1. Yubari King dinnye

A Yubari dinnye egy prémium dinnyefajta, amely Japán Yubari nevű városából származik. Ezt a gyümölcsöt műalkotásként kezelik, 100 napig dédelgetik sárgadinnyéiket a gazdák, hogy a legmagasabb piaci áron tudják értékesíteni őket.

A Yubari King kétféle Kantalup dinnye keresztezéséből született hibrid. Húszféle változata létezik. Jellemzői: tökéletesen kerek, héjának hálós mintája az ókori japán porcelánvázákat idézi, lédús húsa puha narancssárga, íze mézédes, fűszeres, kevés ananászos utóízzel. Édességfokát 4 szinten osztályozzák, és kiselejtezik azokat, amelyek nem eléggé vagy vagy pedig túl édesek.

A magokat speciális, magas vulkánihamu-tartalmú termőföldbe ültetik, de a gyümölcsök nem érintkezhetnek a talajjal, felkötözik őket. Virágzás után csak a legszebb terméseket hagyják megérni, minden tőn kizárólag egyet. Üvegházakban, magasított ágyásokban termesztik.

A hosszú érési folyamat 100 napja alatt extra törődést kapnak: minden tövet külön locsolnak, és a gyümölcsöket fehér papírtölcsérrel védik, később pedig egyenként becsomagolják őket. A farmerek fehér pamutkesztyűben masszírozzák a dinnyéket, hogy tökéletesen gömbölyded formájuk és selymes tapintásuk legyen. A gyümölcs egész évben szüretelhető. A kézi szüreten ollóval vágják le a terméseket a tövekről.

Általában éttermek vásárolják fel ezeket a dinnyéket, de a kereskedőknél 30-40 ezer forintnak megfelelő japán jenért is találunk belőlük.

2017-ben egy aukción 27 ezer dollárért, azaz 8,5 millió forintért vettek meg egy pár sárgadinnyét, 2019-ben pedig a szokásos év eleji aukción 5 millió japán jenért, azaz 14 millió forintért kelt el egy pár ebből a dinnyefajtából, amivel a Yubari King dinnye kiérdemelte a világ legdrágább gyümölcse címet.


Japánban egyébként is nagyon magas a gyümölcsök ára, a luxuscikknek számító Yubari dinnyéket pedig különösen nagy odafigyeléssel, energia- és pénzbefektetéssel termesztik. A magas ár oka a japán kultúrtörténetben és szokásrendszerben is keresendő, ugyanis az ünnepekhez kötődő ajándékozásnak a messze múltban gyökerező rítusa van: az ajándéknak királyinak kell lennie, szimbolizálva az ajándékozó jólétét.

A Yubari King dinnyék 80 százalékát ajándékként, fadobozkákban adják át a megajándékozottnak, párosával csomagolva, szalaggal átkötve, egy hivatalos tanúsítványt is mellékelve hozzájuk arról, hogy melyik kertészetben termett a dinnye és mikor a legkedvezőbb a fogyasztása.

Yubari King dinnye

Yubari King dinnye – fotó: Shutterstock

2. Ruby Roman szőlő

A Ruby Roman szőlőt szintén Japánban termesztik, kizárólag az Isikava prefektúrában, általában üvegházakban, ahol jobban kontrollálhatók a környezeti hatások. A Ruby szőlőszemeknek négyszer akkorának és jóval édesebbnek kell lenniük más szőlőszemekhez képest. A bogyók mérete minimum 20 gramm, cukortartalma pedig minimum 18% kell hogy legyen. Azaz az egyes bogyók mérete körülbelül pingponglabda nagyságú, de nem ritkák a 3 cm-nél nagyobb átmérőjű szemek sem.

Ezt a fajtát több mint 14 év alatt nemesítették tökéletesre. A termelők minden egyes szőlőszemet gondosan felügyelnek, hogy egy fürtben minden szem teljesen egyforma legyen.

