátása mind hozzájárul a globális felmelegedéshez.

kert

Bizonyos, városokban termesztett növények szénlábnyoma megegyezett a hagyományos gazdaságokban termelt növényekével – fotó: Pixabay

A Világgazdasági Fórum azonban cáfolt több állítást is az interneten keringő hírekkel kapcsolatban, például azt, hogy – az eredetileg egy blogon megjelent hír ezt állítja – a kutatást a Világgazdasági Fórum finanszírozta volna. Bár a Michigani Egyetem kutatása valóban létezik, és azt mutatta ki, hogy egyes városi kertek esetében a környezetre gyakorolt hatás kb. ötször akkora, mint a hagyományos gazdaságban történő élelmiszer-termelés esetében, ezt a kutatást nem a WEF finanszírozta.



Továbbá ez a kutatás azt is feltárta, hogy bizonyos, városokban termesztett növények szénlábnyoma megegyezett a hagyományos gazdaságokban termesztett növényekével. Sőt, a városi parcellákon termesztett paradicsom alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással bír, mint a hagyományos üvegházakban termesztett.

Azaz a városi mezőgazdaság éghajlatra gyakorolt hatásai csökkenthetők bizonyos növények termesztésével.