Az idei csapadékos forró nyár – mint mindig egyébként – rendesen feladta a leckét a kiskert kertészkedőinek. Volt, ahol egy nap alatt lehullott a máskor havi csapadék mennyisége, másutt meg öntözni kellett a konyhakertet. Általánosságban elmondható, hogy az augusztus már a kertben is a betakarítás hónapja. Idén ugyan éppen a szélsőséges időjárás miatt még a gabona aratásával sem fejeződött be a betakarítás első fordulója, de a kertekben már javában szorgoskodnak a kertbarátok.

A paprika, paradicsom, uborka folyamatos szedése mellett már letörhetjük a csemegekukorica-csöveket, a tökfélék és a dinnyék is beérnek. Akinek fokhagymája s vörös- meg lilahagymája is van, azt is felszedheti. A vöröshagymánál azonban érdemes odafigyelni, hogy a nyaki rész záródjon, mert különben nem lesz tárolható hosszabb ideig.

Ahhoz, hogy jól behúzódjon a nyaki résznél a levele, a többi pedig le tudjon száradni, csapadékmentes napokra van szükség. A felszedett hagymát ezért még 10-12 napig érdemes a napon szárítani vagy utóérlelni, hogy a buroklevek is beérjenek, leszáradjanak, illetve megvastagodhassanak. Ezután érdemes még átválogatni a tárolásra s a rövid időn belül fogyasztásra kerülő hagymákat.

Növényvédelmi teendőink lehetősége is leszűkül, hiszen a folyamatos szedés egyébként is kizárja, illetve erősen behatárolja a védekezésre alkalmas szerek választékát a konyhakertben. Ha palántázás után nem spóroltunk a rézzel, akkor még augusztus 20-án is zöld levelek között piroslik a paradicsom. Ha a paradicsom levelei viszont már sárgulnak, leszáradnak, akkor már úgysem segítene semmilyen gombaölő vagy lombtrágya.

paradicsom

Ha elegendő rezet kapott a paradicsom, még most is zöldellik a levele – A szerző felvétele

Hasonló a helyzet a hosszabb tenyészidejű burgonyánál is. A korai krumplit viszont nem érdemes sokáig a földben hagyni, mert újra nevel apró gumókat. Babásodik – mondják a gazdák, amikor apró gumók nőnek a nagyobbakon. A hosszabb tenyészidejű burgonyákat még a burgonyabogarak lephetik el. Sajnos nemigen kapni ellenük szabadforgalmú rovarölő készítményt, mégis igyekezzünk megszabadulni ezektől a kártevőktől, hogy ne teleltessük ki a bogarakat a következő évre. Aki teheti, gyöngytyúkokkal védekezhet bio módon ellenük.

A szőlővel sem könnyebb a helyzet, mert a korai csemegefajták ilyenkor úgyszintén érnek már, esetleg a késői érésű szőlőknél kell figyelni, hogy a zsendülő időszakban is veszélyeztető szürkerothadást megakadályozzuk. Lisztharmat s peronoszpóra is napirendre kerülhet ugyan az időjárástól függően, de ilyenkor már csak kén-, illetve réztartalmú szerekkel védekezzünk az említett gombakórokozók ellen, figyelembe véve az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időket.

A szőlőmoly harmadik nemzedékével is meggyűlhet a bajunk, mert ha egy tőkén 3-4 hernyót is találunk, bizony jelentős bogyókárosítással számolhatunk. Aki elmulasztotta a július végén a telelőre vonuló atkák elleni permetezést, még augusztus elején pótolhatja, hogy ne atkagondokkal induljon a jövő év.

szőlő

Már érnek a korai csemegeszőlő-fajták – fotó: Shutterstock

Mit lehet ültetni ilyenkor?

Konyhakertben téli és őszi retekfajták közül választhatunk, esetleg átteleltetésre is alkalmas spenót- és sóskafajtákkal próbálkozhatunk, mint például a Pallagi nagylevelű sóska, amely akár 3-4 évig is helyben maradhat. Aki tehát a kertjéből szeretne szinte a hajtatott spenóttal vagy sóskával azonos időben friss leveleket szedni kora tavasszal, annak jól előkészített aprómorzsás vetőágyat kell készítenie az apró magvaknak. Különösen érvényes ez a sóska vetésére, mert ennek magjai sokáig elfekszenek, nehezen csíráznak.

Ezért fokozott figyelmet kíván a talaj előkészítése, s a vetésmélysége se haladja meg a 2 cm-t, ami viszont rendszerint a folyamatos öntözést is megkívánja, hiszen a felső réteg gyorsabban kiszikkad, ha elmaradna a már-már megszokott monszunos esőzés.

Az elmúlt időszak bőséges csapadékának eredményeként a gyomok is erőteljes növekedésnek indultak, ezért érdemes a kapát is kézbe venni. Ne hagyjuk, hogy magot neveljenek. A nedves talajból egyébként is könnyebben kigyomlálhatjuk a nemkívánatos növényeket.

Befejezésül még a szamócatelepítésről is essék szó. Augusztusban még telepíthetünk szamócát, mert a későbbre halasztott ültetésből már nemigen várhatunk termést jövőre. Ha nem tart ki a nyári esős szezon, akkor érdemes öntözéssel segíteni a jó begyökeresedésüket.