Saját termesztésű zöldséget tenni a családi asztalra, igazán különleges. Akkor is, ha van kertünk, de akkor is, ha van pár cserépnyi hely az erkélyünkön. Különösen, ha gyermek is van a családban. A paradicsom tökéletesen alkalmas arra, hogy a nevelése során megszeressük a kertészkedést és talán életre szóló szenvedélyünkké válhasson.

Ahhoz azonban, hogy ne vásárolt palántát neveljünk, hanem mi magunk ültessük el a paradicsom magját, már most el kell kezdeni az előkészületeket. A finom paradicsom ugyanis már ilyenkor, télen fontos feladatokat állít elénk. Lássuk hát, mit kell tennünk ahhoz, hogy elérjük a paradicsomi állapotokat!

Mikor vessük el a paradicsom magját?

A kérdésre a választ visszafelé kell elkezdenünk kiszámolni. Ugyanis a legjobb módszer a tökéletes magvetési időpont kiválasztására az, ha meghatározzuk, mikor ültetnénk ki a palántákat a kertbe.

A paradicsom esetében 8-10 hetet vesz igénybe a palántanevelés, bár ez sokban függ a nevelés körülményeitől. A paradicsomot május közepén, a fagyok elmúlta után szokás kiültetni a kertbe. Így hát, nem árt már most beszerezni a magot és a palánta nevelésére alkalmas edényeket, tálcákat, hogy februárban elvethessük a paradicsom magjait.

Így vessük el a paradicsom magjait

1. Először is nagyon fontos, hogy a magokat biztos forrásból szerezzük be, és azok egészségesek legyenek.

paradicsom palánta

Fontos, hogy a paradicsom magjait megbízható forrásból szerezzük be a palántázáshoz. Fotó: Pixabay

2. A magokat tápdús, fertőzésmentes ültetőközegebe vessük.

3. A paradicsom magjait 1-2 cm mélyre vessük. Ügyeljünk rá, hogy a talajt mindig tartsuk nedvesen, hogy be tudjon indulni a csírázás, ami körülbelül 6-12 napig tart.


4. A magokat egyenletes, 20 Celsius-fok feletti hőmérsékleten kell tartani, egyenletes fényellátás mellett, hiszen csak így fog egyenletesen fejlődni a palánta.

5. Ha nincs elég természetes fény, akkor részesítsük mesterséges megvilágításban a palántákat, hiszen kevés fény esetén a palánták megnyúlhatnak, a száruk gyenge lesz.

6. A cél, hogy olyan palántát neveljünk, amelyik ellenáll a környezeti hatásoknak. Két szikleveles állapotban a palántákat tűzdeljük egy nagyobb tálcára, majd ha már nagyobbak lesznek, külön cserépbe ültessük őket.

A paradicsomot a kertbe is elvethetjük

Jóval korábban jutunk majd friss paradicsomhoz, ha nem várjuk meg azt az időpontot, amikor palántázás helyett a paradicsomot már közvetlenül a földbe is elvethetjük. Azonban, ha nem szeretnénk palántázni, akkor a magokat szabadföldbe is vethetjük.

Ennek az időpontját a talajhőmérséklet befolyásolja. Általában április végén szokott már olyan időjárás lenni, amikor el lehet vetni a magokat. A paradicsom kiültetése akkor indulhat, ha napközben a talaj 4-5 cm mélységében eléri a 12-14 Celsius-fokos hőmérsékletet, legalább 2-3 napon keresztül. Fontos, hogy a vetés humuszban gazdag talajba történjen. A magokat 1-1,5 cm mélyre vessük és rendszeresen öntözzük őket.

Így vesd el a koktélparadicsom magjait

A koktélparadicsom esetében a magokat legalább 5 cm vastagságú, jó termőrétegű, nedves táptalajba vessük el, 1-2 cm mélyre. A koktélparadicsomnál is nagyon ügyeljünk a rendszeres öntözésre. Fontos, hogy meleg, párás környezet álljon a magok rendelkezésére, ezért akár egy üveglap vagy fólia takarásában is nevelhetjük azokat.  A letakart magokat azonban rendszeresen szellőztessük. Fontos, hogy a palánták elegendő fényt kapjanak, és az öntözés során a szárukra és levelükre ne kerüljön víz.

