A szamócaültetésre a legjobb időpont július vége és augusztus közepe. Így, ha nem sietünk, jövőre lemaradunk a szamócáról. Az új palánták ültetését is ekkor érdemes elvégezni, illetve az átültetést is. A szamócát ugyanis a szakemberek szerint 3 évenként át kell telepíteni, hogy igazán szép és bőséges termést hozzon.

Erre ügyeljünk a szamóca ültetésnél

1. Ha bőséges termést szeretnénk, akkor gondoskodjunk róla, hogy a szamóca olyan helyre kerüljön a kertünkben, ahol legalább hat órán át közvetlen napfény éri. Ne érje azonban szél, így védett, napsütötte helyet keressünk neki.

2. Fontos a szomszédság is, mivel a szamóca érzékeny a verticillumos fertőzésre, így ne ültessük  paradicsom, paprika, burgonya, krizantém, tojásgyümölcs után, viszont ültethetjük káposzta, sárgarépa, saláta, zöldbab vagy zöldborsó után az ágyásba.

szamóca ládában

A szamócát akár az erkélyen is nevelhetjük. Fotó: Shutterstock

3. Fontos, hogy alaposan készítsük elő a talajt. Kapáljuk fel, és távolítsuk el a gyomokat, majd mielőtt áttelepítenénk a szamócát, távolítsuk el róla az elszáradt, beteg leveleket.

4. A szamóca a laza, levegős talajt kedveli, ezért fontos, hogy lazítsuk fel a talajt ültetés előtt. A legjobb, ha ehhez jó mélyen felássuk a talajt, majd kiszedjük az összes gyomnövényt.

5. Fontos, hogy a szamócának kiásott gödör kétszer akkora legyen, mint maga a növény gyökérzete.

6. Az ültetésnél vigyázzunk a mélységre, mint az átültetés, mind a palánták elültetése esetén, hiszen nem szereti a szamóca, ha túl mélyre ültettük.

7. Ha már elfogytak a megfelelő helyek a kertben, a szamócát akár konténerbe, vagy magaságyásba is ültethetjük. Ez azért praktikus, mert így teljes mértékben gondoskodhatunk számára az ideális talajról.

8. Hogy jól fejlődjön a szamóca, ültessük 35 cm-es tőtávra és 70 cm-es sortávra.

9. Figyeljünk rá, hogy az ültetés során a gyökerek ne legyenek összetekeredve, majd az ültetést követően enyhén nyomkodjuk meg a talajt.

10. Érdemes érett komposztot is tenni a földbe, hogy a növények jól fejlődhessenek.

11. Az ültetés után alaposan öntözzük meg a szamócát. Takarjuk mulccsal, hogy tiszta maradjon és ne száradjon ki olyan hamar.

12. Fontos, hogy nyáron lombtrágyázzuk a szamócát. Arra is ügyeljünk, hogy a szamóca nagyon is kedveli a vizet, így folyamatos öntözést igényel.

13. Előfordulhat, hogy a lomblevelek levélfoltossággal fertőzöttek. Ezesetben a szüretet követően vágjuk le és semmisítsük meg az összes levelet.

14. Ha a szamócát magaságyásba ültetjük, úgy meg tudjuk védeni őt a meztelencsigáktól is, amelyek nagy kedvvel falatoznak belőle.

15. Az erkélyen nevelhető szamócák nagyon sokáig látnak el minket finom gyümölccsel. Akár a korlátra akasztva is termeszthetjük, így sok helyet takaríthatunk meg. Nagyon fontos a vízelvezetés. Mivel a szamóca kis gyökérlabdával rendelkezik, egy 25-30 cm átmérőjű és 20 cm mély cserép is tökéletes számára, azonban ügyeljünk rá, hogy rendszeresen öntözzük és soha ne pangjon benne a víz. Laza, agyagos ültetőkeverékbe ültessük úgy, hogy egy tőnek legalább 60 cm helye legyen.

Így metsszük a szamócát, hogy bőségesen teremjen

Nagyon fontos, hogy a metszésről se feledkezzünk meg a szamóca esetében.

1. A virágzás és a szüret között távolítsuk el az ostorindákat. Ezek ugyanis később le tudnak gyökeresedni, így elvonják a növénytől a tápanyagot. Az első indák virágzás kezdetekor jelennek meg, de intenzíven a szüret utáni időszakban kezdenek el nőni.

2. A szüret után szabaduljunk meg a lomblevelektől is, így nagyban segítjük, hogy ne támadják meg betegségek a szamócát. A letermett szárakat is távolítsuk el ilyenkor.

4. Mivel a metszést követően újra kinőnek az indák, azokat ismét távolítsuk el.


5. Ha szaporítani szeretnénk a szamócát, szedjük fel az indanövényeket, majd ültessük el őket, és pár héten belül meg fognak gyökeresedni.

Ismerd meg a szamócát, ami nem eper

Az erdei szamóca vagy más néven földi eper, Magyarországon is őshonos növény. Sokan nevezik epernek, aminek az is lehet az oka, hogy nagyon sok boltban is tévesen eperként szerepel, pedig a neve szamóca.

virágzik a szamóca

A szamóca nem eper. Fotó: Shutterstock

Szárított levelét különféle teakeverékekhez keverik, gyümölcsét frissen is fogyaszthatjuk, ízét pedig fokozhatjuk porcukorral, vagy tejszínhabbal. Kiváló dzsemnek és sütemények készítésére is használjuk, de a belőle készült fagyi is sokak kedvence. A szamóca a mérsékelt klímájú földrészeken mindenütt elterjedt.

Ezért egyél sok szamócát

Nem véletlen, hogy a szamóca színe és formája is nagyon hasonlít a szívünkre, hiszen igazán jót tesz neki a fogyasztása. A szamócában rengeteg C-vitamin, mangán, réz, kálium és jód található. Fogyasztása segíti az emésztést, csökkenti a székrekedés előfordulását, és a daganatos betegségek kialakulását is. Nagyon sok antioxidáns van benne, flavonoidok, tannin és egyéb fitonutriens, melyek segítik az immunrendszer megfelelő működését, és gyulladásgátló hatásuk is van.

A kismamák számára is fontos, hogy sok szamócát fogyasszanak, hiszen magas foláttartalma hozzájárul az egészséges magzati fejlődéshez, és csökkenti a súlyos fejlődési rendellenességek rizikóját. A szamócában található tápanyagok segítenek megőrizni a vérerek rugalmasságát, és segítenek megakadályozni, hogy a vérerek falán úgynevezett plakkok alakuljanak ki, melyek gátolják a megfelelő véráramlást.

A szamócának, feltéve ha nem porcukorral, vagy tejszínhabbal fogyasztjuk, alacsony a kalóriatartalma, és zsírszegény, így diétázok is fogyaszthatják. A szamóca ezen kívül a vérnyomást is segít szabályozni, főleg a benne lévő káliumnak, magnéziumnak és C-vitaminnak köszönhetően.

Sőt, még a vércukorszintünkre is jó hatással van, hiszen megakadályozza a hirtelen vércukorszint emelkedéseket és csökkenéseket. Kiváló hatása van ezen kívül a memóriára is. Így hát semmi esetre se felejtsünk el szamócát ültetni a kertbe, és azután jóízűen elfogyasztani azt!