Ahogy vége a nyári időszakban és megérezzük az első hideg szellőt, azonnal tudjuk, hogy itt hamarosan levélhullás kezdődik. A kert és a benne élő élőlények szintén tisztában vannak ezzel.

Avarégetés kisokos

Az ősz már egy ideje fészket rakott a természetben. A színes falevelek hullani kezdtek, ahogy minden évben, így előkerült egy igen fontos kérdés, mégpedig az avarégetés témája. Idén január 1-jétől új szabályok léptek érvénybe, miszerint országszerte tilos az avar és a zöldhulladék égetése, sajnos ezzel nincs mindenki tisztában, vagy csak nem érdekli az embereket.

Magyarországon a koronavírus-járvány okozta átmeneti időszakban még nem élt az új szabályozás, a zöldhulladék égetésé az év eleje óta tilos, amit az önkormányzatok helyi szinten tilthatnak be. Hozzá kell tenni, hogy a kertben keletkezett zöldhulladék nem esik ebbe a kategóriába, hiszen a 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet a levegő védelméről 27. §-a szerint lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos, és ettől eltérni önkormányzati helyi rendeletek alapján sem lehetséges - írta meg a DEmedia.hu.

A legtöbb települések égetési tilalom van érvényben

Miután az önkormányzatok saját hatáskörben járhattak el, így szinte nincsen olyan város vagy falu, ahol szabad lenne avart égetni. Aki megszegi a jogszabályt, tehát mégis égetésen kapják, az akár 100.000 Forintos bírságra is számíthat.

Zöldhulladéknak számít a kertben, valamint a kertészeti tevékenységek során keletkezett növényi hulladék, nyesedékek, elszáradt gallyak és levelek. Ezeket a zöldhulladék szállítást végző cégek, meghatározott időben viszik el az ingatlan elől.

Nincsen alternatíva?

A legnagyobb probléma, hogy az emberek majdnem fele nem tud más megoldást, mint az avarégetés. Pedig egy komposztáló láda sokkal szebb és környezetbarátabb, mint egy hatalmas égett folt a kert közepén. Az égetéssel elfüstöljük a tápanyagot, helyette pedig virágföldet és tápoldatot vásárolunk a boltban.

Alig akad olyan zöldhulladék, amit ne lehetne komposztálni - fotó: pexels.com

Az égetés mellett állók főleg a diófúró légy terjedésének megakadályozása miatt nem mondana le az avar megsemmisítéséről. A diófalevelek ugyanis nem komposztálhatóak, így csak az égetés maradt. Pedig ez nem így van, hiszen nyugodtan mehet ez is a komposztra. A helyes komposztálás során a diófalevél 9 hónap alatt elveszíti a kedvezőtlen hatásait, így nem árt azt külön komposztba tenni.