Európai ornitológusok vizsgálatai alapján a populáció csökkenése főleg azokat a fajokat érintik, amelyek természetes élőhelye valamilyen mezőgazdasági terület - írta meg a 24.hu.

Kevesebb egyed, mint az 1980-as években

A Royal Society for the Protection of Birds, a BirdLife International, valamint a Cseh Ornitológus Társaság által készített kutatásból kiderült, hogy 2023-ban 378 fajból kevesebb él, mint az 1980-as években. Igaz ez a házi verebekre is, amelyek állománya a felére zsugorodott. A mezei verébből 30 millióval kevesebb él a világon.

Mi az oka?

A csökkenést főleg az intenzív mezőgazdálkodás számlájára lehet írni, hiszen a számtalan gyomirtó és növényvédő szer hatalmas pusztítást okoznak az élővilágban. Csökken a rovarok száma, emiatt kevesebb táplálék jut a madaraknak. Ehhez jön hozzá, hogy a környezetünk elsivárosodott, a verebek számára nincsenek meg a megfelelő élőhely-feltétek. A házi veréb kapcsán viszont nem tudni, hogy az élelemhiány, a légszennyezés, vagy a járványok okozzák a legtöbb problémát.

Egyik madárfaj sincs jó helyzetben

Nem csak a verebek kapcsán tapasztaltak csökkenést, hiszen a többi madárfaj is veszélyben van. A sárga billegetőből 97 millióval, a seregélyből pedig 75 millióval kevesebb példány él, mint negyven évvel ezelőtt. Igaz ez a pacsirtákra is, az ő számuk 68 millióval esett vissza 1980 óta.

A biológiai sokszínűség megőrzése

A kutatók azt állítják, hogy a biológiai sokszínűség megőrzése érdekében nem ártana növelni a környezetbarát mezőgazdasági területen számát. Fel kellene hagyni a folyamatos vegyszerezéssel, erősíteni kell a fajok védelmét szolgáló intézkedéseket, ellenkező esetben komoly nehézségekkel nézünk szembe. Emellett szükség lenne a fenntartható erdő- és halgazdálkodás népszerűsítésére, hiszen csak a védett területek méretének növelésével oldhatjuk meg a problémákat.

Szerencsére vannak fajok, ahol ennél sokkal jobb a helyzet - fotó: pexels.com

Nincs minden veszve

Jó hír, hogy vannak olyan fajok, ahol a kutatók növekedést tapasztaltak. A 203 fajból 340 millióval lett több az utóbbi négy évtizedben, a növekedés kétharmadáért viszont mindössze 8 faj felelős. Ide tartozik a barátposzáta, a kék cinege, a fekete rigó, a csilpcsalpfüzike, a vörösbegy, a tengelic, valamint az ökörszem és az örvös galamb.

Ami pedig a ragadozó madarakat illeti, ők megduplázták a számukat, főleg a vándorsólyom, az egerészölyv, a rétisas, a szirti sas, illetve a rétihéja.