Magyarország legkisebb történelmi borvidéke márciustól kezdi meg felkészülését az ökológiai gazdálkodásra való áttérésre. Az átállást négyéves képzés előzi meg a hegyközség szervezésében hazánk egyetlen, kifejezetten fenntarthatósággal foglalkozó önálló intézménye, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) és a Biocont Kft. közreműködésével – írja az ÖMKi közleménye.

A folyamat eredményeként Magyarország olyan történelmi borvidékkel gazdagodik, amelyen itthon úttörő módon egységesen ökológiai módon termelnek borszőlőt.

A bio népszerűsége megállíthatatlan: Európában már közel 400 ezer mezőgazdasági vállalkozás foglalkozik biotermeléssel a legutóbbi, 2017-ben végzett felmérések szerint. A biobor-ágazat különösen gyorsan növekszik.

Bő tíz év alatt megnégyszereződött a bioszőlő-területek nagysága a világon, a bioborok piaca pedig becslések szerint 2022-ig akár 12-15 százalékkal is nőhet nemzetközi szinten.

Nagy-Somló

A Nagy-Somló lesz az első olyan történelmi borvidék Magyarországon, amelyen egységesen ökológiai módon termelnek borszőlőt

"Bízunk benne, hogy Nagy-Somló kezdeményezését követve egyre több borvidék látja meg a potenciált az ökológiai szőlőtermelésben itthon is” – mondja a Nagy-Somló Borvidék tavaly november végén meghozott döntése kapcsán dr. Drexler Dóra, az átállást fenntartható talajápolási módszerek oktatásával támogató ÖMKi ügyvezetője.

A négy éven át tartó képzést a Hegyközség a somlói szőlészeknek szervezi, akik ennek részeként megkapják az öko minősítésű szőlőműveléshez és borkészítéshez szükséges tudást, növényvédelmi bemutatókon, tanulmányutakon, terepbejárásokon vesznek részt. Az átállási folyamat várhatóan 2023 januárjában kezdődik, amelynek végén, 2026-ra ökológiai tanúsítványt kaphat az első hazai egységesen organikus borvidék.

Dexler Dóra

Dr. Dexler Dóra: "Bízunk benne, hogy Nagy-Somló kezdeményezését követve egyre több borvidék látja meg a potenciált az ökológiai szőlőtermelésben."

“A kezdeményezés hatására és a tanúsítvány birtokában a somlói szőlészek és borászok jelentős nemzetközi marketingelőnyhöz jutnak, a fenntartható művelési móddal pedig történelmi tájunkat védjük, fokozva annak biológiai sokféleségét.

Mindeközben a fogyasztók továbbra is a lehető legjobb minőségben termelt, szermaradékmentes somlói borokat élvezhetik” – összegzi a döntés előnyeit Baráth Sándor, a Nagy-Somlói Borvidék Hegyközségének elnöke.

A fenntartható talajápolási technológiákkal az ÖMKi azoknak a szőlészeteknek is kínál alternatívát, akik még nem ökológiai módon termelnek, de szeretnék óvni a talajt az eróziótól, a felesleges gyomirtószer-használattól, és fenntartható alternatívát keresnek a gyomszabályozásra.

szőlő

Baráth Sándor: "A tanúsítvány birtokában a somlói szőlészek és borászok jelentős nemzetközi marketingelőnyhöz jutnak."

“Az Élő Sorköz magkeverék valóban életet visz a szőlőbe. Hatéves kutatás eredményeként őshonos fajokból – fehér here, komlós lucerna, lándzsás útifű, szarvaskerep, tarka koronafürt, vadmurok – állítottuk össze, és ma már bárki számára elérhető. Támogatja a biológiai sokféleséget, növeli a terület természeti értékét, csapadékos időben is átjárhatóan tartja a sorközöket az ültetvényben, javítja a talaj minőségét, és több évig fennmarad” – összegzi az ÖMKi kutatási eredményeken alapuló termékének előnyeit dr. Drexler Dóra. Alkalmazásához a "Talajápolás a szőlőben – fókuszban a fajgazdag sorköztakarás" című ingyenes oktatási segédanyag is letölthető a szervezet honlapjáról.