A közelmúltban, a taiwani Nangang város közelében, egy technológiai bemutató parkban épült, fémvázas, 2.400 m2 felületű üvegházban a növényeket táptalaj nélkül, lefelé fordított V alakú, másfél méter magas termőállványok két oldalán termesztik – írja a hortidaily.com.

Az állványok belső oldalán a levegőben lógó gyökerekre egy csőrendszer segítségével, aeroszol formájában tápoldatokat permeteznek, éspedig a növények fejlődési ciklusaihoz igazodó, változó összetételben, biztosítva azok egészséges növekedését. Az új módszer lényegét az állványok mögött kanyargó csőrendszer képezi. A tápanyagok adagolását, a levegő hőmérsékletét és páratartalmát, valamint a megvilágítást és a termesztés egyéb paramétereit egy felhő platform segítségével szabályozzák.

Jelenleg ez tekinthető az egyik legkorszerűbb és legkisebb költséggel megvalósítható termesztési módszernek, mivel semmiféle talajt sem alkalmaz, a növényvédő szerek és a víz felhasználása minimálisra csökkenthető, a talaj izolálása pedig kizárja annak elszennyeződését. Mindezek eredményeként, a termesztési ciklus a normálishoz viszonyítva feleannyi idő alatt lebonyolítható. Az egységnyi területről lehozható termés mennyisége a három-ötszörösére, értéke pedig akár a tízszeresére növelhető.