Van jövője a magyar mezőgazdaságnak, benne az állattenyésztésnek, így a strucctenyésztésnek is, hiszen az ezekből az állatokból előállítható különleges termékek a hazai és a külpiacokon is egyre növekvő érdeklődésre számíthatnak – hangsúlyozta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Hajdúnánáson tartott Strucc szakmai napon, szombaton.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Hajdúnánáson

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Hajdúnánáson – fotó: Fekete István

Farkas Sándor elmondta, hogy az új támogatási ciklusban is kiemelt figyelmet fordítanak az állattartással foglalkozó gazdálkodók támogatására.

AzÁllattartó telepek fejlesztésének támogatása" című felhívás esetén az elnyerhető támogatási összeg minimum 200 millió, maximum 5 milliárd forint, az „Állattartó telepek megújításának támogatása" című felhívás esetén pedig az elnyerhető maximum összeg 200 millió forint.

Ezek a felhívások az állattartó telepek széles köre számára nyitottak lesznek, így a strucc- és emutartók is pályázhatnak majd.


strucc

Strucc levágatására és húsának értékesítésére Magyarországon a kistermelőknek is lehetőségük van – fotó: Fekete István

Ismertette, hogy az Európai Parlament és a Tanács az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló rendelete a futómadarakat a „tenyésztett vad" kategóriába sorolja, levágásuk alapvetően a „háziasított patás állatok" kategóriájába nem tartozó egyéb szárazföldi emlősökkel azonos módon történhet.

A miniszterhelyettes szerint ez azért fontos, mert az uniós szabályozás, bizonyos feltételek teljesülése esetén, megengedi a tenyésztett vad származás helyén történő levágását, elsődlegesen az állatok kímélete, valamint az állatokat kezelő személyzet védelme érdekében.

strucc

Az Európai Parlament és a Tanács a futómadarakat a „tenyésztett vad" kategóriába sorolja – fotó: Fekete István

Strucc levágatására és húsának értékesítésére Magyarországon a kistermelőknek is lehetőségük van. Jelenleg Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Pest, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben van futómadarak vágására engedélyezett vágóhíd vagy szúrópont.

Összesen 11 létesítmény vág, illetve darabol futómadarat, ezeken felül 6 létesítmény számára engedélyezett a feldolgozás – tájékoztatott.

Hirdetés –gordius

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!