Az augusztusi időjárásunk is igen változékonyan alakult. Voltak forró, napsütéses napok és az ezeket felváltó heves esőzések, felhőszakadások, aztán a hőmérséklet is visszaesett kissé, majd visszatért a kánikula.

Az elmúlt pár napban leginkább a magas relatív páratartalom miatt volt elviselhetetlen a hőség. Ami viszont nekünk kellemetlen, az a károsítóknak kedvező, így folytatódott és folytatódik az az erős fertőzési hullám, ami tulajdonképpen az egész nyarat jellemezte. Természetesen az esős napokon a levélfelületi nedvesség is tartósnak bizonyult, több órán át tartott. Ezt pedig fokozta az augusztusra jellemző éjszakai minimum- és a nappali maximum-hőmérsékletek közötti távolság növekedése és a reggeli harmatképződés.

A nyár végének közeledtével ritka, hogy a talajok meglehetősen jó vízellátottsága segíti a növénytermesztést. Így most jó hír, hogy jó időben, jó talajmunka után, jó magágyba vethetjük el az őszi káposztarepcét.


Szükségesek a talajmunkák, az árvakeléseken szaporodnak a kártevők, betegségek

Az aratás után a tarlóhántás megtörtént, de az augusztusi esők segítségével a hántott tarlók újra gyorsan kizöldültek. Sok az árvakelés, tömegesen kelnek és növekednek a gyomok. Ezért főképp ahol repcét terveznek, egyértelmű a talajmunka szükségessége, de a többi tarló is újabb munkát kíván.

Az árvakeléseken megfigyelhetők a felszaporodó kártevők, megjelenő betegségek. A gabona esetében a pirenofórás levélfoltosság (Pyrenophora teres), a repcén földibolhák (Phyllotrtea spp.) találnak átmeneti „szálláshelyre", emellett több táblán a repcedarázs (Athalia rosea) álhernyójának rágásnyomai láthatóak, így mindkét őszi kártevőre számítani kell.

A két fő kapásnövényünk, a kukorica és a napraforgó számára kimondottan kedvezően alakult a nyári időjárás. A virágzás és termésnevelés időszakában gyakran hullott csapadék, így a növények erősek, és nagy csövekkel, tányérokkal jó termést ígérnek.

A kukoricában is terjednek a betegségek

A kukoricatáblákon a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedéke rajzik alacsony egyedszámmal. A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) kicsit később kezdett betelepedni a kukoricatáblákba, mostanra viszont lárvája ott rág a csövek végein, igen magas gyakorisággal. Ez a csővégi kártétel a behatolási kapu a fuzárium (Fusarium spp.) fertőzésénél.

Esős időszakban komoly fertőzöttség alakulhat ki, vagyis a betegség már ott van észlelési vagy gyenge szinten a táblákon. Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) egyedszáma is csökken, jellemzően már a csövek végén táplálkoznak, és folyamatos a tojásrakás.

kukorica

A fuzárium már fertőzi a kukoricacsöveket – fotó: Agroinform.hu

A napraforgóra is több veszély leselkedik

A napraforgó érését jelenleg segíti a hőség, a kaszatokban már kemény a mag, de szükség lesz a deszikkálásra. Egyre több betegségtünet mutatkozik az állományokban. A diaportés szár- és levélfoltosság (Diaporthe helianthi) terjedését az alsó levelek leszáradása mutatja. A betegség egyre magasabban található levélemeletet betegít meg.

Az alternáriás szár- és levélfoltosság (Alternaria helianthi) csak lassan terjed, azonban a csapadékos napok után a fehérpenészes szárkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum) erőre kapott. Védekezésre ilyenkor már nincs lehetőség, vagyis ha súlyosbodik a fertőzés, a deszikkálás rá a megoldás. Mindemellett a madaraktól kell még féltenünk az idei termést. Sajnos ez ellen nemigen tudunk mit tenni, csak minél előbbi betakarítás segíthet.

napraforgó

Szklerotíniás hervadás okozta tőpusztulás és súlyos madárkár – fotó: Agroinform.hu

Almában a védekezéseknél vegyük figyelembe az élelmezés-egészségügyi várakozási időt!

Az alma gyümölcsei lassan elérik a végleges méretet, és a korai fajták érése is megkezdődött. A betegségek mostanra kevésbé támadják a termést, a gyümölcsön lévő tüneteket korábbi fertőzések okozták. Így van ez a varasodás (Venturia inequalis) esetében is, ahol a fertőzöttség nem emelkedett a védett ültetvényekben, mivel a gyümölcs viaszos bevonata miatt mostanra kevésbé fogékony a kórokozó támadására. A lisztharmat (Podosphaera leucotricha) fertőzése sem változott igazán a kórokozó számára kedvező időjárás ellenére.

alma

Varasodás tünete az alma gyümölcsén – fotó: Agroinform.hu

Az almamoly (Cydia pomonella) ugyan mérsékelt számban rajzik, mégis sok az általa károsított gyümölcs, és ennek következtében magas a moníliával fertőzött gyümölcsök aránya. Ne feledjük, hogy közeledünk a szedés idejéhez, ezért a védekezéseknél vegyük figyelembe az élelmezés-egészségügyi várakozási időt.

körte

A körtét is támadja az almamoly – fotó: Agroinform.hu

A csonthéjasokat nem kíméli a monília

A csonthéjasok közül már csak az őszibarack, nektarin és a szilva szedése tart. A keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta) és a szilvamoly (Grapholita funebrana) még mindig nagy számban repül, és újabb kárt okoz. Ha kezelés mellett döntünk, itt is figyelembe kell venni az élelmezés-egészségügyi várakozási időt. A molyok rágása vagy egyéb sérülések következtében a moníliás termésrothadás (Monilinia laxa, M. fructicola) a barackot és a szilvát sem kíméli. A betegség az érés előrehaladtával rohamosan terjed, és az összeérő gyümölcsök egymást fertőzik.

A korábbi éveknél mérsékeltebben, de rajzik és tojást rak a dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa). A fejlettségében vegyes populáció folyamatosan károsítja a dió zöld burkát, majd a rothadási folyamat eléri a dióbelet is. Ha megtelepszik a kártevő, akkor védekezés nélkül közel 100%-os a kár. Azaz indokolt és időszerű a védekezés az imágók ellen.

Szőlőben jelen van a lisztharmat és a szürkepenész

A szőlőben már készülnek a szüretre. Fajtától függően már a zsendülés, érés időszakában vannak az ültetvények. A lisztharmat (Uncinula necator) továbbra is jelen van, és sajnos a korábbi évektől eltérően a bogyók még a jelenlegi fejlettségi állapotban is újabb fertőzési tüneteket mutatnak. Ehhez hasonlóan továbbra is fertőz a peronoszpóra (Plasmopara viticola), de itt már bogyón nem jelentkeznek újabb tünetek. A betegség a fiatal hajtásokat fertőzi. Ez az idei termést tehát nem veszélyezteti. Inkább a mostani enyhe telek esetén az áttelelt fertőző képletek egy jövő évi fertőzés kialakulásához vezethetnek majd.

szürkepenész (Botrytis cinerea) azonban kimondottan a bogyókat támadja. Az időjárás és a fenológiai állapot is rendkívül kedvező a kórokozó számára. Sajnos az időjárás-előrejelzés szerint a hétvégére is várható csapadék, így a fürtök védelme fontos feladat.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.