A tarack nem a kertészek kedvence, ebben azt gondolom egyetérthetünk. Sőt, kifejezetten elkeserítő, amikor felüti a fejét a kertben. Mint ahogyan az is igazságtalan, hogy miközben folyamatosan azon dolgozunk, hogy még jobb élete legyen a növényeinknek, és persze minél bőségesebb és finomabb termésük, a kertünkben a tarack fejlődik csak igazán, ami pedig semmilyen törődést nem kapott tőlünk, sőt! De szerencsére a tarack elleni küzdelemhez is fel vagyunk vértezve tippekkel!

Erre figyelj a tarack megjelenésekor

A tarackkal nagyon kell vigyázni. Ha ugyanis ásóval és kapával támadunk rá, azt a tarack még bíztatásnak is veszi, és mivel felbőszítettük, még jobban elszaporodik a kertünkben. Szerencsére azonban a taracknak is megvan az ellenszere, de készüljünk fel, hogy a küzdelem hosszú és állandó lesz.

Azonban arra figyeljünk oda, hogy amennyiben a tarack folyamatosan felüti a fejét a kertünkben, az mindig azt jelzi, hogy valami nincs rendben. Az ok lehet vízhiány, tápanyaghiány, rossz minőségű talaj, de akár túlöntözés is. Így hát fontos lépés a harcban, hogy megállapítsuk, vajon mit jelez a tarack jelenléte.

A tarack, teljes nevén a tarackbúza, vagyis az Elymus repens, egy igazán ellenálló és nagyon erőszakos gyomnövény. A mérsékelten meleg éghajlatot kedveli, de bárhol képes jól érezni magát és szaporodni. A talajban vékony tarackokat fejleszt, amelyeknek minden rügyéből új hajtás nőhet ki.

A talajon sarjcsomókat képez, elfekszik, így elvéve a fényt az alatta élőktől. Egy anyanövény több ezer klónt is létrehozhat, és akár több tízméteres szár- és gyökérrendszert képes növeszteni, behálózva így az egész talajt. Sajnos az egyszikű gyomirtók nem válnak be ellene, és ha erős vegyszert használunk, akkor vele együtt minden mást is kipusztítunk. Jó megoldás, ha felássuk a kertet, azonban ezt nagyon alaposan kell elvégeznünk, mivel ha nem szedjük ki az összes gyökerét, akkor az eldarabolt gyökerekből még több tarack fog nőni.


tarack

A tarack megjelenése során fontos rájönni, mi nem működik jól a kertünkben. Fotó: Shutterstock


A tarack pedig nem jó barátja a növényeinknek, hiszen elnyomja a növényeinket, és olyan toxikus anyagokat termel, amelyek gátolják a növények fejlődését, hiszen nem képesek nitrogén felvételére a tarack miatt. Ezt a jelenséget allelopátiának nevezik.

A tarackkal kapcsolatban van jó hírünk is, de az nem a kertünkkel kapcsolatos. A tarackot régebben vizelethajtóként alkalmazták, de hasznos lehet hólyaghurut és vesekő esetén is. A népi gyógyászatban sikerrel alkalmazták köhögés és légcsőhurut ellen. Külsőleg is hatásos, hiszen hámosító és jó eredményeket lehet vele elérni a pattanásos bőr kezelésében. Ennyi és nem több a tarackkal kapcsolatos jó hírek sora.

Így szabadulj meg a taracktól

A taracktól igazán nehéz megszabadulni. Azonban, mivel ősszel amúgy is sort kell kerítenünk a kert alapos felásására, kössük össze a kellemest a hasznossal. Szedjük ki ilyenkor a tarackbúzát ásóval vagy csákánnyal a földből. Ügyeljünk rá, hogy a tarackot a teljes gyökérzetével együtt kell eltávolítani, mert ha csak elvágjuk, azt remekül túléli. Sőt, még a komposztban is képes új életre kelni, úgyhogy a fel nem használható zöldhulladékkal együtt tegyük zsákba, és úgy szabaduljunk meg tőle.

A tarack a füvünket is képes tönkretenni,  de mivel éppen úgy egyszikű növény, mint a gyepet alkotó pázsitfüvek, gyomirtóval nem tudjuk kiirtani a pázsitból. A legjobb megoldás ellene, ha gyomirtó ásóval kiemelünk egy taracktövet és megpróbálunk minél több sarjat kitépni a földből. A hosszútávú megoldás azonban az, ha a gyep azon területeit, ahol a tarack található, teljesen felássuk, és minden egyes tarackot eltávolítunk belőle. Ezután pedig fűmaggal vetjük be az üressé vált területet.

Azonban, ha nagy mértékben szaporodott el a tarack a kertben, nem elég felásni a területet, hanem fel kell szántani. A fertőzött talaj teljes felső rétegét el kell távolítani, és ezután fel kell ásni jó alaposan a teljes területet. Majd füvesítés előtt használatos gyomirtóval kell kezelni a területet, és ezután el kell végezni egy alapos talajfertőtlenítést. A gyep, vagy a növények újratelepítésével várjunk legalább két hetet a gyomirtó miatt.

Fekete fóliával is lefedhetjük a tarackkal fertőzött területet, de így nemcsak a tarack, hanem minden más is ki fog pusztulni, ami a fólia alatt volt. A magaságyás kiváló megoldást nyújthat a tarack ellen, persze csak akkor, ha nem a kerti földdel töltjük meg, amiben már benne van a tarack. 

A tarackkal tehát nehéz felvenni a harcot, de vannak módszerek, amelyek segítenek.