Az elmúlt 10 nap alatt az ország jelentős részén már lehullott a januári havi átlagos csapadék, de vannak területek, ahol ennek a kétszerese is összejött – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) a Facebookon.

Kiemelték, hogy a tegnap érkező csapadékzóna kiadós esőt hozott, de záporok és zivatarok is előfordultak. A legtöbb eső a Dél-Dunántúlon–Balaton–Budapest tengely mentén esett.

A fővárosban lehullott, Pestszentlőrinc mérőállomáson mért, 28 mm csapadék valószínűleg új napi rekord is lesz – tették hozzá.

24 óra alatt a legtöbb csapadékot Babócsán mérték.

Dobogókőn pedig havazott:

Az előrejelzés szerint vasárnapig marad a csapadékos idő, péntektől pedig egyre többfelé válthat halmazállapotot, így havas esőre, havazásra is számítani kell.


"A vízgyűjtő területeken lehulló csapadék a nagy folyóink szempontjából a meghatározó, és nem az, ami Magyarország területén esik. Eszerint pedig a kelet-európai országokban és a hegyekben, tehát főleg a kárpátaljai vízgyűjtő területeken esik több csapadék most és a következő napokban" – elemezte a helyzetet Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az InfoRádióban.

Hozzátette, hogy amíg a Tiszán a körülbelül egyméteres vízszintemelkedés a napokban nem hoz magával árvízvédelmi készültséget, addig a mellékfolyókon – így például a Krasznán, a Túron, a Fehér-Körösön – megközelíti majd az elsőfokot a vízszint a következő napokban. A Sajón, a Tarnán és a Zagyván az elsőfokot meghaladó vízszintekre kell számítani.

Bodrog kapja a legkomolyabb mennyiségű csapadékot az előrejelzések szerint, ott akár másodfokú árvízvédelmi készültség is lehet – emelte ki.

Siklós Gabriella közölte azt is, hogy mind a Balaton, mind a Velencei-tó 20 centiméterrel magasabb, mint a minimális vízállások idején.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Shutterstock