Júliusban se mondj le a vetésről, hiszen nagyon sok finom zöldség lesz a jutalmad! Mutatjuk, mit és hogyan érdemes ilyenkor elvetned!
Erre ügyelj a másodvetés során
Így hát itt az ideje a másodvetésnek, amikor olyan zöldségféléket vethetünk, amelyek még az őszi fagyok előtt betakaríthatók. Azonban nem mindegy, mit és hogyan vetünk, hiszen most különösen fontos, hogy az elvetett magok gyorsan kikeljenek és gyors növekedéssel kifejlődve időben betakaríthassuk őket.
Hogy bőséges legyen a termés, először is gondoskodnunk kell az ágyásokról a másodvetés előtt. Nagyon fontos, hogy tisztítsuk meg alaposan a kiürült ágyásokat és távolítsunk el belőlük minden gyomot és növényi maradványt. Alaposan kapáljuk fel a földet, és frissítsük fel a talajt.
Erre a célra a kötött agyagtalajokon folyami homokot, vagy érett komposztot, a laza homoktalajokon rostos tőzeget, komposztot, vagy érett istállótrágyát kell használni. Azt, hogy ezeket a talaj minél inkább felvegye, elő tudjuk segíteni négyzetméterenként 5-10 dkg nitrogén tartalmú műtrágya kiszórásával.
Ezután ássuk fel a talajt, lazítsuk fel alaposan, majd keverjük össze a talajjavító anyaggal és a műtrágyával. Ne legyenek rögök sem az ágyásban, azokat is egyengessük el, hogy a kis magoknak szabad útjuk legyen a fejlődés felé. Ami pedig még nagyon fontos, hogy az öntözésről most tényleg nem szabad elfeledkeznünk, hiszen az időjárás ilyenkor már jóval melegebb, mint tavasszal.
Ezeket a zöldségeket érdemes másodvetésként elvetned
Fontos, hogy ilyenkor már jóval kevesebb idő áll a zöldségek rendelkezésére, mint tavasszal. Ezért olyan fajtákat válasszunk, amelyek rövid tenyészidejűek, és jól tűrik a kánikulát, de az őszi hirtelen hőcsökkenést is képesek elviselni. Az pedig már csak a hab a tortán, ha olyan fajtákat választunk, amelyek a különféle betegségekkel szemben is ellenállók.
Ha tudod a titkokat, sikeres lesz a júliusi másodvetés. Fotó: Shutterstock
- Az uborkát érdemes júliusban elvetni, de másodvetésként a legjobb a fürtös, berakó fajták választása. Azonban arra ügyeljünk, hogy rengeteg vízre van szüksége, így csak akkor vessük, ha ezt meg is tudjuk adni neki. Minden második héten adjunk az uborkának tápoldatot. A vetésénél figyelni kell rá, hogy a sortávolság ne legyen kevesebb, mint 100-140 cm, a tőtávolság pedig körülbelül 20-30 cm legyen, hiszen az uborkának sok helyre van szüksége. A magot nem szabad túl mélyre vetni, elég csupán 3-4 cm mélységet biztosítani számára. Ne felejtsünk el az uborka számára támaszt készíteni, hogy az indák ne a földön heverjenek. Ehhez elég akár néhány ágat letűzni a földbe, és hagyni, hogy az indák felkapaszkodjanak, de akár csinos kis létrát is építhetünk neki.
- A zöldbab is alkalmas a másodvetésre. Érdemes ilyenkor a vetőmagot elvetés előtt 3-4 órára beáztatni, majd szikkadás után elvetni, és megöntözni, mert így jóval hamarabb fog kikelni. Ha zöldhüvelyű fajtákat választunk, azok nem csak hogy gyorsan ki fognak kelni, de még csak nem is szálkásak. Azonban a rendszeres öntözésről náluk sem szabad megfeledkezni.í
- A cékla esetében nagyon fontos teendő a gyomlálás. Mielőtt nekikezdünk az aprócska magok vetésének, feltétlenül gondoskodjunk róla, hogy gyomtalanított, jól átforgatott ágyásba kerüljenek. Készítsünk 40 cm-es sortávolságot, és körülbelül félujjnyi barázdákba szórjuk a magokat. Ezután fedjük be földdel, majd öntözzük meg. Mivel a magok nagyon aprók, egészen biztos, hogy szükség lesz ritkításra. Ezt akkor tegyük meg, amikor a kikelt növények elérik az 5-6 cm-es magasságot. Ekkor a tőtávolság 10 cm legyen.
