A nak.hu oldalon megjelent cikkükkel a február 28-tól kiírásra került gyümölcsültetvény pályázathoz kívánnak segítséget adni. A tájékoztatóban hasznos szakmai tanácsokat nyújtanak a telepíteni szándékozó gazdák részére, azzal a szándékkal, hogy azok a lehetőségeikhez mérten, minél szakszerűbb ültetvényeket létesíthessenek.

gyümölcsös

Az ültetvény kezdeti és későbbi éveiben is meghatározó jelentőséggel bír a szakszerű telepítés — fotó: pixabay.com

Fontos a szakszerűen megkezdett és kivitelezett telepítés

A mezőgazdaság legintenzívebb ágazata a kertészet, ami a művelőjétől a legnagyobb felkészültséget igényli. Jellemzője, hogy egységnyi területen a legnagyobb értéket állítja elő, egyik ágazata a gyümölcstermesztés. A gyümölcsültetvények képviselik a kertészeti ágazat leghosszabb életű állókultúráit, így felelősségteljes és szakmailag átgondolt döntésekre van szükség a telepítés során.

Az ültetvény kezdeti és későbbi éveiben is meghatározó jelentőséggel bír a szakszerűen megkezdett és kivitelezett telepítés, hiszen később ezen folyamatokon már nem nagyon lehet változtatni.

Mik az ültetvénylétesítés előkészítő feladatai?

Az ültetvénylétesítést érdemes megtervezni: lépésről-lépésre leírva annak minden folyamatát. Ha ezek rögzítve vannak, akkor kisebb rá az esély, hogy fontos részek, technológiák maradnak ki, ráadásul így lesz idő átgondolni a teendőket, amelyeken így bármikor lehet változtatni, pontosítani, még azelőtt, hogy akár egy „kapavágást" is végeztünk volna. Készíteni kell hozzá műszaki leírásokat, térképeket és méretarányos kiviteli terveket is.

gyümölcsös

A gyümölcsültetvények képviselik a kertészeti ágazat leghosszabb életű állókultúráit — fotó: pixabay.com

Telkesítés, tereprendezés, táblásítás

Táblákat és utakat kell kijelölni a gyümölcsültetvény telepítése előtt - azaz a területet fel kell osztani kisebb területekre. Ezeknek olyanoknak kell lenniük, hogy azokon munkagépekkel, szállítóeszközökkel akadálymentesen tudjunk közlekedni.

Olyan szélesre kell tervezni és kialakítani a szállítási és közlekedési utakat, hogy megoldható legyen a legnagyobb járművek szembejövő forgalma is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy legalább 8-10 m széles, (vagy kisebb járművek eset 5-6 m széles) és 100-150 méterenként kitérőkkel kialakított utakat kell létrehozni, mert csak így lehet az akadálymentes közlekedést biztosítani. Törzses ültetvényekben a mellékutak optimális szélessége általában megegyezik a koronaátmérővel növelt sortávolsággal.

A telkesítés során az alábbi szempontokat célszerű figyelembe venni:

  • ki kell tűzni a műszaki létesítmények helyeit ( a tárolókat, a gépműhely, a szociális létesítmények és irodai épületek helyét)
  • ki kell tűzni gyümölcsfajonként a táblákat
  • ki kell alakítani az utak, a vízellátás (öntözési és kommunális célra), a csővezetékek nyomvonalait
  • ki kell tűzni a szélvédő erdősávok nyomvonalait

szilva

Nagyobb munkálatokkal jár, amikor egy meglévő ültetvényt kell felszámolni — fotó: pixabay.com

Mit jelent a tereprendezés?

Tereprendezés címén ma már nem a teljes terület átalakítását végezzük, hanem a kisebb felszíni egyenetlenségek, nagyobb kövek, esetleges műtárgyak megszüntetésére szorítkozunk. Már nagyobb munkálatokkal jár, amikor egy meglévő ültetvényt kell felszámolni, hiszen a meglévő fák kivágásához, a talajban maradó gyökerek kiszedéséhez már döntően földmunkagépek kellenek.

A munkálatok után rendezetlen gödrökkel és földkupacokkal tarkított területek maradnak vissza, amit csak homlokrakodós tolólappal ellátott markológépekkel tudunk elegyengetni és megfelelő telepítésre alkalmas talajfelszínt kialakítani.

Az ültetvény kedvező művelhetőségének a legfeljebb 5%-os lejtős terület a legkedvezőbb, itt ugyanis már érvényesül a téli hideg levegő lefolyása, ami már nem okoz számottevő eróziót. Régen teraszok kialakításával tették alkalmassá az ennél meredekebb területeket, azonban ez rendkívül költséges, és  környezetkárosító, ma az ilyen területeket inkább füvesítik és így akadályozzák meg, illetve mérséklik az eróziót.

ribizli

Ribiszke betakarításánál, önrakodó ribiszkekombájn estében 250-300 méter hosszú táblák a legcélszerűbbek — fotó: pixabay.com

A táblásítás jelentősége

A táblásítás alkalmával határozzuk meg:

  • az egyes gyümölcsfajok helyét, nagyságát,
  • a táblaelválasztó és a táblákon belüli mellékutak nyomvonalát, szélességét,
  • az ültetvény kerítésének nyomvonalát és távolságát a szélső sor, valamint az utolsó növénytől.
  • a Parkoló terület helyét és nagyságát, ami szedd magad értékesítési, illetve betakarítási formánál nagyon fontos tényező.

Nagyobb táblaméretek kialakítását igényli a gépi anyagmozgatás és betakarítás, ennek a hosszát a betakarítógép típusa szabja meg. A kedvező táblahossz a rázógépes betakarításnál (törzsrázó gépeknél) általában 500-600 méter, ribiszke betakarításánál, önrakodó ribiszkekombájn estében 250-300 méter hosszú táblák a legcélszerűbbek.

Hosszú sorok esetén nehéz lehet a levágott gallyazat gépi kitolása, ebben az esetben lehet sorközi nyesedékzúzást  alkalmazni. A sorvégi fordulóknak akkorának kell lennie, hogy egy teljes szerelvény (traktor és munkagép) gond nélkül átfordulhasson a következő sorba (ez jellemzően az utolsó növénytől a kerítésig 8-10 m, hozzáadva a végleges koronaátmérő felét). Erre érdemes nagyon odafigyelni és pontosan kimérni a fordulókat, mert később sok bosszúságot tud okozni, ha nem kellően gondoljuk át és mérjük ki.