A cikk előző részében átbeszéltük a legfontosabb tudnivalókat a magaságyásról, érintettük a legalapvetőbb kérdéseket, mint a kinek és miért érdemes belevágni az építésbe, valamint javaslatot tettünk az elméleti felkészüléshez. Folytassuk tehát a mezőgazdaság különböző területein dolgozó interjúalanyaim gyakorlati tapasztalataival.

Költségvetés

Magaságyásuk a mérete miatt nem mondható átlagosnak, így természetesen ennek költsége sem volt alacsony, mivel a faanyag ára szinte napról napra emelkedik, köszönhetően az állami támogatásoknak és a Covid-helyzetnek is, jelenlegi anyagköltsége kb. százezer forint. Fontos megemlíteni, hogy ebbe a komposzt, a szerves hulladék és a saját családjuk munkája sincs beleszámolva.

Gyakorlati megvalósítás, eszközök

A munka és család mellett, több szorgos és fizikailag nehéz hétvége alatt elkészült magaságyásuk kb. 80-90 cm magas, külső mérete pedig 5x3 méter. Mivel pontosan ekkora területet akartak felhasználni veteményesnek, így ez szabta meg a méreteket. Alapvetően ettől kisebb jellemző, ennek főként anyagi okai is vannak. Beszerzett eszközök: faanyag (20x5 cm fenyőpalló), lazúr festék, szivárgó lemez, csavarok. Nem megvásárolható: ügyesség, jártasság a barkácsolásban.

Úgy tervezték meg, hogy a magaságyás alját szabadon hagyták. Ennek célja az volt, hogy érje a talajt, mivel így a talajban élő giliszták, mikrobák azonnal be és fel tudjanak jutni. A fenyőpallót méretre vágták, csiszolták, lazúrral 3 rétegben festették. A palló nemcsak csavarral van rögzítve, hanem be is van csapolva, így statikailag jobban tart, és néhány év múlva is ugyanolyan stabil lesz.

magaságyás

Úgy tervezték meg, hogy a magaságyás alját szabadon hagyták

A magaságyást belülről szivárgó lemezzel borították (barkácsáruházakban kapható). Ezt azért javasolják, mert így a fa kisebb eséllyel vagy sokkal lassabban korhad el, nem érintkezik közvetlenül a magaságyás földjével. Fő szempont volt még, hogy a napsugárzás ne közvetlenül érje a termesztőközeget, tehát a faanyagon keresztül ne szárítsa ki a benne lévő földet. Éppen ezért például a betont nem ajánlják a fa helyettesítésére, mert az jobban elszívja a nedvességet a földből.

Gyakorlati megvalósítás, rétegek

A szakirodalom szerint a magaságyás aljára nagyobb fadaraboknak, majd aprított fának kell kerülnie. Ezt követi a komposzt és a termőtalaj. Nekik az udvarban volt szerves hulladék, például levágott nád, valamint gallyak, amit nem tudtak a kandallóban eltüzelni, így azokat helyezték legalulra, kb. 30 cm rétegben. Tíz éve gyűlt konyhai és udvari hulladékot tartalmazó komposztjukat most kitermelték, ez adta ki a legnagyobb mennyiséget. A legtetejére zsákos virágföldet vásároltak, kb. 15 cm rétegben kijuttatva. A hulladéktermeléstől eltekintve ezt találták a legbiztosabb módszernek a gyommagmentesség miatt.

magaságyás

A fenyőpallót méretre vágták, csiszolták, lazúrral 3 rétegben festették

Növények és egyéb javaslatok

Utólag nézve növényeiket talán sűrűre ültették, de szerették volna a helyet maximálisan kihasználva minél több zöldség- és fűszernövényt kipróbálni. A szaporítanyagokat egy helyi termelőtől vásárolták, és végül paradicsom, petrezselyem, zeller, spenót, dughagyma, paprika, padlizsán és sóska vetésére vagy palántázására került sor.

Veteményesben is használható biológiai gombaölő készítményt juttattak ki egy alkalommal, egyéb növényvédelmi kezelésre nem volt szükség. Néhány levéltetűt, természetes ellenségként katicát, valamint ugróvillásokat figyeltek meg. Jelentős gyomosodási probléma nem lépett fel, amit véleményük szerint a jól megválasztott földnek is köszönhetnek.

magaságyás

Ez a magaságyás a mérete miatt nem mondható átlagosnak, így ennek költsége sem volt alacsony

Palántázás után a kerti fűnyírásból származó szerves anyagot, illetve szalmát takaróanyagként használták. A takaróanyagokról annyi biztos mindenkinek ismerős, hogy számos pozitív hatása ismert, már ha csak a gyomelnyomó képességét is vesszük figyelembe.

A folytonnövő paradicsomnak készítettek támrendszert is, és már a téli időszakra készülve, kerti berendezésüket tervezik majd továbbépíteni egy üvegházszerű rátéttel. Úgy gondolják, a magaságyás megannyi lehetőséget rejt magában, így javaslatuk szerint mindenképp úgy érdemes tervezni, hogy akár télre is legyen majd betakarítanivaló.

magaságyás

Mindenképp úgy érdemes tervezni, hogy akár télre is legyen majd betakarítanivaló

Bízom benne, hogy e cikk olvasása során kedvet kaptatok egy kis kertészkedéshez, a családi munkához és tervezgetéshez vagy az elhanyagolt kerti berendezés újjáélesztéséhez. Csatlakozzatok online csoportokhoz, merjetek kérdezni, vagy mondjátok el tapasztalataitokat, hisz nincs is jobb, mint a saját szüretelést a családi asztalra tenni.