Különösen Zala és Vas megyében, az Őrségben nőtt óriásira a populáció, amihez az elmúlt évek enyhe, hosszabb fagyos időszaktól mentes telei, az idei extrém mennyiségű csapadék járultak hozzá elsősorban. No meg az, hogy az Európai Unió növényvédőszer-felhasználásának szigorítása miatt kivettek a hobbikertészek kezéből egy igen erős fegyvert. Mégpedig a metaldehid hatóanyagot, mely néhány éve a szabadforgalmú kategóriából átkerült a II. kategóriába – az ide tartozó készítményeket csak az úgynevezett zöld könyv birtokában lehet megvásárolni és alkalmazni.

Somogy vármegyében még nem akkora a baj, mint a szomszédos Zalában, illetve Vasban. Erről számolt be érdeklődésünkre Trenyik Tibor, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Somogy Megyei Területi Szervezete titkára. Mint elmondta: tavalyhoz képest érzékelhetően nőtt a meztelen csigák, különösen a spanyolcsigák populációja, de nem akkora mértékben, hogy az ne lenne kezelhető. A szántóföldi kultúrákban nem okoznak nagy problémát, a házikertekben rosszabb a helyzet, főleg a lapos fekvésű, nedves, illetve gondozatlan területeken. Rámutatott, a metaldehid hatóanyag kivonásával igazán nem maradt semmilyen kellően hatékony készítmény, amit bárki szabadon alkalmazhatna. Maradnak a biomódszerek: ő speciel sörrel töltött edényeket süllyeszt a talajba, ami vonzza a csigákat, melyek beleesnek és megfulladnak. Vagy ott van alternatívaként az indiai futókacsa.

Csigák

Az ország egyes részein eddig soha nem látott méretű meztelencsiga-populáció alakult ki idén – fotó: Horváth Attila

Azonban többektől megtudtuk, hogy az sajnos, a salátának nem tud ellenállni, hajlamos elkóborolni, s ha elfogy a csiga, nekiesik a kultúrnövényeknek, így bizony, figyelmet kíván.

Az Őrségben zöldségtermeléssel foglalkozik a kerkáskápolnai Sári Családi Gazdaság. Ennek vezetője, Sári Csaba elmondta: idén nagyon nehéz a helyzetük a brutális mértékben elszaporodott meztelencsigák miatt, melyek gyakorlatilag mindent megrágnak. Hozzátette: biogazdaság révén csak biológiai eljárásokkal védekezhetnek a kártétel ellen, ezért ők mészhidráttal szórják körbe a területeiket. Ez úgy-ahogy hatékony, de ha jön egy eső, máris bemossa a talajba és a hatékonyságnak annyi... Másrészt nem is kis költséggel jár, hiszen az anyagot folyamatosan pótolni kell.

Csigák

Igazi "Terminátorokká" váltak, a száraz, nedvszívó felület sem rettenti el őket – fotó: Horváth Attila

A zalai, zalaszentjakabi zöldségtermelő, Nagy Nándor szintén arról számolt be, hogy egész évben küzd a meztelen csigákkal. Mivel rendelkezik a már említett zöld könyvvel, vásárolhat metaldehid hatóanyagú készítményt és használ is ilyet – ez pusztítja rendesen a nyálkás alakulatot, de még így sem lehet lépést tartani a szaporodásukkal. Két-három nap, míg nem volt ideje ránéznie a frissen kipalántázott káposztapalántákra, melyek közül villámgyorsan elpusztítottak több százat, amiket természetesen pótolni kellett. Tavasszal pedig a fejes saláta egy részét nem merte értékesíteni, mert a fej belsejében biztosan meghúzta magát egy, vagy több apró csiga.