A muskátlikban egész nyáron gyönyörködhettünk, de lassan itt az ősz vége, amikor mi is szívesen vackoljuk be magunkat a jó meleg szobába, és sok növényünk is szívesen melegedne velünk, ha tehetné.

De vajon mit csináljunk a muskátlikkal, amikor bejön a hideg idő? Ne hagyjuk őket magukra és gondoskodjunk róluk, hogy jövőre ugyanúgy ragyoghassanak, mint idén nyáron. Erre pedig még a tél beállta előtt sort kell keríteni. Eláruljuk, hogy tudod átteleltetni a muskátlikat, hogy jövőre ne kelljen újakat vásárolnod!

Így teleltesd a muskátlidat

A muskátli fagyérzékeny növény, ráadásul amint fagy éri, minden része elfagy, így hát menthetetlen, ha nem vigyázunk rá, és nem juttatjuk időben védett helyre.

1. Vegyük ki a ládákból, cserepekből a töveket, majd tisztítsuk meg az elszáradt levelektől, virágoktól.

2. Vágjuk le az elhalt ágakat, és a gyökérzetét is vágjuk vissza.

3. A töveket tegyük egymás mellé egy ládába úgy, hogy szorosan egymás mellett legyenek és a gyökereik legyenek földben.

4. Alaposan öntözzük meg, majd tegyük a ládát fagymentes, hűvös helyre. Ne hagyjuk a tél folyamán kiszáradni a földjüket, mindig gondoskodjunk a nedvesen tartásukról.

5. Egy másik módszer szerint a töveket összekötik egy csomóba, és fejjel lefelé felakasztják őket a pincében.

6. Amikor eljön a tavasz, vizsgáljuk át a töveket, távolítsuk el az esetleges száraz leveleket és virágokat. Új hajtásokat is fogunk rajtuk találni, azonban ezek nem lesznek képesek életben maradni, ellenben elszívják a növénytől a tápanyagot. Így ezeket metsszük meg, majd minél hamarabb ültessük ki a növényeket a szabadba, amint már nem jöhet fagy, hogy új erőre kapjanak.


7. A futómuskátlit viszont semmi esetre sem szabad így teleltetni. Csak világos, fűtött helyiségben, rendszeres öntözéssel képes életben maradni.

Most kell dugványoznod a muskátlidat

Októberben és november elején, amíg még fagymentes az idő, jön el a muskátli dugványozásának ideje. A dugvány egy olyan növényi rész, amelyet levágunk az anyanövényről és kigyökereztetjük, majd új növénnyé fejlődik. Többféle dugvány létezik.

  • A fejdugványt a növény csúcsáról vágjuk le. Legalább 4-6 levélpárt kell levágni ahhoz, hogy életképes maradjon. Alulról el kell távolítani a leveleket, hiszen vízbe fogjuk tenni, így azok egészen biztosan elrothadnának. Viszonylag hamar gyökeret fog növeszteni, így ezután már virágföldbe ültethető.
  • A szárdugványt a szár középső vagy alsó részéből vágjuk le. Körülbelül 10 cm-es szárdarabot kell levágni, az aljáról el kell távolítani a leveleket, majd gyökereztetni. A gyökerek megjelenése után ültethető földbe.
  • A levéldugvány csupán egy levél, melyet a nyéllel együtt kell levágni az anyanövényről. Ezután vagy vízbe kell tenni, vagy földbe kell dugni.

muskátli

Teleltesd át a muskátlit, hogy jövőre is virágozzon. Fotó: Shutterstock

A muskátli hajtásait egészséges, gazdagon virágzó bokorról vágd le, éles késsel, hogy ne roncsold, hiszen akkor nem fog gyökeret ereszteni. A levágott dugvány 10-12 cm-es legyen. Szedd le az alsó leveleket, hogy ne rothadjanak el. Tedd morzsás szerkezetű, tápdús talajba. A cserép kerüljön világos helyre, de ne érje napsütés. Csak akkor öntözd, ha a földjének felszíne kiszáradt. A dugványozást követően körülbelül 4 hét múlva jelennek meg az első levelek.

Te ismered a muskátlit?

Persze, hiszen ott van az ablakodban, a balkonládádban, a cserepeidben. De vajon mit tudsz erről a különleges növényről?

A muskátli egy nemzetség, amely körülbelül 200 évelő, pozsgás és bokor alakú fajt tartalmaz. Az első ismert muskátlifaj Dél-Afrikában volt őshonos. A Pelargonium nevet Johannes Burman adta neki 1738-ban, a görög gólya szóból, mivel a növény virága hasonlít a gólya csőrére. Némelyik muskátliból parfümöt is készítenek, de édes illata ellenére leginkább férfi parfümöknél használják.

A rózsamuskátliból kipréselt olajat az arcápolás során is felhasználják, hiszen képes a faggyúmirigy szabályozására, így segít a pattanásos bőr gyógyításában. De ezen kívül még a vérkeringést is serkenti, és erősíti a bőrt, így arcmaszkokat, testápolókat és ajakbalzsamokat is szívesen készítenek összetevőiből. Gombaölő, valamint antibakteriális hatása is van, és képes megállítani a vérzést vágások és egyéb sérülések esetén.

Illata remek hangulatjavítóként és köhögéscsillapítóként. Több olyan muskátli is van, amelyik ráadásul még ehető is. Azért mielőtt beleharapsz, nézz utána, hogy a tiéd is ehető-e.

muskátli

A muskátli olaja több parfüm alapanyagául szolgál. Fotó: Shutterstock

Ezt tedd, hogy a tiéd legyen a legelégedettebb és a legszebb muskátli

  • Mindig távolítsuk el róla az elszáradt leveleket és virágokat. Így ösztönözzük rá, hogy újabb virágokkal örvendeztessen meg minket, hiszen az energiáját így nem viszik el az elszáradt virágok.
  • Vásároljunk számára kifejezetten muskátlik számára összeállított virágföldet, hogy mindent tápanyagot megkapjon, amire csak szüksége van.
  • Nem szereti a pangó vizet, tehát úgy ültessük, hogy a felesleges locsoló-, vagy esővíz ki tudjon folyni a cserépből, ládából. Szereti a vizet, de nem szabad túllocsolni.
  • A muskátli társaság kedvelő növény. Jól érzi magát a fehér virágú mézike társaságában, de nem igényes a szomszédságra, így bátran ültethetjük más növények mellé.
  • Rendszeresen adjunk az öntözővíz mellé tápoldatot. De ne adjunk neki két hétnél gyakrabban, mert azzal pont az ellenkezőjét érjük el, és megmérgezzük.
  • Ha van egy kis kávézaccunk, dobjuk rá a muskátli földjére. Örülni fog neki.
  • Szereti a napfényt, de tűző napra ne tegyük.
  • Az öntözésnél vigyázzunk, hogy ne legyenek vizesek a levelei, mert azok sajnos gombák és bacilusok támadásainak lesznek kitéve. Éppen ezért locsoljunk inkább reggel, hogy estére meg tudjanak száradni a véletlenül vizessé vált levelei is.

Jövőre is virágokban gazdag muskátlit kívánunk!