A gazdák egy informatikai céggel közösen egy speciális programot is kifejlesztettek, melynek segítségével meghatározhatják, hogy éppen mennyi fényre van szükségük a szőlőszemeknek. Másik fontos tényező a hőmérséklet, amelyet az üvegházak oldalainak és tetejének kinyitásával szabályoznak. A cél, hogy minél hűvösebb és szellősebb környezetben növekedjenek a fürtök. Sok szőlőszem mindezek ellenére sem éri el a minimumkövetelményeket, ezért limitált a Ruby Roman szőlő utánpótlása a piacon.

A méreten és az ízvilágon kívül nagy jelentősége van a szőlőszemek színének is. Ha a szemek megjelenése beleesik egy szűk színskálába, akkor egy fürtöt akár 450 dollárért is el lehet adni! Az értékesített fürtök 90 százalékának piaci ára 90-140 dollár között van. Ha pedig eléri a prémium minősítést, azaz a bogyói minimum 30 gramm súlyúak, és a fürt minimum 700 grammos – évente 1 vagy 2 fürt felel meg ennek a követelménynek –, akkor azért a szőlőfürtért 1000 dollár fölötti árat is el lehet kérni! De ez csak az induló ár, ugyanis a prémium szőlőket többnyire árverésre bocsátják.

Az első Ruby Roman szőlőfürtöt 2008 augusztusában értékesítették 910 dollárét, 2020-ban pedig egyetlen fürt egy árverésen 12 ezer dollárért kelt el.

A hatalmas érdeklődésre és a rendkívül magas árra tekintettel néhány üzlet lehetővé tette, hogy akár egyetlen szem szőlőt is vásárolhatnak a különleges csemegére vágyók.

Ruby Roman szőlő

Ruby Roman szőlő – fotó: Shutterstock

3. Densuke görögdinnye

Japánban, Hokkaidó szigetén termesztik ezt a dinnyefajtát. Ébenfekete görögdinnyeként is ismert. A 2019-es árverésen fizették az eddigi legmagasabb összeget érte, 750 ezer jent (2,1 millió forintot). A dinnyék Hokkaido büszkeségei, kiválasztott földművesek termelik.

A már említett aukciók minden évben a nemes gyümölcsökkel való kereskedelem szezonjának ünnepélyes kezdetét jelzik. Az itt elkelt dinnyéket főleg éttermek vásárolják meg.

Densuke dinnye

Densuke görögdinnye – fotó: Shutterstock

4. Taiyo-no-Tamago mangó

A japán Taiyo-no-Tamago jelentése: „a Nap tojása". Az ovális alakú mangónak a szüretelés előtt legalább 340 grammot kell elérnie ahhoz, hogy leszedjék. Íze mézédes.

5. Ananász Heligan elveszett kertjéből

A Heligan Anglia egyik legmesésebb és legromantikusabb birtoka. 400 éve a Tremayne család tulajdona, és egy egészen különleges kertje van, ahol üvegházban termesztik a világ legdrágább ananászát, melyből alig néhány akad.

6. Szögletes görögdinnye

Műanyag formákban készül, akárcsak a Buddha alakú körte.

7. Dekopon mandarin-narancs

A mag nélküli, édes Dekopon a japán Kiyomi és ponkan fajták hibridje, és 1972-ben hozták létre. A gyümölcsgerezdek közti hártya olyan vékony, hogy szinte szétolvad a szájban.

8. Sekai-ichi almák

Jelentése: „a világ legjobbja". Az almákat, miközben fejlődnek, többször is lemossák mézzel.

9. Sembikiya Queen eper

Tökéletes, kézzel válogatott eper, melyet Tokióban tudunk megvásárolni.

10. Buddha alakú körte

Kínában készül, mégpedig úgy, hogy a körtét egy Buddhát formázó átlátszó műanyag formába teszik, majd a növekvő körte kitölti a rendelkezésére álló Buddha alakú teret.