- A varázslatosan édes csemegekukorica is kiváló lehetőséget nyújt a másodvetésre. Ráadásul még árnyékot is ad, akár a kertben játszó gyerekeknek is. A kukorica nem válogatós, így bármilyen talaj megfelelő a számára. A kukoricának sok tápanyagra és gazdag, nedves talajra van szüksége a megfelelő fejlődéshez. Érdemes tehát a földjét a vetés előtt érett trágyával gazdagítani. Érdemes egészen július végéig folyamatosan vetni, így egész nyáron dúskálhatunk a finom főtt kukoricában. Egy helyre két szemet vessünk, körülbelül 4 cm mély fészekbe. Az egyes tövek között hagyjunk 70 cm-es sor-, és 35-45 cm-es tőtávolságot. A kukorica vízigényes növény. A növekedési időszakában van a legnagyobb szüksége az öntözésre. Minél melegebb az időjárás, annál többször kell öntöznünk. Fontos még, hogy rendszeresen gyomtalanítsuk, melyet jelentősen megkönnyít, ha a tövek közötti területet mulcsozzuk.
- Ha sárgarépából is szeretnénk még, akkor mindenképpen rövid tenyészidejű karotta fajtát válasszunk, melyeket a legjobb, ha vetőszalagra ragasztva ültetünk el. Így legalább megússzuk az egyelést, ráadásul jóval kevesebb vetőmagból érjük el a kellő mennyiségű termést.
- A most vetett sóska és spenót akár ősszel, vagy jól betakarva kora tavasszal, első zöldségként kerülhet az asztalra. Az új-zélandi spenót bár hasonlít a hazai spenótra, nem áll vele rokonságban. Levelei vastagok és húsosak, ráadásul nincs semmilyen kártevőjük, így ha elvetjük, szinte teljesen biztosak lehetünk a sikerben. De ha biztosra szeretnénk menni, akkor ne magként vessük, hanem gyökeres palántákat ültessünk el. Olyan helyet válasszunk számára, amelyet behálózhat. Kedveli a tápanyagokban gazdag földet, és levelei a szárazságot is jól tűrik. Ám ha igazán szép termést szeretnénk, öntözzük rendszeresen. A hazai spenót ilyenkor már általában felmagzik, így nem alkalmas a fogyasztásra, ellentétben az új-zélandi spenóttal, melynek leveleit egész nyáron és ősszel lehet fogyasztani.
- A póréhagyma magjait 2 cm mélyen vessük el, és tartsunk 25 cm sortávolságot. A kikelt növényeket ritkítani kell, hogy kellő hely jusson a póréhagymának a fejlődéshez. Az 5 cm nagyságú póréhagyma növény esetében 10–15 cm tőtávolságot hagyjunk. Ha meg szeretnénk növelni a póréhagyma fehér részét, akkor a tenyészidő felénél töltsük fel a vetési árkokat földdel. Figyeljünk arra is, hogy a póréhagyma nagyon igényli a vizet, így rendszeres öntözésre van szüksége. Ezen kívül még a fényre is nagy szüksége van, így ne a kertünk egyik árnyékos részét nézzük ki neki. Azonban augusztus után már nem szükséges öntözni. A betakarítása pedig akár késő ősszel is megtörténhet, így akkor is friss zöldséghez jutunk, amikor már jóval szűkebb a kínálat.
- Júliusban ültethetjük el a káposzta palántákat. A fejes káposzta fényigényes növény, ezért fontos, hogy a kert világos részét válasszuk ki a számára, és mivel a tápanyagban és humuszban gazdag, jó vízellátású, porhanyós felső talajrétegű talajokat kedveli, adjuk ezt meg neki. Nagyon tápanyagigényes növény, így enélkül nem fog kellő módon fejlődni, de annak ellenére, hogy sok nitrogénre van szüksége, ha túl sokat kap, azzal rosszabb minőségű káposztánk lesz, így ügyeljünk a mértékre. A káposzta emellett nagyon vízigényes növény is, így érdemes rendszeresen öntözni, mert így jóval nagyobb lesz a feje. A palántákat 50x50 cm-es tőtávolságra ültessük, hogy legyen kellő hely a fejeknek.
Sikeres másodvetést és bőséges termést kívánunk!