A tárcavezető kiemelte: a vidékfejlesztési program keretében eddig 35 milliárd forint beruházási támogatást ítéltek meg a borászatoknak. Hozzátette: az idén januárban megnyílt, 50 milliárd forintos keretösszegű, élelmiszer-feldolgozást támogató felhíváson belül 10 milliárd forintot különítenek el borászati üzemek fejlesztésére, amelyre eddig mintegy 400 kérelem érkezett 26 milliárd forintos fejlesztési igénnyel, a döntés ősszel várható.

Közölte: tavaly 5,2 millió mázsa szőlőből mintegy 3,6 millió hektoliter bor készült, ami 2017-hez képest 14 százalékos, az elmúlt 5 év átlagához képest 21 százalékos emelkedést jelent, az idei évben pedig a tavalyihoz hasonló rekord mennyiségű termés várható.

A minisztérium intézkedései közül kiemelte a zöldszüreti intézkedést, valamint a borlepárlási támogatást, melyek célja a borpiac stabilitásának megőrzése, az árak hirtelen csökkenésének megakadályozása.

bor

Tavaly 5,2 millió mázsa szőlőből mintegy 3,6 millió hektoliter bor készült – fotó: somloijuhfark.hu

Nagy István szólt arról is, hogy a Somló, bár Magyarország legkisebb borvidéke, de ismertsége, turisztikai vonzereje messze túlmutat területi nagyságán. Mint mondta, a somlói borokat méltán nevezhetjük gyógyboroknak, hiszen javítják az étvágyat, a kutatási eredmények egyértelműen kimutatják egészségvédő hatásukat.

Szabó Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) külkapcsolati igazgatója azt emelte ki, hogy a borlovagrendek fontos feladata a kulturált borfogyasztás terjesztése, valamint a magyar borok külföldi népszerűsítése. Mint mondta, a külföldiek a különleges magyar borokat keresik, ezért van perspektívája a Juhfarknak is. Az egynapos rendezvény borlovagok avatásával és zenei programokkal folytatódik.