A TikTok legújabb őrülete nem tánckihívás vagy főzős videó, hanem egy különös vita: lehet-e érezni a rovarok szagát? Egy pár posztja robbantotta ki a vitát, ahol egyikük határozottan állította, hogy érzi a katicabogarak illatát, míg a másik ezt teljes képtelenségnek tartotta.
A kommentelők sem fukarkodtak a beszámolókkal: van, aki a hangyák szagát a paradicsomszárhoz hasonlította, más „kék sajt és golyóstolltinta" keverékeként írta le. Egy különösen érzékeny felhasználó pedig arról panaszkodott, hogy „érzi a csótányokat", amit „a világ legrosszabb szuperképességének" titulált.
A tudomány azonban komolyan veszi a kérdést, és magyarázattal is szolgál rá. Az emberi szaglás különösen összetett: több száz különböző receptor érzékeli a szagmolekulákat, és az emberek többsége rendelkezik ezek nagy részével, de valószínűleg nem az összessel. Egyes receptorok hiányozhatnak, mások megismétlődhetnek vagy akár hibásak is lehetnek. A DNS-ben található mutációk megváltoztathatják ezek működését. Lehet, hogy nekünk ugyanaz a receptorunk van, de eltérő érzékenységgel működnek. Ezért fordulhat elő, hogy míg valaki megérzi a katicabogarat, más nem. Ugyanezért érzik egyesek a koriandert szappanszagúnak, míg mások kellemesnek.
És igen, a rovarok tényleg bocsátanak ki szagokat – legtöbbször önvédelemből vagy párkeresés céljából. Néha pedig nem is magát a rovart, hanem annak ürülékét érezzük – különösen igaz ez csótányok esetében.
Röviden: a rovarok szagának érzékelése egyénenként eltérő lehet, de az tény, hogy a legtöbb rovar valóban szagokat termel, és vannak, akik képesek megérezni ezeket. Sok tényező befolyásolhatja, hogy mit és milyen intenzíven érzékel valaki, azonban mivel a rovarok rengeteg különböző illatanyagot bocsátanak ki, teljesen logikus, hogy egyeseket megérezhetünk, másokat pedig nem – mondja erről Robert Mitchell, a Penn State Egyetem entomológusa.
Forrás: nationalgeographic.com
Indexkép: Shutterstock