Így neveld a paradicsomot, akár magaságyásban

A paradicsom számára a tökéletes összetételű talaj 20% agyagot, 40% iszapot és 40% homokot tartalmaz. Ha ezt a tökéletes talajt szeretnénk megadni a paradicsom számára, akkor ideális lehet, ha magaságyásba ültetjük a palántákat, vagy ebbe vetjük a magokat. Erre a május az ideális időpont. A magaságyás óriási előnyt jelent, hiszen tökéletes talajban, jóval kiegyenlítettebb vízellátást kap a paradicsom, és még a kártevők nagy részét is távol tudjuk tőle tartani.

Mivel némelyik fajtája a paradicsomnak elég terebélyes, így ügyelni kell rá, hogy melyik fajta kerülhet a magaságyásba. A bokor alakú, determinált fajtákat 50x50 cm-re, a folytonos növésűeket 70x70 cm távolságra ültessük egymástól, és az utóbbiakat karózni is szükséges, különben el fognak feküdni.

Nagyon fontos azonban, hogy a palánták 5-10 cm-rel mélyebben kerüljenek a földbe, mint ahogyan a tenyészedényükben álltak. Így ugyanis a főszáron is keletkeznek gyökerek, amelyek segítségével a paradicsom jóval több vízben oldott tápanyagot tud felvenni.

Mivel sajnos nem csak mi szeretjük a paradicsomot, célszerű rögtön permetezni is. A réztartalmú gombaölő szerek segítenek ugyanis megvédeni a paradicsomot a talajban áttelelt fuzárium nevű gombabetegség spóráitól, melyek hatására a levelek sárgulni, barnulni kezdenek és a növény sajnos elpusztul, még mielőtt termést hozhatott volna. Ezért is nagyon fontos, hogy mindenképpen tápanyagban gazdag, jó minőségű virágfölddel töltsük fel a magaságyat.

Erre ügyelj a paradicsom termesztésénél

A paradicsom tápanyagigényes növény, ezért az ültetéskor tegyünk a gödör talajába 2-3 kg érett istállótrágyát vagy komposztot. Nagyon fontos, hogy ne száradjon ki, és rendszeresen öntözzük, azonban ne álljon a pangó vízben. Az öntözés során ügyeljünk rá, hogy csak a talajt öntözzük, különben a paradicsomok könnyen megrepedhetnek, elrothadhatnak.

paradicsom palánta mag

A palántázás segítségével előbb juthatunk friss paradicsomhoz. Fotó: Pixabay

Érdemes mulccsal takarni a paradicsom körül a talajt, hiszen így védjük a kiszáradástól, és a gyomokat is meggátoljuk a növekedésben. Ahogy növekszik, úgy kötözzük folyamatosan a szárát a karóhoz, nehogy eldőljön. Azért, hogy minél kevesebb esélyt adjunk a gombás fertőzéseknek, érdemes a paradicsom alsó leveleit levágni, hogy azok ne érjenek hozzá a vizes földhöz.

A paradicsom ágyását folyamatosan gyomláljuk, és rendszeresen vizsgáljuk meg a növény leveleit, termését. Ha nem tűnik egészségesnek, akkor egészen biztosan közbe kell lépnünk, ha nem akarunk lemondani a finom termésről.

Ezért nem maradhat el a kacsolás

A kacsolás az egyik legfontosabb tevékenység a paradicsom körül. A paradicsom leveleinek tövéből úgynevezett hónaljhajtások nőnek, és ha ezek meg tudnak erősödni, akkor a bokor sűrűvé válik, amelyen nem tudnak keresztülhatolni a napsugarak, levegőtlen marad, és könnyebben támadják meg a gombás fertőzések is. Így ezeket le kell csipkedni, hogy a paradicsom kellően szellős legyen, és minden energiáját a termés hozatalára és növelésére fordíthassa.

Mindenkinek paradicsomi állapotokat kívánunk!